Povodom blagdana sv. Florijana održan prijem za vatrogasce u gradskoj upravi Grada Poreča
U povodu Dana vatrogastva i blagdana zaštitnika vatrogasaca sv. Florijana, 4. svibnja 2015. godine, gradonačelnik Grada Poreča-Parenzo Edi Štifanić primio je u Maloj vijećnici predstavnike Javne vatrogasne postrojbe – Centra za zaštitu od požara Poreč, Područne vatrogasne zajednice Poreč, dobrovoljnih vatrogasnih društava svih općina Poreštine i Hrvatskih šuma – Šumarije Poreč.
Gradonačelnik Štifanić čestitao je vatrogascima njihov dan i rekao kako je ovo prilika kada se prisjećaju prošlosti i sadašnjosti vatrogastva na Poreštini. Zahvalio se u ime svih građana Poreča i Poreštine na stručnosti, humanosti i nesebičnom trudu vatrogasaca da se sačuvaju ljudski životi i imovina. “Želim Vam puno uspjeha u Vašem radu, ali isto tako želim Vam da imate što manje posla”, kazao je gradonačelnik.
Tradicija porečkog vatrogastva duga 122 godine
Zapovjednik JVP Poreč Adrijano Jugovac podsjetio je kako porečko vatrogastvo ima 122 godina dugu tradiciju suprotstavljanja požaru i drugim elementarnim nepogodama. Naime, sačuvan je dokument koji svjedoči kako je 23. siječnja 1893. godine organizirana prva protupožarna služba, odnosno Dobrovoljno vatrogasno društvo Poreč, koje je postalo jezgra razvoja vatrogastva na Poreštini. Iz povijesnih podataka valja istaknuti i da je u Poreču, poslije Drugog svjetskog rata do 1960. godine vatrozaštita bila organizirana kao vatrogasna milicija, a od 1960. godine do 1. siječnja 1975. godine kao Dobrovoljno vatrogasno društvo u kojemu su bile stalno zaposlene 4 osobe. Duga tradicija dobrovoljnog vatrogastva u Poreču bila je temelj za osnivanje profesionalne postrojbe, pa je 16. ožujka 1972. odlukom Skupštine općine Poreč osnovana Profesionalna vatrogasna jedinica koja je počela sa djelovanjem od početka 1975.godine sa 7 stalno zaposlenih osoba. Dobrovoljno vatrogasno društvo nastavilo je s djelovanjem i bilo je velika pomoć Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici kod inih intervencija. Navedena jedinica je kroz povijest mijenjala nazive, pa se krajem 80-ih godina prošlog stoljeće zvala Centar za zaštitu od požara. Nakon osamostaljenja Hrvatske, od travnja 1994. godine profesionalna vatrogasna jedinica prelazi u nadležnost Ministarstva unutarnjih poslova, a u isto vrijeme dobrovoljna vatrogasna društva prestaju s radom. U razdoblju od 1994. do 2000. godine mijenja se naziv u Vatrogasna postaja. 2000. godine Grad Poreč i sve općine Poreštine osnivaju zajedničku javnu ustanovu koja dobiva današnji naziv – Javna vatrogasna postrojba-Centar za zaštitu od požara Poreč.
Postrojba provodi svoje aktivnosti nositelja protupožarne zaštite na području Grada Poreča, te susjednih općina: Tar-Vabriga, Funtana, Vrsar, Sv. Lovreč, Višnjan, Kaštelir-Labinci i Vižinada. Aktivnosti postrojbe očituju se kroz preventivan rad u gospodarskim objektima, školama, vrtićima, u promicanju vatrozaštite na cijelom području odgovornosti, u potpori osnivanja dobrovoljnih vatrogasnih društava na Poreštini, osposobljavanju i uvježbavanju članova DVD-a. Aktivno sudjeluje na svim društvenim manifestacijama u organizaciji Grada Poreča i općina Poreštine.
Spremni za turističku sezonu
Jugovac je dodao kako danas porečka postrojba broji 28 profesionalnih vatrogasaca osposobljenih i opremljenih za rješavanje svih vrsta poziva za pomoć ugroženom stanovništvu i njihovim materijalnim dobrima. Sigurnost građanima i gostima Poreča zajamčena je i zahvaljujući tehničkoj opremljenosti postrojbe koja posjeduje modernu i kvalitetnu vatrogasnu opremu i vozila. Kao pomoć kod većih nesreća na Poreštini prisutno je i stotinjak osposobljenih operativnih članova DVD-a i to: „Plamen“ u Višnjanu, „Grom“ u općini Kaštelir-Labinci, „Lampo“ u općini Tar-Vabriga, te „Vrsar“ i „Sveti Lovreč“.
Zapovjednik porečkih vatrogasaca dodao je kako je zahvaljujući sredstvima svih osnivača Centar za zaštitu od požara Poreč dobro opremljen, tako da danas raspolaže sa ukupno 15 opremljenih vozila razne namjene, od kojih je 8 novih vozila nabavljeno posljednjih nekoliko godina. Kontinuirano se nabavlja vatrogasna osobna i skupna oprema i ulažu znatna sredstva u uređenje prostorija u kojima borave vatrogasci i u kojima se čuva oprema. U funkciji je i video nadzor na preko 70% područja Poreštine, koji se obavlja iz operativnog dežurstva Centra za zaštitu od požara Poreč preko 4 video kamere postavljene na terenu.
Jugovac je zaključio kako su za ovu turističku sezonu spremni, te se zahvalio i Hrvatskim šumama d.o.o. – Šumariji Poreč, na suradnji. Šumarija naime, tijekom ljeta, u doba pojačane opasnosti od požara ima stalnu motrilačko-dojavnu službu na visokim osmatračnicama i motorizirane protupožarne ophodnje, te raspolaže sa 10 ljudi opremljenih i osposobljenih za gašenje požara otvorenih prostora.
Jugovac je ovom prilikom najavio i Dan otvornih vrata JVP Poreč koji će se održati 15. svibnja 2015. tijekom kojeg će vatrogasci pokazati niz vježbi i aktivnosti kojima se bave, od gašenja požara, spašavanja unesrećenih ali i brojnih drugih intervencija.
Kratka usporedba broja ukupnih intervencija JVP Poreč
2012. godina ___________ 402
2013. godina___________ 202
2014.godina___________ 251
U periodi od 01.01.2014.godine do 30.4.2014.godine JVP Poreč ukupno je imala 56 intervencija, dok je u periodu od 01.01. 2015.godine do 30.4.2015.godine bilo ukupno 90 intervencija.