Rockwoolu naložena obustava proizvodnje
U obrazloženju rješenja navodi se da je inspekcijskim nadzorima obavljenim povodom prijave Centra 112 u razdoblju od 16. do 18. listopada u Rockwool Adriaticu, a u vezi pritužbi građana na dim i neugodne miris te uvidom u ispise rezultata kontinuiranih mjerenja emisija utvrđeno da je dana 15. i 16. listopada u jutarnjim satima dolazilo do prekoračenja GVE formaldehida na ispustu iz vrteće komore i peći za sušenje.
Nadzorom provedenim 17. listopada utvrđeno je da je tijekom umjeravanja uređaja MCS 100 E koji prati emisiju SO2 na ispustu iz kupolne peći te emisiju formaldehida i amonijaka na ispustu iz vrteće komore i zone sušenja, uočena greška na uređaju te da mjerne veličine nisu relevantne. Radi otklanjanja kvara na uređaju tvrtka je angažirala servisera, ali do 19. listopada, kada je zbog vizualnog utvrđivanja ispuštanja dimnih plinova kroz dimnjak za nuždu te zbog guste crvenkaste magle u okolišu tvornice kamene vune obavljen ponovni inspekcijski nadzor u Rockwool Adriaticu kvar na uređaju nije otklonjen, odnosno uređaj i dalje ne pokazuje zadovoljavajuće rezultate mjerenja emisija. Utvrđeno je također da rezultati kontinuiranih mjerenja emisija nisu prikazani sukladno odredbama Pravilnika o praćenju emisija onečišćujućih tvari u zrak iz stacionarnih izvora (Narodne novine, broj 01/06). Inspekcija zaštite okoliša zatražila je podatak o broju sati proizvodnje kamene vune bez kontinuiranih mjerenja emisija, no taj podatak do završetka nadzora tog dana nije dostavljen.
Točkom B.3.1.2. rješenja Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja kojim je prihvaćena Studija utjecaja na okoliš, pod praćenjem emisija u zrak navedeno je sljedeće: "Kontinuirano mjerenje emisije u zrak određuju se za sljedeće ispuste: – ispust kupolaste peći – praćenje emisije SO2; – ispust iz vrtložne komore i zone sušenja – praćenje emisije NH3, formaldehida i čestica i – ispust iz sekcije za hlađenje – praćenje emisije NH3. Onečišćivači, vlasnici i/ili korisnici izvora onečišćavanja zraka dužni su osigurati redovito praćenje emisije i o tome voditi evidenciju. Isto je propisano člankom 33. Zakona o zaštiti zraka i člankom 36. Zakona o zaštiti okoliša. Tvrtki Rockwool Adriatic propisano je kontinuirano praćenje emisija. Isto se mora provoditi sukladno odredbama članaka 11. – 15. Uredbe o graničnim vrijednostima emisija onečišćujućih tvari u zrak (NN, broj 21/07) i odredbama Pravilnika o praćenju emisija onečišćujućih tvari u zrak iz stacionarnih izvora (NN, broj 01/06), a što u tvrtki nije slučaj. Rezultati kontinuiranog monitoringa iskazuju se kao polusatne i dnevne srednje vrijednosti. U slučaju kada postoji osnovana sumnja u vjerodostojnost rezultata i/ili mjerenja, korisnik ili vlasnik stacionarnog izvora mora osigurati provedbu posebne provjere ispravnosti mjernog instrumenta. Provjeru ispravnosti mjernog sustava provodi pravna osoba ovlaštena za ocjenu sukladnosti, o čemu sastavlja izvještaj.
Slijedom svega navedenog, na osnovu učestalih pritužbi građana na dim i neugodne mirise, na osnovi činjenice da u okolišu tvornice u jutarnjim satima doista ima dima pomiješanog sa maglom, te činjenice da nije uspostavljeno kontinuirano praćenje emisija onečišćujućih tvari sukladno propisima, odnosno nije osigurana kontrola onečišćavanja okoliša odlučeno je kao u izreci rješenja. Žalba na rješenje inspektora zaštite okoliša ne odgađa izvršenje, odnosno Rockwool je proizvodnju morao obustaviti odmah po primitku rješenja.
Kako saznajemo od Nine Šuljak, glasnogovornice pićanskog Rockwoola, rješenje je odmah ispoštovano, odnosno proizvodnja je obustavljena. – Žalit ćemo se na rješenje i nastojati u što kraćem roku ukloniti nedostatke navedene u njemu, rekla nam je Nina Šuljak.
Barkun