Razgovor s gosp. Veljkom Ostojićem, predsjednikom uprave Riviera Poreč d.d.
Tragom takvih razmišljanja i u gradskoj vijećnici i na sjednicama gradskog Poglavarstva, sve češće se čuju takva promišljanja. Inicirana je izmjena zakona o boravišnoj pristojbi sa zahtjevom da se lokalnoj zajednici povećaju ovlasti ( dio novca ). Poreština.info je odlučila čuti i drugu stranu, privatni sektor, a prvi se ljubazno i promptno odazvao novi manager "Riviere Poreč", gospodin Ostojić, evo intervjua.
1. Kakva je Vaša ocjena aktualnog stanja „odnosa" javni – privatni sektor (Riviera – Grad Poreč).
Moja je ocjena da su odnosi između Grada Poreča i Riviere Poreč d.d. izuzetno dobri. Oni se ogledaju kroz gotovo svakodnevne kontakte u rješavanju strateških, ali i dnevnih operativnih poslova. Kvaliteta odnosa između Riviere kao jednog od najvećih i usudio bih se reći najznačajnijih gospodarskih subjekata u Poreču i gradske vlasti nužan je preduvjet za razvoj destinacije. Taj razvoj mora biti usklađen kako po smjeru tako i dinamici. Da navedem jedan slikoviti primjer koji se, a želim to naglasiti, ne odnosi konkretno na Poreč: neće se postići optimalni rezultati ako se u destinaciji koja ne pruža odgovarajuću kvalitetu i raznovrsnost usluga te infrastrukturu poduzetnik izgradi (ili rekonstruira) hotel s pet zvjezdica! I obrnuto: uzalud gradska vlast kosi dobro održavane travnjake triput tjedno i dvaput dnevno odvozi smeće, ako su u destinaciji pretežno gosti koji odsjedaju u objektima s dvije zvjezdice i za to plaćaju cijenu primjerenu toj kategoriji smještaja.
2. Koja su Vaša očekivanja, kao menagera od lokalne samouprave.
Što je njihov dio posla u turizmu?
Moj je doživljaj da lokalna samouprava u Poreču živi od turizma i za turizam. To je osnovna gospodarska djelatnost ovog grada, a brojne nagrade govore o uspješnosti tog posla. Gradska vlast treba stvoriti pretpostavke u okvirima svojih nadležnosti da privatni sektor može što kvalitetnije funkcionirati. To se prije svega odnosi na infrastrukturu i držim da je tu Grad, pogotovo imajući u vidu njegov financijski potencijal, na dobrom putu.
Pored toga, javni sektor bi u pravilu, trebao učinkovito podržavati kvalitetne razvojne projekte privatnog sektora, uvijek imajući u vidu dugoročnu strategiju razvoja grada kroz učinkovito rješavanje prostorno planske dokumentacije te odnedavno izdavanje potrebnih dozvola za gradnju.
3. Kojim gradskim projektima ili odlukama bi Riviera Poreč dala potporu, a koja bi ulaganja u destinaciju trebalo osmisliti i realizirati?
Riviera Poreč d.d. će uvijek podupirati projekte koji idu u pravcu podizanja kvalitete destinacije. O vrsti projekta ovisi i stupanj aktivnosti Riviere kao gospodarskog subjekta, no za nas svi projekti koji idu u pravcu veće kvalitete predstavljaju izazov. Želim istaknuti da će Riviera, iako to nije u izravnoj i isključivoj ingerenciji lokalne samouprave imati aktivniji pristup i projektima koji se realiziraju iz Turističke zajednice grada.
Iz čestih kontakata s gradskom vlašću znam, da se već inicirao ili se u srednjeročnom razdoblju namjerava inicirati početak realizacije nekih projekata koje ću ja spomenuti, a koji su od ključnog značaja za Rivieru:
– projekt podizanja atraktivnosti starog Grada je jedan od ključeva podizanja konkurentnosti Poreča kao destinacije. Na tome se radi i Riviera će kroz ulaganja u rekonstrukcije objekata Neptun, Jadran i Parentino te vile Polesini u tome dati svoj aktivni doprinos. No, za podizanje atraktivnosti nije dovoljno samo ulaganje u objekte, treba osmisliti niz atrakcija i doživljaja koji Stari grad trebaju učiniti privlačnim!
– Gradska zaobilaznica koja nije u ingerenciji Grada, jer se ne radi o lokalnoj prometnici jedan je od ključnih projekata koji bi i žiteljima Poreča, a i turistima trebao olakšati život. Znam da se na tome radi, u pitanju su značajna financijska sredstva i vjerujem da će realizacija početi uskoro.
– od izuzetnog značaja za Rivieru je i projekt Peškere, jer se on naslanja na naselje Borik gdje Riviera ima značajnu imovinu i gdje su planirana značajna ulaganja. Tržišna pozicioniranja nekih objekata kao i visina investicije, prije svega hotela Pical ovisi i o realizaciji tog projekta.
