NEWS

REZULTATI PRVOG GENERACIJSKOG OBUHVATA UČENIKA POREČA PROGRAMOM SOCIJALNOG I EMOCIONALNOG UČENJA

12.10.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / REZULTATI PRVOG GENERACIJSKOG OBUHVATA UČENIKA POREČA PROGRAMOM SOCIJALNOG I EMOCIONALNOG UČENJA
693DSC_0009.jpg

U srijedu, 10.10.2012. u velikoj Vijećnici Grada Poreča okupili su se nositelji i provoditelji prvog generacijskog obuhvata svih učenika 1. razreda OŠ Poreč univerzalnim preventivnim PATHS programom (Promoting Alternative Thinking Strategies).
PATHS program je program usmjeren razvoju socijalno- emocionalnih kompetencija djece predškolske i rane školske dobi kojim djeca usvajaju učinkovite alternativne odgovore i rješenja za razne situacije, smanjuju broj agresivnih odgovora, uče nenasilno rješavati sukobe i kompetentno reagirati u odnosu s vršnjacima. Njegova učinkovitost bazirana na dokazima pokazala se u brojnim studijama implementacije PATHSA diljem svijeta.
Zamjenica gradonačelnika, Nataša Basanić Čuš, pozdravila je nositeljicu projekta za RH, profesoricu Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta (ERF) iz Zagreba, dr.sc. Josipu Bašić i njezin tim znanstvenih novakinja, pročelnicu županijskog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, Sonju Grozić Živolić te posebno ravnatelja, stručnu službu i učiteljice OŠ Poreč koji su omogućili operativno i stručno provođenje PATHS programa među porečkim prvašićima.
Osnovna škola Poreč i Labinska osnovna škola, sa ukupno 4 razreda, osigurale su prvu pilot primjenu PATHS-a za Republiku Hrvatsku u periodu od 2006.-2010. godine. Učiteljica Zlata Katana Martić provela je prvi pred pilot dok su učiteljice OŠ Poreč Lorena Beaković i Snježana Štifanić prve učiteljice koje su kroz pilot projekt provele čitavu generaciju učenika od 1.-4. razreda i osigurale sa još dvije labinske učiteljice prilagodbu PATHS programa za hrvatske uvjete. Time su dvije porečke učiteljice ,uz još dvije labinske, prve stekle status učiteljica osposobljenih za realizaciju PATHS-a u RH i provođenje dijelova edukacija usmjerenih drugim učiteljima koje ulaze u isti proces. Temeljem prvih pozitivnih pokazatelja po realizaciji pilot projekta, u školskoj godini 2011./2012. realiziran je prvi generacijski obuhvat svih prvih razreda porečke OŠ-e (7. Razreda, 136 učenika) u suradnji ERF-a, Osnovne škole Poreč, Grada Poreča i njegovih stručnih timova iz oblasti prevencije te Istarske županije. Program za jednu generaciju učenika traje od 1.-4. razreda .
Poreč se za PATHS program opredijelio temeljem dugogodišnjih nastojanja da prepoznaje rizike u zajednici za rast i razvoj djece i mladih te nastojanja da osigurava zaštitu kroz sveobuhvatne preventivne programe Zdravog grada, porečkih vrtića i škola te Povjerenstva „Zajedno protiv ovisnosti". Zatim, temeljem dugogodišnje suradnje porečkih stručnih timova s prof. Bašić koja je najveći autoritet iz oblasti prevencijske znanosti u RH i koja svojim dugogodišnjim radom promiče prevencijsku znanost u nacionalnom okruženju . Nadalje, program je realiziran i u suradnji s Istarskom županijom na projektu IŽ „Zajednice koje brinu kao model prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih", a u okviru Plana za zdravlje IŽ.
Tim ERF-a je u srijedu u Velikoj vijećnici predstavio prve rezultate generacijskog obuhvata porečkih prvašića koji su potvrdili svjetske spoznaje o učinkovitosti PATHS-a u sferi unapređenja socijalne i emocionalne kompetencije djece. Ispitivanja tijekom realizacije i na kraju programa su pokazala da su se različiti identificirani problemi/simptomi kod djece (emocionalni problemi, problemi ponašanja, hiperaktivnost, internalizirani problemi, povučenost i stidljivost, problemi s vršnjacima, verbalna i neverbalna agresija ..) smanjili nakon provedbe PATHS programa dok su kod simptoma hiperaktivnosti i problema u odnosu s vršnjacima utvrđene statistički značajne razlike nakon provedbe PATHS programa. Porečka djeca su po provedbi programa davala značajno kompetentnije odgovore i rješenja vezano uz reagiranja kod emocije ljutnje te ukupno više kompetentnih rješenja za različite situacije u kojima bi se mogli naći („kad me netko udari reći ću da me to boli i da to ne čini, pitat ću kako bi se on/ona osjećao/la da mu to radim, pozvati ću ga da se zajedno igramo…."). Istovremeno se smanjio broj nekompetentnih rješenja koja su djeca nudila za razne situacije (npr. „Istući ću i ja njega/nju, pobjeći ću…").
Dobiveni rezultati nakon prvog generacijskog obuhvata u Poreču pokazali su da se radi o programu koji nudi univerzalno osnaživanje za svu djecu te svoj djeci daje „oruđe" za suočavanje i alternativne odgovore u različitim situacijama u kojima će se tijekom odrastanja naći, a da pri tom budu socijalno kompetentni i asertivni. Vjerujemo da će isti biti poticaj svim sudionicima da se program za porečku djecu nastavi.

N.Basanić-Ćuš

Galerija slika uz članak