NEWS
Valfresco Uskrs S

Sastanak koordinacije udruge Hrvatskih brodara 15. prosinca u Poreču

29.11.2006. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Sastanak koordinacije udruge Hrvatskih brodara 15. prosinca u Poreču
671GO164093.jpg


 


 


POREČ – Udruge hrvatskih brodara zahtijevaju izmjenu Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, odnosno žele da se u upravna vijeća županijskih lučkih uprava biraju i njihovi predstavnici. Taj će zahtjev koordinacije pet udruga hrvatskih brodara predstaviti na sastanku na koji su pozvani i predstavnici Ministarstva mora, a koji će se 15. prosinca održati u Poreču, najavljuje predsjednik udruge brodara „Barkarijol" i koordinacije udruge brodara Istre Valter Grubica.

Prema sadašnjem Zakonu, u upravnim vijećima županijskih lučkih uprava, kojih u Istri ima pet, sjede tri predstavnika osnivača, odnosno Županije, predstavnik nadležnog ministarstva iz redova lučke kapetanije te predstavnik koncesionara. Grubica ističe da brodari žele imati predstavnika koji bi štitio njihove interese, jer su, prema njegovom mišljenju, trenutno u podređenom položaju u usporedbi s drugim korisnicima usluga u lukama.

Brodari bi, između ostalog, htjeli imati osigurane stalne vezove u matičnim lukama, što trenutno, tvrdi Grubica, nemaju. Naime, on kaže da sada imaju godišnje ugovore o korištenju vezova koje stalno moraju obnavljati. Doduše, Grubica ističe da je resorni ministar Božidar Kalmeta na nedavno održanom sastanku u Splitu brodarima obećao rješavanje tog problema, no to ne znači da brodari neće i dalje upozoravati na problem vezova sve dok on ne bude zaista i riješen.

Grubica veli da brodari žele smanjiti pristojbe i naknade u lučkim upravama pa je i to jedan od razloga zašto smatraju da je potrebno da i oni imaju svog predstavnika u upravnom vijeću.

– Dubrovačko – neretvanska županija ima model prema kojem brodari godišnje po ukrcanom putniku plaćaju paušal bez obzira u koju županijsku luku pristaju, dok u Istri svaka lučka uprava naplaćuje svoju pristojbu po pojedinom putniku. Tako se u Poreču trenutno naplaćuju četiri kune po osobi. Želja nam je da se ta pristojba plaća na jednom mjestu, da bude paušalna te da brodar može slobodno pristajati u bilo koju županijsku luku – kaže Grubica.

Na porečkom sastanku brodari će raspravljati i o novom Zakonu o pružanju usluga u turizmu koji je Vlada nedavno uputila u saborsku proceduru. Tim bi zakonom pružanje turističkih usluga na brodu, čiji ga je vlasnik registrirao kao objekt nautičkog turizma bez registrirane agencije, a provodi jednodnevne izlete, bilo ograničeno na sam brod ili neposredno ispred njega. Podsjetimo da su turističke izlete vlasnici brodova mogli prodavati svugdje, što bi im usvajanjem novog zakona bilo onemogućeno. Grubica kaže da se udruga brodara tome oštro protivi jer smatra da je animacija gosta sastavni dio turističke ponude.

Koordinacija udruge brodara u Poreču još će jednom podsjetiti na svoj stav o tome da bi cijena goriva za brodare trebala biti jednaka onoj koju plaćaju poljoprivrednici i ribari. Naime, njima je trenutno u cijenu goriva uračunato i sufinanciranje gradnje cesta i autocesta, što smatraju apsurdnim.

Piše: Bojan Žižović

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email