Sa sjednice Gradskog vijeća
Graziano Musizza, vijećnik Nezavisne liste Josipa Marasa, uputio je nekoliko primjedbi i pitanja na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, od kojih su neka izrečena na samom početku mandata.
– Što je s onim žicama od javne rasvjete na Trgu slobode, kvalitetom kamena kojom je trg popločan, kao i fasadama okolnih zgrada što su se trebale obnoviti? Ponavljam da je izgled hotela Riviera sramotan, kao i njegove stare depandanse, barokne palače, što je nedopustivo. Ne možemo biti zadovoljni ni time kako izgleda Trg Marafor, u Decumanusu je ostalo sve po starom, a zanima me i što je s poticanom stanogradnjom, nanizao je pitanja i svoje negodovanje postojećim stanjem u povijesnoj gradskoj jezgri vijećnik Musizza.
Gradonačelnik Edi Štifanić je odgovorio da se upravo radi studija za obnovu fasada, za obnovu hotela Riviera prije mjesec dana investitor je predao zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, telefonske i ostale žice javne rasvjete s trga treba hitno ukloniti, a poticana gradska stanogradnja se nastavlja. Što se tiče depandansi Adriatic, to je problem koji se duže rješava, kako je rekao gradonačelnik, vlasnik Riviere Valamar najprije je želio zaokružiti građevinsku česticu kupnjom 400 kvadrata zemljišta, potom su se predomislili pa ga sada žele u dugoročnu koncesiju, a adaptaciju zgrade uvjetuju postavljanjem prepreke – portuna između hrama i depandanse. Budući da je to za grad nekvalitetno rješenje, pregovori s Rivierom još traju, naglasio je Štifanić.
Problem školskog prijevoza djece
SDP-ova vijećnica Snježana Mekota pitala je gradonačelnika je li točno da bi Grad mogao izgubiti Veleučilište zbog problema s prostorom, što bi bila iznimna sramota. Uz to, ukazala je na problem devastiranih dječjih igrališta u Creskoj i Hvarskoj ulici te prenijela molbu stanovnika Novog naselja da se novac, namijenjen za tamošnje dječje igralište, ukoliko se ne iskoristi tijekom ove godine, prebaci u novi proračun za iste namjene.
Gradonačelnik je odgovorio da je situacija s Veleučilištem upravo suprotna, Grad se maksimalno trudi da ono ostane, a trenutno se radi na prijedlogu izmjene Prostornog plana kojim bi se, za ovu namjenu, definirala čestica na Žatiki. O igralištima će odgovoriti pisano.
U ime roditelja porečke Osnovne škole IDS-ov vijećnik Alfredo Mendiković upozorio je na opasnosti koje vrebaju za djecu-putnike na velikom školskom parkiralištu te apelirao da Grad nešto učini da bi se organizirao prijevoz djece do područne škole u Žbandaju a koja sada moraju pješice opasnom prometnicom od svojih kuća do škole. Pitao je kada će se izgraditi rotori u Gornjim Špadićima za što je novac predviđen u proračunu.
Parkiralište kod škole, odgovorio je gradonačelnik, u vlasništvu je Instituta za poljoprivredu i turizam i dok se ne riješe imovinskopravni odnosi neće biti kvalitetnog rješenja za školski prijevoz djece. Za školarce iz Žbandaja, napomenuo je, svakako treba s Autrotransom što prije naći adekvatno rješenje, a što se rotora tiče, za dva tjedna očekuje početak radova.
Komentirajući odgovor porečke policije na temu maloljetničke delikvencije, IDS-ova vijećnica Sandra Čakić Kuhar rekla je da se radi o problemu koji trebaju svi u zajednici rješavati. Predsjednik Gradskog vijeća Eđidio Kodan složio se s vijećnicom dodavši da bi se trebao angažirati i nedavno osnovani Odbor za komunalnu prevenciju.
Kada će se raspisati natječaj za raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem na koje je Grad dobio potrebnu suglasnost, zanimalo je IDS-ova vijećnika Azeglija Picca. Ukazao je na problem dotrajale javne rasvjete u naselju Poreč-jug, kao i na nezadovoljstvo stanovnika na stanciji preko puta Vinskog podruma. Na njegova pitanja stići će pisani odgovori.
Prilagoditi nogostupe majkama s kolicima i invalidima
Piccova stranačka kolegica Sanja Oplanić ukazala je na nove, manje deponije smeća uz put od Žatike prema selu Dračevac («Je li problem u tome što deponij radi samo do 15 sati?«), na potrebu da se raskrižja prilagode starijima i majkama s djecom, oliče pothodnik i rukohvati te upitala hoće li se asfaltirati pristupni put prema Sv. Ani kod Červara.
Kako je rekao predsjednik Uprave komunalnog poduzeća Usluga Rodoljub Kosić, problem smeća prema Dračevcu nije vezan uz radno vrijeme deponija, jer je riječ o građevinskom otpadu.
Sonja Vojinović, vijećnica HSU-a, upozorila je na narušenu kvalitetu življenja stanovnika okolnih naselja zbog ponovnog aktiviranja kamenoloma u Lakovićima.
– Znam da se radi o drugoj općini, međutim, ponovni rad ovog kamenoloma bacio je u očaj i stanovništvo drugih naselja, a svima nama bitno je narušena kvaliteta života. Želim dati jednu usporedbu – naši susjedi Talijani zatvorili su 60 posto svojih kamenoloma jer žele zaštititi svoj krajolik i poboljšati kvalitetu života stanovnika, istodobno kupuju iz Hrvatske, a najviše iz Istre, sav kamen koji im je potreban, upozorila je Vojinović.
IDS-ov vijećnik Darko Kadum pitao je gradonačelnika što se trenutno radi u Poduzetničkoj zoni Bujići i kada će se objaviti natječaj za dodjelu zemljišta. Gradonačelnik je odgovorio da će se uskoro s privatnim vlasnicima zemljišta potpisati ugovor o suvlasničkoj zajednici nakon čega će se obaviti preparcelacija kako bi se na području čitave poslovne zone utvrdile normalne građevinske parcele.
Vijećnik HSU-a dr. Nino Basanić rekao je da više neće postavljati pitanja jer to nema nikakvog efekta, već je iznio dva prijedloga: da se osnuje vijeće za socijalnu politiku kao stalno radno tijelo Gradskog vijeća, za što bi odluku trebalo pripremiti već za iduću sjednicu, te da se rubnjaci na raskrižju kod Lacopa prilagode majkama s kolicima i invalidima. Komentirajući odgovor na istu temu gradskog komunalnog odjela da su ulice u županijskoj nadležnosti, Basanić je rekao: »To je točno, ali su nogostupi gradski«. S njime se složio i predsjednik vijeća Kodan, apeliravši na malo više ažurnosti za potrebe građana.
Vesna Medvedec, Glas Istre