Prostorni plan Vrsara: Najviše primjedbi zbog smanjenja građevinskog područja
Što je novo u prijedlogu Prostornog plana općine Vrsar u odnosu na trenutno važeći Prostorni plan bivše općine Poreč iz 1992., pokušali smo saznati pregledom prijedloga uz pomoć Vlaste Gortan, voditeljice općinskog Odjela za prostorno uređenje. Prijedlog plana izradio je zagrebački Arhitektonski fakultet, a upravo je zaključena javna rasprava tijekom koje je u knjige u Funtani i Vrsaru upisano sedamdesetak primjedbi. Gortan kaže da se primjedbe iz Vrsara mahom odnose na smanjenje građevinskog područja, a one iz Funtane još nisu stigli pogledati.
Pregled karata prijedloga plana počinje prikazom postojeće gradnje s granicom građevinskog područja prema starom planu i ucrtanom granicom zaštićenog obalnog pojasa. Iz te je karte vidljivo da je sva postojeća gradnja na području općine unutar zaštićenog pomorskog pojasa, što obavezuje općinu na izradu planova nižeg reda. Još će ove godine, čim vijeće usvoji, a Ministarstvo potvrdi Prostorni plan, početi izrada pet detaljnih planova uređenja za pojedine zone, kaže Gortan.
Prema važećim propisima izrađivači plana izračunali su koliko je površine izgrađeno i stavili tu vrijednost u omjer sa sadašnjom površinom građevinskog područja za svaku od pet cjelina. Tamo gdje je izgrađenost manja od 50 posto, građevinsko područje je smanjeno za 30 posto, a negdje i više. Izvan građevinskog područja ostat će, prema ovom prijedlogu plana, i niz parcela koje spadaju u koridor predviđene obilaznice Funtana. Sve parcele koje su po još važećem planu bile unutar građevinskog područja, a prema novom će biti izvan njega, ostaju poljoprivredno zemljište koje ima puno nižu tržišnu cijenu od građevinskog, pa zato ima toliko primjedbi.
Planom su označene dvije stambene zone – Funtana i Vrsar, unutar kojih su područja turizma, odnosno postojeći kampovi Puntica i Istra, prostor oko hotela Pineta i Belveder posebno označeni jer je propisima predviđeno da unutar stambenih zona može biti samo 20 posto površine drugačije namjene. Osim toga, veliki je pritisak građana Funtane da kamp Puntica postane javno kupalište i rekreacijska zona, što prijedlog plana ostavlja kao mogućnost. Zona Montrakera, premda unutar građevinskog područja, označena je kao područje rekreacije i kulturnih sadržaja i tamo se ništa neće moći graditi kao, uostalom, niti na otočiću Koversada.
Na jednom mjestu je građevinsko područje ipak povećano i to uz Veliku Stanciju, gdje je na 105 hektara predviđena zona golfa. Međutim, nisu zbog povećanja područja za golf drugi dijelovi građevinskog područja smanjivani, kaže Gortan. Kao područja strateškog značaja za državu, golf igrališta ne ulaze u izračun građevinskih područja pa to proširenje nikome na šteti. U zoni golfa predviđeno je 15 posto izgrađenosti (klupske prostorije i smještaj), što će detaljnije odrediti jedan od pet detaljnih planova uređenja. Golf igralište u Vrsaru predviđeno je i županijskim planom, pa je zato moralo biti ucrtano i u prijedlog općinskog. Teško da bi Ministarstvo dalo zeleno svjetlo Prostornom planu općine Vrsar koji ne bi uključivao to golf igralište, rekli su izrađivači plana, a prenijela nam je Gortan.
Prijedlog plana posebno označava područja unutar turističke i stambene zone koja treba sačuvati kao zelene oaze, a posebno je zanimljiva ona uz naselje Vrsar-Istok, za što je izrađivač plana načinio i kompjutorsku simulaciju: na fotografiju sadašnjeg stanja dodao je kuće u području koje je do sada predviđeno za gradnju, odnosno u smanjenom obimu kako je predviđeno planom. Iz te je simulacije jasno vidljivo zašto omjere izgrađenosti i predviđene veličine građevinskog područja ima smisla ograničiti da bi se zaštitila priroda i tradicijski oblik naselja.
Na karti su crvenom bojom prikazana izgrađena područja turizma, a svjetlijom bojom neizgrađeni dio unutar predloženog građevinskog područja; žutom bojom prikazana su područja stanovanja, zeleni otok je zona golfa; »otočići« zelenog u te dvije zone jesu predložene zaštićene zelene površine; od sjevera na jug proteže se krivudava crta zaštićenog obalnog pojasa, a žuta linija predstavlja granicu građevinskog područja koje je ovim prijedlogom smanjeno za 30 i više posto.
S. MATEJČIĆ