Sastanak koordinacije udruga malih brodara Hrvatske s pomoćnikom ministra mora Babićem: U lukama osigurati mjesta i za izletničke brodove
POREČ – Ministarstvo će do sljedeće turističke sezone donijeti pravilnik kojim će se odrediti maksimalna naknada koju bi lučke uprave u Hrvatskoj mogle naplaćivati korisnicima vezova. Rekao je to pomoćnik ministra mora Mario Babić na jučerašnjem sastanku s koordinacijom pet udruga hrvatskih brodara održanom u Poreču. Istaknuo je da bi određivanje maksimalnih naknada uvelo reda u sadašnje prilično kaotično stanje u mnogim hrvatskim lukama. Ono se ogleda i u pomanjkanju prostora za vezivanje brodova, za što Babić predlaže utvrđivanje kriterija kojima bi se rezervirala određena mjesta za privez ribarskih, putničkih i izletničkih brodova.
Predstavnici malih brodar inzistiraju i na ulasku njihovih predstavnika u upravna vijeća lučkih uprava jer smatraju da su trenutno u podređenom položaju naspram drugih korisnika usluga u lukama. Stoga su od Babića zatražili izmjene i dopune Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, na što je pomoćnik ministra odgovorio da sadašnji zakon ne sprječava njihov ulazak u upravna vijeća. Predsjednik koordinacije udruga brodara Istre Valter Grubica rekao je pak da je istarskim brodarima resorni županijski pročelnik Josip Zidarić, na upit o mogućnosti ulaska u upravna vijeća županijskih lučkih uprava, odgovorio da to zakonski nije moguće.
– U zakonu nigdje ne piše da brodari ne smiju biti u upravnim vijećima. Ako je predstavnik Lošinjske plovidbe mogao ući u Lučku upravu u Rijeci, ne vidim razloga da se i drugi predstavnici brodara ne uključe u vijeća, kaže Babić.
Mali brodari ne odustaju ni od zahtjeva da se njima, kao i ribarima i poljoprivrednicima, omogući kupnja jeftinijeg goriva, takozvanog plavog dizela. Babić je prvo odgovorio da to trenutno nije moguće zakonski provesti budući da su pregovaračka poglavlja s EU-om već otvorena, a Europa ne poznaje praksu subvencioniranja goriva, da bi zatim, nakon primjedbe da Italija poznaje tu praksu, predložio da talijanski brodar, koji je jučer prisustvovao sastanku, nadležnom ministarstvu pošalje kopiju propisa koji su talijanskim brodarima omogućili upotrebu jeftinije nafte. U ovogodišnjem je državnom proračunu, prema Babićevim riječima, ipak osigurano 10 milijuna kuna za subvencioniranje goriva, no još se ne zna po kojem će se modelu to činiti.
Od konkretnih poteza resornog ministarstva za poboljšanje uvjeta poslovanja malih brodara Babić je posebno istaknuo tri milijuna kuna osiguranih za pomoć pri gradnji i rekonstrukciji izletničkih brodova i brodica u 2007. Za 2008. najavljuje i da će Ministarstvo davati 10 posto bespovratnih sredstava od ukupne vrijednosti broda u izgradnji, dok trenutno daje 10 posto od vrijednosti trupa.
Istarski su brodari upozorili na, po njihovom mišljenju, previsoku pristojbu koju plaćaju po pojedinom putniku u svakoj županijskoj luci. Smatraju da bi, kao što to čine njihove kolege u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, trebali plaćati paušalni godišnji iznos. Zanimljiv je primjer jednog istarskog brodara koji kaže da je on u 2006. platio više od 10 tisuća eura pristojbi za ukrcaj i iskrcaj putnika, dok je njegov kolega u Dubrovniku platio paušalno 2.700 eura.
Što se tiče Zakona o pružanju turističkih usluga koji malim brodarima ograničava prodaju izletničkih aranžmana izvan broda, Grubica kaže da su nadležnom ministarstvu uputili prijedloge za izmjenu i dopunu zakona. Hoće li njihove primjedbe biti ugrađene u budući zakon, u Ministarstvu su im obećali odgovoriti početkom ožujka.
Istra do daljnjega bez brodske linije Pomoćnika ministra upitali smo što je s obećanjem koje je ministar Božidar Kalmeta dao u Poreču o ponovnom uspostavljanju brodske linije, a koje se nije realiziralo.
– Od linije Pula – Zadar odustalo se jer Lošinjska plovidba, nakon umirovljenja „Marine“, nije pokazala interes za njeno održavanje. Po novom zakonu mi možemo raspisati natječaj za ponovnu uspostavu te veze, no u ovom trenutku nemamo broda koji bi plovio na toj liniji, tvrdi Babić.
Na pitanje zašto je Istra jedina regija koja brodskom linijom nije povezana s ostatkom hrvatskog priobalja, pomoćnik ministra odgovara da Zakon o pomorskom linijskom prometu ni ne predviđa dužobalne linije, već povezivanje otoka s kopnom. Kalmetino obećanje o povezivanju Istre s otocima dano prije dva mjeseca upravo u Poreču Babić opravdava time što su u Ministarstvu tada mislili da će Lošinjska plovidba nabaviti novi brod za tu liniju, što se na koncu nije dogodilo.
– Dok neki brodar ne pokaže interes, Istra neće biti brodskom linijom povezana s Dalmacijom. Zakon ne dozvoljava, a niti mi to želimo, eventualno davanje koncesije stranom brodaru, zaključuje Babić.
Piše: B. Žižović