Pula, Poreč i Rovinj izgradit će bazene do kraja IDS-ovog mandata
Uz uobičajeno puno vijećničkih pitanja protekla je prekjučerašnja sjednica Županijske skupštine. S govornice male dvorane Spomen doma vrcale su političke iskrice jer ovo je ipak izborna godina pa je bilo podizanja glasa i cinizma te se četverosatni rad nastavio uz replike i ispravke krivih navoda, što je znalo biti zanimljivije i od samih rasprava. To je kratki raport sa sjednice, koja je, neuobičajeno, počela pljeskom za – kako je rekao predsjednik Skupštine Anton Peruško – »opravdano odsutnog vijećnika Lina Červara« koji vodi naše rukometaše na Europsko prvenstvo.
Program zaštite okoliša Istarske županije dva je sata bio u središtu zanimanja vijećnika, ali pohvale i pokude istarski župan Ivan Jakovčić nije čuo jer je nakon svog uvodnog izlaganja otišao sa skupštine, što za njega nije uobičajeno, a odlazeći nekim je IDS-ovim vijećnicima rekao da ga boli glava. »U Programu zaštite okoliša nastoji se ostvariti ravnoteža između uvažavanja okoliša i nalaženja mogućnosti da Istra bude regija s puno zaposlenih«, istaknuo je Jakovčić. Pritom je u najvećoj mjeri postignut konsenzus s nevladinim sektorom, gradovima i općinama te javnim i privatnim tvrtkama.
– Istra ima zdrav okoliš i taj resurs treba sačuvati u najvećoj mogućoj mjeri, poručio je župan. Kao tri kapitalna projekta u zaštiti okoliša spomenuo je izgradnju Kaštijuna kao regionalnog centra za gospodarenje otpadom, zbrinjavanje otpadnih voda kroz Istarski vodozaštitni sustav i plinofikaciju Istre. Lino Dobrila je u ime skupštinskog Odbora za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i graditeljstvo predložio da se naprave godišnji planovi prioriteta s nositeljima, sredstvima i rokovima realizacije.
Okoliš i zdravlje
– Brine me širina programa i njegova općenitost. Treba ga doraditi. Okoliš štitimo prije svega zbog zdravlja. Jesu li strukovne udruge koje se bave zdravljem bile uključene, pitao je Oriano Bulić (Klub ISDF-a). Podršku programu dao je Lino Dobrila (Klub SDP-a) koji je istaknuo da se radi o strateškom dokumentu koji nije statičan i da se neki zadaci već realiziraju. Josip Anton Rupnik (Klub HNS-a, HSLS, Zeleni) rekao je da je Županija donijela mnoge odluke i platila brojne projekte, ali da nema analize o realizaciji.
– To je više program želja. Jesmo li to u stanju realizirati, pitao je Rupnik, koji se uz ostalo zalaže da u Istri kao minimum moraju postojati bio-pročistači, da Istru treba proglasiti eko-regijom i sve podatke o onečišćenju dati u javnost. Podršku je programu, nazvavši ga kvalitetnim, dao Tedi Chiavalon (Klub IDS-a).
– Prvo se trebala napraviti analiza stanja u prostoru, zamjerio je Mauro Ivančić (HNS) spomenuvši apartmanizaciju, betonizaciju i stalno povećavanje površina za kamenolome. Reagirao je Chiavalon nazvavši notornom lažju ocjenu o kamenolomima pa je tako na primjer Vodnjan iz prostornog plana izbacio sve kamenolome, kazao je.
Damir Radnić (ISDF) pohvalio je što je dokument radila domaća tvrtka te zamjerio što program puno toga nije dotakao. Tako, uz ostalo, nigdje nema tvornice kamene vune Rockwool niti programa sanacije svega vezanog uz nju od kamenoloma do šljake iz plominskih termoelektrana.
