NEWS
VALFRESCO 1224 S

POREČKI UČENICI OSVOJILI NAGRADU COMET

838comet-skola.jpg
12.01.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / POREČKI UČENICI OSVOJILI NAGRADU COMET

Krajem godine u Zagrebu je održanakonferencija Agencije za mobilnost i programe EU, a na tom značajnom događanju profesorica TUŠ Antona Štifanića i ambasadorica Comeniusa, Ljiljana Badrov-Frleta, u ime svoje škole preuzela je vrijednu nagradu Comet za uspješnu primjenu, partnerstvo i komplementarnu uporabu Comeniusa i eTwinninga.
Riječ je o programu EU nazvanom po ocu modeme edukacije Jonu Amosu Comeniusu, koji potiče kreativnost i olakšava komunikaciju među učenicima. Što se tiče eTwinninga, radi se o školskoj mreži koja povezuje i virtualne kontakte učenika pretvara u stvarni rad na mnogobrojnim projektima. prvi e´Iwinning projekt TUŠ-a Antona Štifanića "Naša četvorna milja", bio je zamišljen kao suradnja porečkih učenika s austrijskom školom Bundesrealgymnasium iz Laa an der Tayea. Zajednički zadatak bio je istražiti četvornu milju oko svoje škole s povijesnog, kulturnog, zemljopisnog, biološkog aspekta i dobivene rezultate prezentirati partnerskoj školi. Uspješna suradnja na projektu "Moja četvorna milja" prerasla je potom u Comenius partnerstvo, točnije projekt Agencije za mobilnost i programe EU – AMEPEU-a – "Pootprints", Radi se o multilateralnom partnerstvu tijekom kojeg će učenici surađivati s projektnim partnerima iz Latvije, Finske, Turske, Poljske, Rumunjske, a vođeni koordinatorskom školom iz Austrije.
Učenici su prijavom i svojim radom zaslužili 22.500 Eura financijske potpore za Comenius školsko partnerstvo u okviru europskog programa za cjeloživotno učenje. Taj će ulog u njihove vještine koristiti za istraživanja u četiri faze, koja se bave pitanjima okoliša Projekt obuhvaća teme iz područja, hrane, prirodnih resursa, energije i otpada. U dosadašnjoj eTwinning suradnji učenici su komunicirali na engleskom i njemačkom, a sada će im radni jezik biti engleski. Valja istaknuti da Comenius učenicima omogućuje suradnju na svim obrazovnim poljima bez obzira na granice.
U projektu "Footprints" partneri će revidirati postojeće mjere zaštite okoliša u školama i oko njih te zajednički doći do ideja i rješenja kako bi poboljšali svoj status. Svaka škola trebat će primijeniti jednu ili više mjera zaštite okoliša tijekom određenog vremenskog razdoblja, a za to vrijeme napredak će pratiti i evaluirati partneri u projektu. U sklopu istraživanja održavat će se različite radionice, terenska nastava i predavanja.
Sveukupna vrijednost "Footprints´´ projekta je 150.050 eura.

Tibor TOROMANOVIĆ, Glas Istre