Razgovor kraći od minute do četiri puta skuplji
Dva do četiri puta skočit će telefonski račun građanima koji preko mobitela u pravilu razgovaraju kraće od jedne minute, razotkrili su novi cjenici T-Mobilea, Vipneta i Tele2. Do tog poskupljenja, koje je izazvao Vladin namet od 6 posto na mobilne usluge, doći će ne stoga što su operateri mijenjali cijene, već zato što su promijenili način njihove naplate. Obračunsku jedinicu od 15 sekundi zamijenili su sa 60 sekundi za prvu minutu razgovora i po sekundu u svakoj idućoj, odnosno točno onako kako je do sada Tele2 naplaćivao svoju uslugu Tarifica. "Opet imamo slučaj da ako želimo kupiti četvrt kilograma jabuka, moramo platiti cijeli kilogram jer mobilni će operateri čim nekoga nazovete, to naplatiti kao punu minutu razgovora", izjavila je predsjednica društva Potrošač Jadranka Kolarević, koja dodaje da se to smije napraviti samo ako tom promjenom nisu obuhvaćene sve tarife mobilnih operatera.
Opravdanja operatera
U Vipnetu, koji je prvi najavio promjenu naplate, kažu da su novi obračunski sustav uveli za manji broj tarifa. "Obračunska jedinica za sve poslovne tarife ostala je ista, jednako kao i mjesečna naknada, cijene poziva i bruto iznos računa", ističu u Vipnetu. Dodaju da će promjenu osjetiti mali broj korisnika, a da bi većini računi mogli i past jer se u prosjeku razgovara dulje od minute, a u tom je segmentu obračunska jedinica skraćena sa 15 na 1 sekundu. Slično tvrde u T-Mobileu istaknuvši da će obračunska jedinica ostati ista u većini tarifa, posebno onima namijenjenim mladima. "Korisnicima iPhone tarifa, T-Mobile Totala, kao i Mrak, Jupiii te Moji najbolji 75 i 200 sve ostaje kao dosad", kažu u T-Mobileu. U Tele2 tvrde da računi neće skočiti dva do četiri puta jer je netočno da korisnici telefoniraju ispod jedne minute. Dodaju da će promjenu obračunske jedinice od 1. listopada uvesti za pretplatnike, ne "prepaid" korisnike. Jadranka Kolarević iz Potrošača nastavlja da regulator Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije, koja je zaključila da su cijene u nas više od europskog prosjeka, mora spriječiti njihovo daljnje povećanje. U HAKOM-u odgovaraju da to neće napraviti.
Regulatorska analiza
"Analiza tržišta pokazuje da građani imaju izbor i da mogu promijeniti operatera ili izabrati drugu tarifnu opciju, a na operaterima je da procjene koja im je najbolja taktika", kažu u regulatoru, pojasnivši da su zbog tržišne utakmice maloprodajne cijene mobilnih usluga u padu posljednjih nekoliko godina. Fiksni operateri, poput Optima telekoma i B.Neta, ne očekuju da će povećanje troškova mobilnog telefoniranja ponukati korisnike da se vrate fiksnoj telefoniji. "Ne vjerujemo da će to biti odlučujući razlog, ali imamo konkurentnu ponudu. Nudimo povoljniju cijenu poziva prema mobilnim brojevima iz Optimine fiksne mreže ponajviše zbog toga što je naša obračunska jedinica sekunda", objašnjava direktorica marketinga Pamela Pencinger.
Krizni trend
Češće mijenjanje tarifa |
Bernard Ivezić, poslovni.hr