S jučerašnjeg vijećničkog sata – dio prvi (Grad Poreč)
Prije samog početka aktualnog vijećničkog sata, Snježana Mekota iskoristila je svoju funkciju potpredsjednice te se osvrnula na činjenicu da na svakoj sjednici ima vijećnika koji nisu stigli postaviti pitanje, a nezadovoljni su utvrđivanjem redoslijeda. Teško je uz dizanje ruke odrediti tko je prvi, a tko zadnji te tko će naposljetku zbog isteka aktualnog sata ostati bez mogućnosti da postavi pitanja.
Vijećnica je dala prijedlog za utvrđivanje novih pravila te je zamolila vijećnike da iz kolegijalnih razloga umjesto tri pitanja postave jedno ili dva kako bi svi stigli na red jer uvijek se dio pitanja može riješiti između sjednica. Zamolila je i pročelnike da odgovaraju kratko i konkretno.
Predsjednik Gradskog vijeća Adriano Jakus kazao je kako ćemo nastaviti kao i do sada dok ne utvrdimo novi način redoslijeda postavljanja pitanja.
Nakon toga vijećnica Mekota imala je dva pitanja. Prvo se odnosilo na kupnju kuće u Kosinožićima koja je kupljena kako bi se zbrinuo građane bez osiguranog smještaja. U kojoj je fazi taj projekt i sa koliko se stanova u konačnici može računati, zanimalo je Mekotu. Na ovo pitanje biti će odgovoreno pisanim putem. Zanimalo ju je je li točna informacija da će se na mjestu iza Bille graditi dom za umirovljenike. Gradonačelnik Štifanić kazao je kako nema saznanja o takvim aktivnostima te pretpostavlja da će se vlasnik javiti Gradu ukoliko se na takvu investiciju odluči.
Novi vijećnik Dražen Prgić pitao je gradonačelnika hoće li dati ostavku budući je uvjetno osuđen na godinu i pol dana zatvora. Ne osjećam se krivim jer sve što sam radio, radio sam za interese građana grada Poreča kao i samog grada i nisam stavio ni lipe u svoj đžep. Vodio sam se isključivo interesima grada i građana. Htio sam da investicija bude čim jeftinija i nitko se ne bi trebao osjećati oštećenim jer smo i Fondu za energetsku učinkovitost dostavili fakturu na vrijednost bitno manju od tržišne. Ne mislim podnijeti ostavku jer za nju razloga nema, odgovorio je gradonačelnik.
Zašto Stožeru za zaštitu hrvatskog Vukovara niste dozvolili da prikuplja potpise na području grada. Je li to vaša autonomna odluka ili je to gospodin Valter Flego tražio od vas, bilo je drugo pitanje vijećnika Prgića. Grad Poreč je jedna tolerantna, multietnička i multikulturalna sredina u kojoj se takvi ispadi i prikupljanje potpisa za umanjenje prava ne samo jedne manjine nego svih manjina na području Hrvatske ne smatraju primjerenima. To je odluka zdravog razuma. Gospodin Flego mi ništa nije sugerirao. Dapače, neki su gradovi u Istri prikupljanje potpisa na javnoj površini dozvolili. Kod nas su se potpisi prikupljali na privatnim površinama. Građani su nas izabrali da obnašamo vlast i nikad nećemo dozvoliti mogućnost da većina ne štiti prava manjine. To je naše osnovno načelo i zadaća koju moramo svakodnevno primjenjivati, odgovorio je Štifanić. U replici Prgić je kazao kako smatra da je iznad zakona Republike Hrvatske. Demokracija je za vas ono što vi smatrate da je bitno, a ono što je zapisano u Ustavu nije vam bitno, kao što vam nije bitno ni to da ste krali iz proračuna Republike Hrvatske za dobrobit proračuna Grada Poreča.Štifanić je potom kazao kako je čuo da je Prgić nečasno otpušten iz Policije, na što mu je vijećnik HDZ-a doviknuo da to nije istina te je takva diskusija ispod svake razine. Potom je Prgić počeo vrijeđati, nakon čega ga je predsjednik vijeća prekinuo i kaznio opomenom.
Obratilo mi se pet taksista koji nisu prošli na natječaju za koncesiju za taksi službu iz razloga jer nisu imali čistu poreznu karticu . U natječaju je bilo da je potreba grada za 44 taksista, a dobili smo ih 32. Može li se nešto poduzeti za tih pet taksista, da im damo mogućnost da rade kako bi mogli platiti porezni dug, bilo je pitanje vijećnika Damira Miloša. Zalagao sam se, zalažem se i zalagat ću se da se zadrži svako radno mjesto. Ukoliko želimo tim taksistima pomoći, moramo napraviti konsenzus Gradskog vijeća i promijeniti Odluku o auto taksi prijevozu. Smatram da bi bilo pametno da se tim ljudima omogući da se jave na natječaj i da rade kako bi mogli podmiriti svoje obveze. To ne ovisi o meni nego o Gradskom vijeću, odgovorio je Štifanić.
Stanari u ulici Vladimira Gortana obratili su mi se da se nešto napravi po pitanju obitelji Farkaš koja je socijalni slučaj. Oni žive u podrumu sa psima i mačkama i dosta je sve neuredno i prljavo. Kako psi nisu dovoljno pripitomljeni, stanari se boje za malu djecu. Molim da se pokrene to pitanje kako bi se obezbijedio bolji život i obitelji Farkaš, ali i stanarima, kazao je Miloš. Htio bih prikupiti sve relevantne informacije iz Centar za socijalnu skrb kao i iz našeg odjela za društvene djelatnosti te dao pismeni odgovor, rekao je Štifanić.
Grad Poreč