Prije 40 godina u Poreču se, u hotelu Pical održao prvi međunarodni kamping kongres
piše: Jerko Sladoljev
Poreština, obalni pojas od Novigrada do Lima oduvijek je predstavljao najintezivniju kamping destinaciju u Hrvatskoj i ex Jugosolaviji.
80-ih godina prošlog stoljeća Poreština je brojila 14 kampova sa ukupnim kapacitetom od 55.000 osoba ( ukupno 4 milijuna noćenja) i predstavljala ukupno 50 posto svih kapaciteta Istre i gotovo 20 posto ondašnje Jugoslavije.
Nije slučajno da su se skoro svi značajiniji događaji vezani uz kamping segment dešavali upravo u Poreču.
Plava Laguna je na početku u svojem nazivu nosila ime “ Kamp – hotel”.
Prvi naturistički kamp “ Koversada” iniciran je na Poreštini u Vrsaru, a zatim I prvi kongres naturista u jednoj socijalističkoj zmlji ( opet u Vrsaru).
I ideja o osnivanju Kamping uduženja nastala je na Poreštini, najprije kroz Sekciju za kampove i naturizam pri Općem udruženju turističke privrede Hrvatske u Zagrebu, a zatim kroz nacionalno kamping udruženje pri Privrednoj komori Jugoslavije.
Osamdesete godine prošlog stoljeća bile su godine velikih akcija i nezadrživog uspona kako u stručnim asocijacijama tako i u širenju materijalne osnove u izgradnji kampova. Hrvatska, a posebno Istra je bila na pragu svojeg najvećeg turističkog booma.
Bile su to posljedice općih političkih i gospodarskih prilika u svijetu i Europi ali i investicija općenito u turizam. Jugoslavija se tih godina nalazila na ljestvici 15. najpopularnijih turističkih odredišta u Svijetu i zauzimala je 13. mjesto.
Već 1988.g. Hrvatska, kao dio ondašnje Jugoslavije zauzimala je 4. mjesto u redu najrazvijenijih regija Mediterana, odmah iza Italije, Španjolske I Francuske.
To je bio i poticaj da prije četrdeset godina organiziramo prvi međunarodni kongres na temu kampinga .
Fenomen kampinga nas je već u to vrijeme jako zaokupljao i uz pomoć naših partnera iz Njemačke ( Promo Team Muenchen) organizirali smo okupljanje svih važnijih stručnih institucija, marketinških stručnjaka, stručnih magazina, agencija, vodiča, znanstvenika I sveučilišnih profesora koji su se bavili temomn kampinga.
Bio je to prvi kongres takve vrste sa više od dvjestotinjak učesnika među kojima ipak najviše direktora kampova iz regije, a kongresu su prisustvovali i svi ondašnji generalni direktori turističkih tvrtki. Kongres se je održao u hotelu Pical, imao je posebnu stručnu izložbu svih medija koji su u to vrijeme izlazili u Europi a nakon kongresa izdana je i posebna knjiga predavanja sa svim izlaganjima.
Kongres je financijski podržala Privredna komora Jugoslavije, Opće udruženje turističke privrede Hrvatske i TS Poreč.
Bio je to i kamen temeljac , poticaj da se u kamping ulaganja uđe intenzivnije i inovativnije, a pravi rezultati se vide i danas. Na tom istom obalnom pojasu Poreštine danas imamo petnaestak kampova, dva Leading campinga i četiri ADAC Superplatz-a , dva kampa sa 5 zvjezdica od kojih je jedan u Funtani, Istra Premium Camping Resort s atributom najvećeg u Hrvatskoj s pet zvjezdica.
I tako je nakon četrdesetak godina naš nekadašnji organizator gosp.Wolfgang Birkmann u društvu nekadašnjeg direktora TZ Poreč ( koji je također bio dio podrške projektu), zaključio da je sjeme posijano prije četrdesetak godina urodilo izvanrednim plodom, a mi na kraju možemo kazati kako su investicije u znanje i kadrove bile najisplativiji dio ulaganja ikad.
Jerko Sladoljev