Povezivanje za zdravlje na porečkom seminaru Zdravo urbano planiranje
U sklopu 21. Motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja 30.06.2014. održan je stručni seminar na temu Zdravo urbano planiranje koji se već 4. godinu održava u prostorima Zdravog grada Poreč. Organizaciju seminara i ove su godine preuzeli Zdravi grad Poreč i Grad Poreč u suradnji sa Zdravim gradom Vinkovci i Gradom Vinkovci. Skup je otvorila koordinatorica Zdravog grada Poreč Nataša Basanić Čuš.
Seminar se organizira u skladu s osnovnim ciljem projekta zdravih gradova, a to je unapređenje zdravlja građana i kvalitete njihovih života promatrajući vrlo sveobuhvatno brojne utjecaje na zdravlje te povezujući struke koje mogu , na razne načine, doprinijeti zdravlju u zajednici. Na skupu je učestvovalo više od 40 stručnjaka, dominantno tehničke struke, ali i psiholozi i liječnici.
Tečaj Zdravog urbanog planiranja u Poreču ove je godine bio posvećen prilagođavanju prostora različitim interesnim skupinama građana u smislu pristupačnosti, novim propisima u oblasti pristupačnosti, ulozi tehničke struke u afirmaciji pristupačne gradnje, suradnji tehničke struke i gradskih odjela kod provođenja tehničkih pregleda u cilju sigurne i propisne gradnje te provođenju mjera energetske učinkovitosti i smanjenja energetske potrošnje u gradovima. U okviru ovogodišnje teme pristupačnosti polaznici seminara su učestvovali i u radionici na terenu te su temeljem obrazaca i propisa procjenjivali pristupačnost Doma zdravlja Poreč kao građevine od posebnog interesa za građane. Temu pristupačnosti vodila je mr.sc. Mandica Sanković, dipl.ing.arh., koordinatorica Zdravog grada Vinkovci. U RH i Hrvatskoj mreži zdravih gradova (HMZG) upravo su Vinkovci afirmirali područje zdravog urbanog planiranja i postali ekspertni centar HMZG za područje zdravog urbanog planiranja. Tema univerzalnog dizajna i pristupačne gradnje je bila izrazito zanimljiva jer govori o tome kako građevinari/urbanisti tj. tehnička struka imaju mogućnost i obvezu unaprijed razmišljati o funkcionalnosti građevine. Građevina koja je univerzalnog dizajna je građevina koja je svima jednako dostupna, koja ima nepristranu mogućnost korištenja, koja je fleksibilna kod korištenja, može se jednostavno i intuitivno koristiti, na njoj su jasne i uočljive informacije za korisnike, a svi korisnici takvih građevina ulažu niski fizički napor za njihovo korištenje. Rezultati pristupačne gradnje su nediskriminacija, smanjenje troškova života i liječenja osoba s posebnim potrebama.
U okviru drugog dijela edukacije razmatrane su preporuke i zahtjevi EU u smjeru energetske održivosti članica i Akcijski plan energetski održivog razvoja Grada Poreča-Parenzo. Sudionici su vrlo angažirano raspravljali o energetski održivom razvoju na globalnoj razini te mjerama i očekivanim učincima energetski održivog razvoja na razini lokalne zajednice. Raspravljali su o pozitivnim i negativnim učincima na zdravlje suvremenih tehnoloških dostignuća te zaključili da je energetska održivost i racionalizacija energetske potrošnje na razini lokalne zajednice neosporno važna . Temu i porečke programe iz ove oblasti vješto je izložila te kompetentno koordinirala raspravu Gordana Lalić, mag. ing. str.
Zaključak skupa i ove je godine da je utjecaj tehničkih struka na uređenje prostora za život izuzetno velik i značajan jer omogućuju planiranje i projektiranje za zdraviji i kvalitetniji život. Predstavnici ove struke planiraju prostor, šetnice, sadnju biljaka, parkove, biciklističke staze, materijale za izgradnju zgrada, mogu utjecati na energetsku učinkovitost, učiniti prostor pristupačnim i najranjivijim skupinama, mogu utjecati na projektiranje naprednih mreža i naprednih domova te educirati građane. Zdravo urbano planiranje i uključivanje teme zdravlja u rad predstavnika tehničkih struka su top tema Europske mreže zdravih gradova godinama. Na razini Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) postoje neosporni dokazi da urbano planiranje u svakoj zajednici značajno utječe na zdravlje stanovnika iste zajednice.
Zdravi grad Poreč