NEWS

Poskupljuje komunalni doprinos

14.03.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Poskupljuje komunalni doprinos

Prihvati li Gradsko vijeće prijedlog koji je preksinoć utvrdilo poglavarstvo, komunalni doprinos će na čitavom području grada znatno poskupjeti, a promjenu će najviše osjetiti naselja u unutrašnjosti. Prijedlog predviđa smanjenje broja zona za obračun doprinosa s pet na tri te bi se u prvoj, koja obuhvaća sam grad, Červar, Červar Porat te po novome Buiće, Kadume, Kukce i Vrvare, po metru kubičnom stambene građevine plaćalo 110 kuna umjesto dosadašnjih 88.

Predložena nova cijena za drugu zonu je 80, a za treću 60 kuna. Po starome se u preostale četiri zone obračunava redom 60, 45, 30 i 15 kuna za kubični metar stana ili kuće. Svrstavanje primjerice Bademe, Žbandaja, Dračevca, Ladrovići i Radmani iz četvrte u drugu zonu donosi im poskupljenje od 50 kuna po kubičnom metru.

Gradonačelnik Edi Štifanić i resorni pročelnik Milan Laković kazali su da je to nužno zbog intenzivne gradnje upravo u unutrašnjosti gdje Grad ubranim doprinosom ne uspijeva izgraditi ni polovicu potrebne nove infrastrukture. Laković je kao primjer naveo naselje preko puta benzinske crpke u Bademi gdje su investitori uplatili manje od pola milijuna komunalnog doprinosa, a za svu infrastrukturu koju se Grad obvezao sagraditi trebalo je dvostruko više novca. Zato je sagrađena samo do visine prikupljenog iznosa, rekao je Laković. Istaknuto je i da je Poreč, u usporedbi s Trogirom, Dubrovnikom, Crikvenicom ili Opatijom, dosad naplaćivao mnogo manji doprinos, a cijena mu se u posljednjih 15 godina nije znatnije mijenjala. Predloženim izmjenama plaćanja su oslobođeni investitori u poslovnu zonu Buići-Žbandaj koji su zemljište kupili od Grada. U paket olakšica ulazi i oslobađanje od plaćanja vodnog i kanalizacijskog priključka pa će s time biti usklađene pripadne odluke. Izmjenama teksta Urbanističkog plana valja u ovoj zoni dopustiti i »čišće« proizvodne djelatnosti budući da je bilo zainteresiranih i za to, složilo se poglavarstvo.
Na održavanje komunalne infrastrukture Poreč je lani potrošio 94,3 posto od planiranih 18,8 milijuna kuna, izvijestio je Laković. Više od 11 milijuna prikupljeno je namjenski, od komunalne naknade, dok se preostalih šest milijuna moralo namaknuti iz drugih prihoda proračuna da bi se održao postojeći standard održavanja. Od predviđenih 60 milijuna za gradnju infrastrukture lani su realizirana 44, a glavni razlozi kašnjenja su poteškoće u rješavanju imovinskopravnih odnosa, ishođenju dozvola za gradnju te složenim postupcima javne nabave, rekao je. Oba njegova izviješća su jednoglasno prihvaćena i proslijeđena vijeću. Utvrđen je prijedlog Detaljnog plana uređenja OMV poslovna zona koji je obrazložio Damir Hrvatin, pročelnik Odjela za prostorno planiranje. Ovaj DPU obuhvaća 1,5 hektara građevnih čestica predviđenih za gospodarsku namjenu te prometne i zelene površine. Javna rasprava počinje 25. ožujka, trajat će 30 dana, a javnost će još biti obaviještena putem dnevnih novina, oglasne ploče i službenog glasnika, zaključeno je. Provedbeni urbanistički planovi Finida, Poreč jug te Plava i Zelena Laguna usklađeni su sa zakonskim odredbama o zaštićenom obalnom području. Izmjene uglavnom formalne naravi mora najprije potvrditi Ministarstvo, a potom i Gradsko vijeće.
Nazire se kraj i priči oko DPU-a Starog Červara i Svete Ane, svojevrsnoj rak-rani ovdašnjeg prostornog planiranja. Javna rasprava održana je još u lipnju prošle godine, a osim brojnih zahtjeva mještana i Mjesnog odbora Červara koje je valjalo razmotriti i prema mogućnostima uklopiti u DPU, utvrđivanje njegovog konačnog prijedloga je, prema gradonačelnikovim riječima, otežao i sam izrađivač. Poglavarstvo je na inicijativu Eda Kosa ispravilo nekoliko pogreški te će se konačni prijedlog konačno naći pred vijećnicima. 

M. DODIĆ, Glas Istre