Provalnici znaju kada, gdje i kako
"Sjećam se kad sam bila dijete, negdje ´80-ih godina, moji susjedi nisu nikada zaključavali kuću, čak niti noću. Koliko puta bih došla kod njih i naišla na vrata otvorena, a oni negdje vani. Bila su takva vremena kada si to mogao činiti bez straha da će te netko pokrasti", rekla mi je prije neki dan prijateljica. Prizivanje prošlosti krenulo je s pričom o sve češćim krađama po privatnim kućama i stanovima koje se događaju u gradu i okolici. Krađe na Poreštini, pogotovo one u sezoni nisu novost, ali da li slučajno ili ne, u svega dvadesetak dana od početka ove godine, od prijatelja ili poznanika gotovo svakih par dana do nas dođe vijest da su provalnici "operirali" po ovom ili onom kvartu. Nije riječ o kućama na osami ili o nekim luksuznim bogatim vilama, već o domovima prosječnih obitelji u gradskim naseljima, u kojima su vlasnici odsutni nekoliko dana ili samo par sati. Prijateljicu su nedavno zvali na posao jer je netko nepoznat provalio u obiteljsku kuću njezinih roditelja u kojoj nešto više od mjesec dana nije bilo nikoga. Iako je svakih par dana obilazila kuću, provjeravala da li je sve u redu i uzimala poštu, lopov ili više njih, točno je znao kada u kući nema nikoga i na koji ulaz ući, a da ne privuče pažnju prolaznika i susjeda čije su kuće udaljene svega pedesetak metara.
– Zapravo šteta i nije toliko velika jer u kući nije bilo nekih velikih vrijednosti. Grdo je što su lopovi u pretraživanju razbacali sve po stanu, a još gori je osjećaj da ti je netko kopao po privatnim stvarima, kaže mi prijateljica. Nije prošlo ni dva dana, a kolegica priča kako je nepoznati lopov provalio i susjedi u obiteljsku kuću dok je u popodnevnim satima otišla u banku.
Tko su lopovi, pitaju se svi? Sitni kriminalci, narkomani, netko iz susjedstva, netko kome se jednostavno pružila prilika? U izvješću porečke policije koje je lani stiglo na gradsko vijeće za pretprošlu godinu, bilo je evidentirano 263 slučaja krađa i 291 teških krađa, od čega su najveći broj, njih 70ak bile upravo u obiteljske kuće. U izvješću je istaknuto kako je kod većine građana još uvijek prisutna niska razina samozaštite. Građani bi morali poduzimati osnovne mjere, poput zatvaranja prozora i vrata na balkonima. Za bolju informiranost provedene su i preventivni projekt "Zaštitimo svoju imovinu".
Nažalost, izgleda i lopovi podižu svoju informiranost o kretanju vlasnika i znaju kada i kako djelovati. Ne tako davno provaljeno je u obiteljsku kuću dok je obitelj bila na pogrebu, a jednoj su Porečanki provalili u auto na parkiralištu kod groblja dok je nosila cvijeće. Drskim provalnicima zaključana vrata očito ne znače ništa, pa čak ni ako su, kao što je jučer šokiralo Porečane – to ona zgrade općinskog suda.
V. Habereiter, Glas Istre