VALFRESCO 1224 S

Program obilježavanja Međunarodnog dana muzeja u Zavičajnom muzeju Poreštine

16.05.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Program obilježavanja Međunarodnog dana muzeja u Zavičajnom muzeju Poreštine
694casa-polesini.jpg

Zavičajni muzej Poreštine – Museo del territorio parentino prigodnim će programom 18. svibnja obilježiti Međunarodni dan muzeja koji je ove godine posvećen temi „Muzeji i sjećanje: predmeti pričaju tvoju priču".
Program pod nazivom „Ostavština obitelji Polesini – otkupi i donacije" počinje u 19 sati u Zavičajnom muzeju Poreštine. Predstavit će se predmeti iz ostavštine Polesini koji dokumentiraju povijest jedne od najznačajnijih istarskih plemićkih obitelji, ali i život grada Poreča i Poreštine od 18. do 20. stoljeća, a posebno zanimljiva bit će do sad neobjavljena fotografska i filmska ostavština.
O obiteljskim sjećanjima vezanim uz Poreč govorit će Gian Paolo Polesini, posljednji potomak plemićke obitelji koja je ostavila neizbrisiv trag u povijesti Poreštine. Živi i radi u Udinama kao novinar, a svoje je viđenje života vlastite obitelji već zabilježio u knjizi „Sangue blu", objavljenoj 2007. godine. Moderator susreta bit će ravnateljica muzeja Elena Uljančić-Vekić.
Plemićka obitelj Polesini, porijeklom iz Motovuna, spominje se u prvi put u 13. stoljeću, a svojim je djelovanjem obilježila povijest Poreča od kraja 18. do sredine 20. stoljeća. Polesinijevi su bili građani Motovuna od 1378., plemići Kopra od 1677., Pule od 1722. i Poreča 1788., kada stječu titulu markiza. Obiteljski posjedi protezali su im se od doline Mirne, preko Motovuna, Zamaska i Motovunskih Novaka, do posjeda na Poreštini, među kojima se ističu Sv. Ivan od Šterne, Červar i otok Sv. Nikola.
Obitelj Polesini odigrala je značajnu ulogu u političkom, društvenom, gospodarskom, kulturnom i znanstvenom životu Poreča i Istre. Među pripadnicima obitelji u porečkoj povijesti posebno se ističu se biskup Francesco Polesini (1729.-1819.), te Gian Paolo Polesini (1818.-1882.), prvi predsjednik Pokrajinskog sabora Markgrofovije Istre, saborski zastupnik i zastupnik Carevinskog vijeća. U drugoj polovici 19. stoljeća i početkom 20. stoljeća istaknula su se braća Benedetto (1861.-1952.) i Giorgio (1864.-1926.), poznati i kao graditelji dvorca Isabella na otoku Sv. Nikole i obiteljske kuće na rtu porečkog poluotoka (danas Vila Polesini). Obitelj se pred kraj Drugog svjetskog rata seli u Italiju.
Ovogodišnja tema za Međunarodni dan muzeja u prvi plan stavlja ulogu muzeja u očuvanju sjećanja i priča s raznih područja baštine, važnih za zajednicu kojoj muzeji pripadaju. O baštini i povijesti postoji individualno i kolektivno sjećanje koje je istovremeno sastavni dio tradicije i njen prenositelj s jedne generacije na drugu. Stoga je zadaća muzeja ukazati na važnost i doprinos osobnog sjećanja pojedinca povezanog s nekim predmetima, mjestima, događajima ili osobama u povijesti.