Promocija jubilarne zbirke “Verši na šterni” u Istarskoj sabornici
Ciklus “Knjigom u sridu” koji se u sklopu Mjeseca hrvatske knjige proteklih tjedana odvijao u Gradskoj knjižnici Poreč, zaključila je u srijedu 12. studenog 2014. u Istarskoj sabornici promocija zbirke pjesničke panorame „Verši na šterni: 1994.-2013.“. Pregled je to i jubilarno izdanje omiljenih susreta Verši, koji već dva desetljeća na baroknoj Batistelinoj šterni u Vižinadi početkom lipnja okupljaju čakavske pjesnike i ljubitelje lijepe riječi.
Svečanost u Istarskoj sabornici okupila je neke od 93 pjesnika koji su zastupljeni u ovom jubilarnom izdanju, te bili povremeni ili redoviti sudionici susreta, zatim vjernu publiku koja uvijek sa zanimanjem prati kazivanja pjesnika, te predstavnike organizatora – Gradske knjižnice Poreč i pokrovitelja, Grada Poreča-Parenzo i Istarske županije.
Obraćajući se okupljenima ravnateljica Gradske knjižnice Poreč Irides Zović, podsjetila je kako je sve započelo jedne svibanjske večeri 1994. godine, kada je održana Histrijada, pjesnički susret koji je osmislio neumorni Drago Orlić, direktor tadašnjeg porečkog Narodnog sveučilišta i koji je tako stihovima povezao čakavski duh i tradiciju u manifestaciji kojoj se jednako, već dva desetljeća vesele i pjesnici i publika. Koliko je njegov naum bio uspješan svjedoče i podaci, jer su u dvadeset godina u zbirkama Verši tiskane 1.122 pjesme iz pera 135 autora.
Zamjenica gradonačelnika Grada Poreča – Parenzo Nadia Štifanić Dobrilović, istaknula je kako je ova manifestacija jedna lijepa tradicija, jedna od najdužih u organizaciji Gradske knjižnice Poreč na koju zaista mogu biti ponosni. Dodala je kako je riječ o važnom jubileju, te istaknula kako kontinuitet ove manifestacije rječito svjedoči o živosti istarskog duha i tradicije, te angažmanu u njegovanju izvorne kulturne baštine.
Pročelnik Upravnog odjela za kulturu Istarske županije, Vladimir Torbica rekao je kako je riječ o panorami u kojoj se susreću sve različitosti koje pokazuju i na koje sve načine čakavski dijalekt još uvijek živi i unatoč svim globalizacijskim procesima, ima snagu i privlači različite generacije.
Okupljenima su se obratili i Boris Domagoj Biletić, izbornik izdanja koji je rekao kako ova panorama donsi „izbor iz izbora“ i kako Verši okupljaju kako već afirmirane pjesnike, tako i početnike, autore tradicionalnih i modernijih izraza, te je riječ o poetički, estetski i generacijski šarolikom i jedinstvenom kulturnom događaju, te je u tom duhu pristupio i čitanju i odabiranju.
Pozdrave je zaključio književnik i utemeljitelj Verši, Drago Orlić prisjetivši se početaka manifestacije i želje da se nakon osnivanja općina Poreštine neka od kulturnih događanja prošire i do njih, a Verši su jedan od takvih uspješnih primjera.
Nakon pozdravnih govora svaki je od prisutnih pjesnika pročitao jednu svoju pjesmu, a za glazbeni predah između kazivanja pobrinule su se članice porečke vokalne skupine Brajde – Denis Mikatović, Klaudija Kovačić, Dorijana Čitar i Đana Šegon. Druženje se nastavilo uz delicije Slatke Istre, izložbe kolača koja je poput Verši jedan od simbola Općine Vižinada koja ugošćuje ove manifestacije.