Član Županijskog poglavarstva Tulio Demetlika završno je istaknuo da su na programu radili dvije godine stručnjaci, kao i da je stotinjak predstavnika udruga među kojima i zdravstvenih institucija bilo pozvano da daju primjedbe. Postoji katastar potencijalnih zagađivača i niz mjernih stanica. Zakon poznaje samo kvalitetu vode i za svaki se pročistač radi ciljana studija utjecaja na okoliš, dok je u Prostornom planu županije deset posto površine namijenjeno za gradnju, tvrdi Demetlika. Glasanjem je Program zaštite okoliša usvojen s 23 za i osam suzdržanih.
Županija ulaže u škole dodatnih 2,2 milijuna kuna
Ana Matika Šetić dala je ostavku iz zdravstvenih razloga, pa će nova vijećnica HDZ-a, koja je odmah dala prisegu, biti Lovorka Tomičić. U Odbor za pitanja antifašističkih boraca imenovani su Serđo Rigo (predsjednik), Vladimir Gašparini (zamjenik predsjednika) te Miho Valić, Lino Dobrila i Sandro Jurman.
Donesene su odluke kojima je za tekuće i investicijsko održavanje srednjih škola i učeničkih domova planirano 1,44 milijuna i za osnovne škole nešto više od milijun kuna. Ulaganja su iz decentraliziranih sredstava: 2,9 milijuna za osnovne i 4,25 milijuna kuna za srednje škole, Županija će dodatno izdvojiti 1,5 milijuna za izgradnju sportske dvorane u Osnovnoj školi u općini Kaštelir-Labinci i 700 tisuća kuna za srednje škole (500 tisuća za projekte i 200 tisuća za izgradnju sportske dvorane Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile u Pazinu).
Mladen Dušman, Lucija Debeljuh i Fabio Jeličić imenovani su u Upravno vijeće Visoke tehničke škole u Puli – Politehničkog studija.
Poglavarstvo već ove godine u zgradi pulskog Admiraliteta!?
Na aktualnom satu pitanja je postavilo 11 vijećnika. O problemima koje u kamionskom prijevozu uzrokuje već mjesecima zatvoren most kod Raše govorio je Dobrila, a Jakovčić je rekao da je više puta od ministra Kalmete tražio hitnu intervenciju jer se radi o državnoj cesti te je kazao da ima informaciju da je raški načelnik dobio vijest da se sanacija može očekivati sredinom veljače. Na probleme naplate poreza na barku opet je ukazao Tulio Persi (ISDF) jer je građanin iz Trsta koji je mrtav ovih dana dobio uplatnicu na 58 kuna za barku koju je imao prije 40 godina i koja mu je davno bila ukradena. Peruško je odgovorio da nisu krivi u Županiji, već da podatke vode u lučkim kapetanijama i da tamo treba odjaviti barku.
Na upite Danice Miletić (IDS) o zgradi Admiraliteta, gradnji pulske bolnice i porečke veletržnice ribe, župan je ponovio poznate stvari s tim da se očekuje da bi već ove godine Poglavarstvo moglo useliti u Admiralitet. Uskoro se očekuje raspisivanje međunarodnog natječaja za glavni projekt bolnice, na čemu radi Ministarstvo zdravstva, dok bi pred ljeto veletržnica u Poreču trebala biti gotova, a Županija počinje razgovore s Udrugom ribara »Lanterna« iz Pule o gradnji veletržnice u Puli.
– Javna je impresija da u Istri zadnjih godina ima sve više malignih oboljenja, rekao je Bulić i pitao postoji li studija praćenja tih oboljenja s usporednim podacima iz drugih krajeva da se vidi kolika je kvaliteta života građana Istre. Jakovčić mu je zamjerio tendenciozno iznošenje podataka, govoreći da stanje u Istri nije ništa lošije u odnosu na druge županije, a u nekim je segmentima i bolje. Pozvao je Bulića u Županiju da pogleda studiju koju je radio Zavod »Andrija Štampar«, a Bulić je replicirao da nije imao namjeru politizirati niti bagatelizirati tu temu. Također je zatražio da se podaci javno objave. Petar Radetić (SDP) ukazao je na probleme Plivačkog saveza u Istri jer ima samo jedan i to otvoreni bazen, a Jakovčić se nada da će do kraja mandata ove županijske vlasti gradovi izgraditi bazene u Puli, Poreču i Rovinju.