Projekti koji se trebaju realizirati kako od javnog tako i od strane privatnog sektora navedeni su u Master planu Istre – cluster Poreč.
4. Koji su razvojni planovi i projekti koje Riviera Poreč planira, a imat će utjecaja na razvoj grada, razvoj infrastrukture, na novo zapošljavanje?
Rivera Poreč i Valamar u fazi su izrade tzv. „Asset management plana", odnosno dokumenta koji bi trebao tržišno pozicionirati svaki objekt, procijeniti visinu potrebnog ulaganja kao i njegovu dinamiku. Svjesni smo činjenice da bez ulaganja i podizanja kvalitete nema tržišnog opstanka i poslovnog uspjeha i to nas rukovodi u našim promišljanjima budućnosti. Budući da je dokument još u izradi, u ovom trenutku ne mogu govoriti o detaljima, ali kada on bude gotov i prihvaćen od nadležnih tijela društva, bit će prezentiran gradskim strukturama. Ono što mogu reći je, da se Riviera s većinom svojih objekata repozicionira u četiri zvjezdice, a u nekim slučajevima i više!
5. Ocijenite odnos stalnih i sezonskih radnika na realizaciju turističkog poslovanja, profitabilnost. Da li se u sklopu ljudskih resursa organiziraju edukacije zaposlenika?
U Rivieri Poreč d.d. je danas oko 460 stalno zaposlenih radnika te za ovu sezonu planiramo zaposliti oko 900 sezonskih radnika. Želim naglasiti da je vrijeme značajnog restrukturiranja na području zaposlenika iza nas te da je pred nama novi razvojni ciklus koji će podrazumijevati i nova zapošljavanja. Da je tome tako govori i činjenica da smo nedavno u stalni radni odnos primili 37 radnika! U načelu, s podizanjem kvalitete objekata povećavat će se broj stalno zaposlenih radnika, a smanjivati broj sezonskih radnika. No, kvalitetnije rješavanja pitanja statusa sezonaca treba riješiti zakonskim okvirima na razini zemlje, a po modelu nekih drugih mediteranskih zemalja. Mi smo zadovoljni s kvalitetom posla koji odrađuju naši zaposlenici.
U porečkoj Rivieri, koja posluje unutar grupacije Valamar, sklopu programa razvoja ljudskih resursa pridaje se veliki značaj, tijekom prvih nekoliko mjeseci ove godine održani su i još su tijeku brojne edukacije zaposlenika, od različitih tečajeva i seminara do praktičnih radionica.
Program „Train the Trainer" i ove godine prolaze voditelji odjela brendiranih Valamarovih hotela.
Zaposlenici recepcije, marketinga i prodaje sudjeluju na dvodnevnim seminarima pod nazivom „Razvojem poslovne komunikacije do uspješne prodaje". Od zanimljivih tečajeva izdvajamo i edukaciju za osoblje restorana pod nazivom „Kultura komunikacije i prodajne vještine u restoranu" te tečajeve stranih jezika.
Što se visine plaća tiče, Riviera i u budućnosti, u istarskim okvirima namjerava držati
iznadprosječnu poziciju.
6. Ukoliko se riješi pitanje „turističkog zemljišta" da li će Riviera Poreč graditi? Do sada je prodavala, obnavljala i redovito održavala objekte?
U strategiji porečke Riviere je da se objekti više ne prodaju. Rješavanjem pitanja tzv. turističkog zemljišta otvorit će se mogućnosti investiranja u kvalitetniju rekonstrukciju postojećih objekata te značajnijih ulaganja u kampove.
za porestina.info razgovarao: R.V. Aleksić
Veljko Ostojić
Karijera:
2004. – danas: „Brijuni rivijera" d.o.o. Pula, direktor
2001. – 2004. član Poglavarstva Istarske županije zadužen za turizam i ruralni razvoj
2000. – 2001.: zamjenik ministra turizma RH
1995. – 2000.: direktor Turističke zajednice Istarske županije
1991. – 1995.: direktor „Istra Adria marketinga", poduzeća za turistički marketing najvećih hotelijerskih poduzeća Istre
1989. – 1991.: zamjenik generalnog direktora SOUR-a „Istra Jadran", Pula
1985. – 1989. SOUR „Istra Jadran", Pula, poslovi hotelijerskog savjetovanja
1982. – 1985. SDK Pula, služba inspekcije
Ostale dužnosti:
Član Poglavarstva Istarske županije zadužen za turizam u prvom sazivu Istarske županije te u dva mandata neprekidno od 2001.
Član turističkog vijeća Hrvatske turističke zajednice od 1999.
Predsjednik TZ Istarske županije od 2001.
Obrazovanje: Fakultet za vanjsku trgovinu, Zagreb (1976.-1981.)
Obitelj: oženjen, sin Mateo (17)
Hobiji: gourmet, naročito vino i maslinovo ulje, predsjednik Hrvatskog sommelier kluba, predsjednik Kalavojne, društva prijatelja vina i grojza Istre, proizvođač maslinovog ulja