NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

PREDSTAVLJEN VODIČ, DNEVNIK I ZEMLJOVID “ISTARSKI PLANINARSKI PUT” – od mora do mora po zelenoj Istri za 8 dana

SONY DSC
30.01.2019. 21:35; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / PREDSTAVLJEN VODIČ, DNEVNIK I ZEMLJOVID “ISTARSKI PLANINARSKI PUT” – od mora do mora po zelenoj Istri za 8 dana

Ročki Dom kulture bio je u petak (24. siječnja) za sve znatiželjne planinare koji su pristigli s obje strane Učke kako bi nazočili predstavljanju drugog izmijenjenog izdanja vodiča, dnevnika i zemljovida Istarski planinarski put (IPP), u izdanju Istarskog planinarskog saveza (IPS-a), kojeg su predstavili njihovi sadašnji predsjednik Goran Šepić, uz uvodnu riječ bivšeg predsjednika Vladimira Rojnića.

Šepić je predstavio vodič istaknuvši kako  je vodič i dnevnik tiskan na četiri jezika (hrvatskom, talijanskom, njemačkom i engleskom) čime se želi doprinijeti turističkoj valorizaciji istarske „uspavane ljepotice“ Ćićarije te masiva Učke. Veličinom je format pogodan kako bi stao u planinarski ruksak, veličine je B6, ima 221 stranicu uz vješti dizajnerski otisak poznatog studija Sonda iz Vižinade s 63 fotografije u boji. Obuhvaća bazične podatke, važne telefonske brojeve i kontakte, te podatke, a prilagođen je i za GPS navigaciju jer sadrži GPX tragove planinarskih putova.
Sam IPP koji se sastoji od četiri dionice. Prva kreće s Crvenog Vrha i završava na planinarskoj kući Žbevnici. Druga kreće od Žbevnica i završava na najvišem vrhu Učke – Vojaku, što je ujedno i najviša točka koju IPP dostiže. Treća dionica kreće od Vojaka do Sisola, a četvrta započinje na Sisolu i završava  na svjetioniku Crna Punta nedaleko Koromačna. U odnosu na prvo izdanje pridodani su podaci o ukupnom kumulativnom usponu i spustu, te koordinate kontrolnih točaka.

Uz opise trase nalazi se preporuka za obilazak u više kraćih pohoda te preporuke za obilazak u jednom neprekinutom pohodu. Na kraju se tog zgodnog bookleta nalazi prostor za pečate/žigove, te prigodne bilješke, a planinari će moći po njihovom ispunjavanju poslati dnevnik IPS-u kako bi dobili prigodnu značku za obilazak IPP-a.

Ukupna dužina IPP-a je 160 kilometara, a upravljaju njime članice IPS-a, kojih je trenutno ukupno osam, a okupljaju sve zajedno više od 1.600 planinara svih dobi. Za prelazak IPP-a predviđa se osam dana, 15-20 jednodnevnih pohoda. IPS čine slijedeća društva: iz Pule tu su Glas Istre i Elektroistra, Skitaci iz Labina, Pazinka iz Pazina, Planik iz Umaga sa svojih pet podružnica, Montero iz Rovinja,  te pridružene članice PD Opatija, Lisina iz Matulja te Knezgrad iz Lovrana.

Urednik vodiča i dnevnika je Goran Šepić, autor teksta Vladimir Rojnić, recenziju potpisuje dugododišnji bujski planinar i prvi predsjednik IPS-a Milivoje Topić, a grafičku pripremu “Studio Sonda” Vižinada. Zemljovid IPP-a je u mjerilu 1:50.000, sastoji od dva lista formata B3 s obostranim tiskom, složenih u format B6. Fotografije koje se nalaze u dnevniku impozantne su, a autori su  Baran Boris, Đulijano Belić, Žužana Dušanić, Darko Kalac, Denis Kurtagić, Sonja Levak, iz fundusa Parka prirode Učka, Gordana Plavšić, Vladimir Rojnić, Drago Struna, Goran Šepić i Miloš Vrenc.

Rojnić je podsjetio na povijesne početke IPP-a istaknuvši značajnu ulogu zagrebačkog PD Željezničar i Klikun iz Pleternice, a posebno Josipa Sakomana, spomenuvši kako je tadašnji IPP pod nazivom IPP „Labinska Republika“ obuhvaćao vrhove koji se nalaze u slovenskom dijelu Istre Slavnik i Kojnik pa sve preko Žbevnice do Vojaka. Taj je IPP zatvoren 1998. godine,a ponovno je otvoren 2006. godine, spojivši se s Labinskim planinarskim putom čime je povećana kilometraža na 160 kilometara puta s 27 kontrolnih točaka. U međuvremenu je doživio manje izmjene, 2018. godine dodane su još tri kontrolne točke. Rojnić je istaknuo kako se procjenjuje da godišnje na vršni greben dolazi oko deset tisuća. U prigodi proslave 140 godina planinarstva u Istri, u studenom 2016. godine u Pazinu je održana promocija zemljovida IPP-a 1:50.000, autora Goran Šepića, a to prvo izdanje od 300 primjeraka planulo. Rojić je istaknuo kako je do sada cijelu trasu prošlo 2.146 planinara.

Da ovo drugo izdanje ugleda svjetlo dana omogućile su brojne ustanove, tvrtke i pojedinci, markacisti i planinari koji su osmislili i godinama dragovoljno održavaju trasu IPP-a. Za financijske i druge oblike pomoći zaslužni su Upravni odjel za turizam Istarske županije, Udruga Modelna šuma „Sliv rijeke Mirne” u natječaju za IŽ, sponzori Garmin i Kibuba, „100 milja Istre”; Studio Sonda; TZ grada Opatije; TZ mjesta Ičići; TZ općine Matulji; TZ općine Mošćenička Draga i TZ općine Vrsar, Grad Buzet, Istarska razvojno turistička agencija, planinari IPS-a; djelatnici JU Park prirode „Učka”, Komisija za planinarske puteve Hrvatskog planinarskog saveza. Posebna zahvala ide markacistima i planinarima koji su osmislili i godinama održavaju trasu IPP-a

Među brojnim uzvanicima skup su pozdravili Siniša Žulić, buzetski gradonačelnik, Nada Prodan Mraković, pročelnica županijskog odjela za turizam, a prigodne su pozdrave poslali i Jadranko Stilinović, samoborski planinar iz PD Japetić, te Milivoje Topić. 

– Grad Buzet kao jedan od svojih potencijala za razvoj turizma, ali i drugih aktivnosti, vidi i u rekreaciji, outdoor sportovima i ostalim sadržajima u prirodi, rekao je gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić te pohvalio izdavanje vodiča koji će  biti dorba podloga za obilazak buzetskog kraja i Ćićarije. Prodan Marković je istaknula veliku ulogu u razvoju kontinentalnog turizma, naglašavajući kako Istra osim sunca i mora u posljednjih petnaestak godina razvija selektivne oblike turizma, među kojima je i planinarenje, čime se širi ponuda na kvalitativan način.

Text i foto: Anton Finderle

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email