Istočnoj Istri Županija je maćeha
– Zašto se prema istočnom dijelu Istre vlast IDS-SDP ponaša kao zločesta maćeha, zanimalo je Radnića. To je župan shvatio kao vrlo ozbiljno pitanje jer istočni je dio desetljećima bio industrijska pozornica Istre uz turizam u Rapcu.
– Uspijemo li dovesti LNG terminal u Plomin, Labinština će dobiti veliku šansu da se TEP 3, koji će se graditi, i TEP 2 prebace na plin. To je ulaganje u okoliš i tu je ključ čitave priče o netočnosti da Labinštini želimo nešto loše. Uz tvornice Benetton i Rockwool, LNG i Plominski zaljev, bit će to sjajan uzlet za istočni dio Istre, tvrdi Jakovčić, koji je za danas u Zagrebu najavio razgovor o LNG terminalu s predsjednikom Republike.
Silvano Hrelja (HSU) je pitao za podatke o nasadima maslina i loze u Istri, na što je župan rekao da je u izradi katastar. Gašparini je predložio da se dio bolnice u Rovinju, ako joj je vlasnik Županija, namijeni za liječenje branitelja od PTSP-a. Jakovčić je odgovorio da je vlasnik Županija, da nije zadovoljan stanjem i uslugama, da je plan da se dio s 30-ak ili više kreveta, ovisno o tome koliko će HZZO financirati, namijeni sustavu javnog zdravstva, a ostalo međunarodnim natječajem da u koncesiju ili najam, čime bi se djelomično financirao dio od 100 milijuna kuna županijskog udjela u gradnji pulske bolnice.
– Tražit ćemo vrhunsku medicinsku uslugu, a ne welness sadržaje, bio je jasan Jakovčić.
Referendum i Rockwool
– Kada ste prikupljali potpise bilo je jedno referendumsko pitanje, a sada se traži drugo, rekao je župan odgovarajući na pitanja o referendumu. Persiju, koji je pitao za podatke o emisijama iz Rockwoola u zrak, odgovorio je da je studija u Županiji i Ministarstvu zaštite okoliša i da je svima bila na uvidu čak i vikendima, ali da interesa nije bilo. Tvornica se ne gradi na poljoprivrednom zemljištu, tvrdi župan te ističe da se neće dozvoliti da Rockwool u bilo kojem trenutku premaši vrijednosti emisije propisane u studiji zaštite okoliša. Čekaju se stavovi o referendumu Ministarstva zaštite okoliša i Središnjeg državnog ureda za upravu. Jeste li za izgradnju tvornice kamene vune Rockwoola u Istri – novo je referendumsko pitanje pa se moralo iznova pisati Središnjem državnom uredu za upravu, rekao je Peruško. Radnić je predložio da se članak 49. Statuta o referendumu ukine ili doda novi stavak – da prethodni stavci vrijede ako se s njima složi župan. Taj prijedlog Jakovčić nije prihvatio, a Peruško je rekao Radniću da ne omalovažava vijećnike i njega kao predsjednika Skupštine jer »to se neće desiti dok sam ja predsjednik«.
Najavljeni »darovi«
Vijećnici i novinari na idućoj skupštini mogu očekivati »darove«. Od Radnića bi, po najavama, trebali dobiti aviosnimke Pule na kojima se vidi da je Kaštijun gotovo u centru grada i od Chiavalona dokumente koji pokazuju da je račun Ekop Istre već godinama blokiran, kao i da Županija sredstva odobrena toj udruzi nije mogla isplatiti te da je njen predsjednik Josip Anton Rupnik – koji stalno proziva Županiju da ne financira tu udrugu – tražio da se isplata obavi na njegov privatni račun.
Selivna Benić, Glas Istre