Porečki kumovi: IDS i HDZ se "kolju" oko Instituta poljoprivrede
TKO JE kum, a tko je "Kum" teško je razlučiti na Institutu poljoprivrede i turizma u Poreču čijih je 48 zaposlenika (stranački) podijeljeno. Dio zaposlenika proziva ravnatelja Đordana Peršurića zbog lošeg, netransparentnog poslovanja od strane koji provodi mobing i potpisuje ugovor sam sa sobom, stigla ovrha i prijeti mu stečaj, a on se izvlači bez ogrebotine. Borba za prevlast utoliko je zanimljivija kada se u obzir uzme da pod Institut spadaju nekretnine i zamamne izgradive površine u centru Poreča.
Zaposlenici su, naime, alarmirali Ministarstvo znanosti i zatražili obavljanje nadzora po šest različitih točaka: regularnost ponovnog izbora Peršurića za ravnatelja, razrješenja i legalnost izmjena ugovora o dvije zaposlenice, nepravilnosti u izboru znanstvenih novaka, nepravilnosti u provođenju natječaja za radno mjesto znanstvenog suradnika, opstruiranje ugovora M.O.R.E. s Europskom unijom te "ugovor Peršurić-Peršurić". Nadzor je pokazao jedino da je bio regularno izabran, dok su po ostalim točkama utvrđene nepravilnosti. Tvrde i da ga štiti dugogodišnja prijateljica, predsjednica jedinog tijela koje mu je nadređeno:
"Ono sve je hrpa nevolje koja neće raditi nego imam osjećaj da bi samo puno, puno pričali", kaže Jasmina Havranek, predsjednica Upravnog vijeća Instituta za poljoprivredu u Poreču.
Međusobno optuživanje
"Najviše me smeta što tvrde da sam ja njegova vjenčana kuma! Gospodin Peršurić je puno, puno mlađi od mene, studirao je Agronomiju, ali smjer koji pod milim Isusom bogom nema veze sa mnom", kaže Havranek. Ona nas uvjerava da je na jučerašnjem sastanku riješeno sve, osim optužbi za mobbing koje se moraju riješiti diplomacijom između dva suprotstavljena tabora, pa će to srediti u nastavku sjednice sljedeći tjedan.
Požalila nam se da je cijela situacija na Institutu vrlo ružna i da je nakon sjednice bila "izmučena" jer nitko ne želi dijalog, uključujući i njenu bivšu studenticu, jednu od dvije degradirane trudnice, koja ju jako rastužuje jer ne želi slušati i "stalno vadi neke nove papire". Dodala je da su zapravo dvije zaposlenice okrenute protiv ravnatelja, Kristina Brščić i Barbara Sladonja, vezane kumstvom i da je jedna od njih "rekla da je tako daleko otišla u to da ne može nazad".
No, vratimo se ovrsi zbog kojeg im je račun blokiran na nekoliko dana. Institut je zbog duga iz 1998. godine u iznosu od 300 tisuća kuna, na kojega su se nagomilale zatezne kamate veće od 800 tisuća kuna, stoji u odluci Županijskog suda u Puli, zbog sudske ovrhe dužan platiti oko 1.1 milijun kuna. Na pitanje zaposlenika tko će odgovarati zbog ovog gubitka javnog novca, Havranek kaže – "ravnatelj neće, pošto se zaduženje dogodilo prije njegovog mandata, a on se svim silama trudio osporiti rješenje o ovrsi". Peršurić naglašava da nije bilo posljedica – djelatnici su plaćeni novcem iz riznice.
Peršurić i Peršurić potpisali ugovor
Zanimljivost je i da su dva svojstva doktora Peršurića potpisale ugovor: Đordano Peršurić kao ravnatelj instituta i Đordano Peršurić kao zastupnik poduzeća "Proizvodnja pjenušavog vina", obvezali su se jedan drugome da će Institut bez naknade uručiti poduzeću sadni materijal, otkupiti potrebnu količinu grožđa i dati na korištenje analize, a Peršurić kao privatni poduzetnik mora sadnice posaditi, omogućiti djelatnicima Instituta pristup lozama na njegovom imanju i prema mogućnostima prodati dio grožđa za pokuse.
"Ja sam oštetio Institut, makar oni tako tvrde, za 930 kuna, a da ja nisam preuzeo te trsove oni bi završili u kontejneru", kaže Peršurić. Nabavljen je, kažu, prevelik broj trsova koji po komadu koštaju šest kuna. Kada su na Institutu uvidjeli da su pripremili premalo prostora za mladu lozu, kaže ravnatelj, razglasili su okolo drugim vinarima da ih mogu uzeti od Instituta, međutim nije bilo zainteresiranih. Trsove je onda preuzeo on, ali se pogreškom pravnika u preambuli ugovora navodi da on zastupa Institut, a ne netko drugi iz ustanove i to je riješeno po nalogu Ministarstva znanosti koje je ugovor ocijenilo spornim.
Mobbing
No, to priča tu ne staje. Zaposlenici tvrde da Peršurić nad njima provodi mobbing i smjenjuje njemu nepodobne djelatnike Instituta. Tako je nakon njegovog trećeg po redu imenovanja na mjesto ravnatelja, suspendirao članove povjerenstva s dotadašnjih funkcija zbog izražavanja drugačijeg mišljenja, a dvije članice povjerenstva u tom su trenutku bile trudne, Kristina Brščić i Barbara Sladonja. Peršurić, koji ne skriva da je nedavno obnovio članstvo u HDZ-u, kaže nam da su one najodgovornije za "hajku" s obzirom da ih "obje čeka posao u IDS-u".
"U statutu Instituta stoji da ja biram pročelnike zavoda koji su moji prvi suradnice. S obzirom da se nisu slagali s mojim programom imao sam na to pravo i kada sam razriješen, onda su razriješene i one. Imao sam pravo birati nove suradnike", kaže Peršurić. Tvrdi da zbog njega nije otišlo 50 osoba s Instituta, nego je od 1997. godine otpušteno četrdeset ljudi i da su to osobe koje su zbog odlaska u biznis ili mirovinu, a da ih je tek nekoliko dobilo otkaz – jedan je bio pijanac, drugi se lažno predstavljao kao inspektor pa je uhvaćen, i slično.
"Terete" ga i za pokušaj bojkota europskog projekta M.O.R.E. zbog toga što su na njemu radili nepodobni zaposlenici Instituta, od kojega je odustao i potpisao projektnu dokumentaciju tek nakon pritiska talijanskih kolega, a osporavaju i njegov dolazak na mjesto ravnatelja iako je to njegov treći mandat. Peršurić kaže da se na tom projektu uredno radi i odbacuje njihove prozivke.
"Najviše me smeta što tvrde da sam ja njegova vjenčana kuma! Gospodin Peršurić je puno, puno mlađi od mene, studirao je Agronomiju, ali smjer koji pod milim Isusom bogom nema veze sa mnom", kaže Havranek. Ona nas uvjerava da je na jučerašnjem sastanku riješeno sve, osim optužbi za mobbing koje se moraju riješiti diplomacijom između dva suprotstavljena tabora, pa će to srediti u nastavku sjednice sljedeći tjedan.
A. Benačić (vijesti.net)
Foto: Glas Istre