NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Riječ oporbe (iz Glasa Istre)

12.01.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Riječ oporbe (iz Glasa Istre)

Snježana Mekota (SDP): – Prošla godina mi je u političkom smislu bila prilično burna i naporna. Nakon raspada koalicije s IDS-om izašla je na vidjelo razlika u pogledima dviju stranaka o mnogim temama, pogotovo o načinu raspolaganja gradskom imovinom, jer SDP smatra da bi prihode od imovine trebalo prvenstveno stjecati najmom i koncesijom, a tek iznimno prodajom. Na sjednicama vijeća najviše polemike je bilo o gradnji dvorane na Žatiki i to zbog netransparentnosti planova financiranja gradnje i održavanja. Informacije su stalno mijenjane pa ni danas ne znamo točnu cijenu projekta. Pokušali smo, bezuspješno, ukazati i na sukobe interesa nekih članova vijeća i poglavarstva, o čemu se u gradu naveliko priča, a naša pitanja izazvala su nervozu u stranci na vlasti, što je dovodilo do neugodnih situacija na sjednicama vijeća. Ali, i dalje umjesto adekvatnih odgovora mahom dobivamo političke objede. Takvo ponašanje gradskih čelnika međusobno je približilo oporbene vijećnike, koji su počeli jedni drugima davati neformalnu podršku.

Fani Bugarin Šoljan (Nezavisna lista Poreč plus-Parenzo piu´): – Rad gradske uprave, poglavarstva i vijeća može se promatrati samo kroz prevlast jedne stranke te provođenje planova i projekata na način kako i kad ta stranka odluči. Kako je iza nas izborna godina, imam dojam da se puno toga, a tu prvenstveno mislim na kapitalne projekte, pokušalo brže-bolje realizirati, iako se ne slažem potpuno s načinom njihovog financiranja. Nadam se da će ti projekti biti dovršeni i uspješno funkcionirati, a u ovoj godini i ubuduće želim da Grad postane potpuno socijalno osjetljiv za sve građane, ne samo pojedine skupine, da i dalje potiče poduzetništvo i, možda najvažnije, željela bih da sami građani više sudjeluju u kreiranju života u svom gradu.

Damir Miloš (Nezavisna lista Josipa Marasa): – Gradsko vijeće je najvažnije tijelo u procesu odlučivanja o značajnim projektima, ali pred vijećnike su stizale gotove odluke pa je ostao dojam da je vijeće prolazna instanca koja samo potvrđuje odluke izvršne vlasti. Ni nakon višemjesečnog traženja nismo do danas formalno dobili plan izvora financiranja kapitalnih projekata, a nisu poznati ni timovi ni osobe zaduženi za njihovu realizaciju. Iz odgovora koje smo dobivali na vijeću proizlazi da nitko ne zna koliko će koštati dvorana ili škola. Mislim da gradska uprava ne može provesti toliko projekata u zadanim rokovima.
Prošle godine dio oporbe je funkcionirao malo drugačije. Organizirali smo zajedničku konferenciju za novinare na kojoj smo govorili o omalovažavanju oporbenih vijećnika i prozivanju da smo protiv važnih projekata i napretka grada.

Pavlo Ružić (HDZ): – Gradska uprava radila je dobro u prošloj godini, a rezultati su vidljivi u gradu i zadovoljstvu građana. Ali, nije dovoljno učinjeno na poboljšanju komunalnog reda. Ostao je problem uzurpiranja javnih površina, prvenstveno parkiranjem automobila, a nije riješeno ni trgovanje »padobranaca« na javnim površinama u turističkoj sezoni. Komunalno opremanje ne rješava se po prioritetima pa se u nekim dijelovima grada na asfaltiranje nogostupa i parkirališta čeka više od dva desetljeća.
Na pitanja i sugestije vijećnika ponekad su davani nepotpuni odgovori i bez povratnog učinka, a model financiranja kapitalnih investicija nije raspravljen i prihvaćen na vijeću.

Dunja Benčić (Nezavisna lista Naš Poreč): – Formalno, vijeće dobro funkcionira, vijećnici su redovito prisutni, ali bi sjednice mogle biti češće, s kraćim dnevnim redom. Zadovoljna sam prisustvovanjem pročelnika, ali mislim da bi sjednicama trebali prisustvovati i članovi poglavarstva. Smatram da je ton rasprava vijećnika uvijek na visini i da bi nam na tome mogao pozavidjeti i Hrvatski sabor.
Kad govorimo o suštini, moram reći da u raspravi uglavnom sudjeluju oporbeni vijećnici, a vijećnici pozicije javljaju se s pitanjima. Ne znam je li riječ o stranačkoj stezi ili koalicijski vijećnici na klubovima dobiju više informacija nego oporbenjaci, ali zato povremeno oporba izgleda dosadnom ili nametljivom. Mi samo pokušavamo bolje shvatiti o čemu odlučujemo, a raspravom i oprečnim stavovima možemo doprinijeti donošenju kvalitetnije odluke. To nije »jal oporbe«, kako je rekao gradonačelnik, niti namjerno zanovijetanje, nego naša dužnost i odgovornost prema biračima.
Oporba ne može bitno utjecati na odluke vijeća s kojima se ne slažemo, jer su IDS i HSU u velikoj većini, ali trudimo se, a građani na izborima moraju odlučiti je li za njih bolje da bilo koja stranka ima tako premoćnu većinu.

Sniježana Matejčić, Glas Istre