Porečki HNS: Treba ukinuti Poreč 24 sata
Turizam u Poreču i kako dalje? – tema je konferencije za novinare koju su prekjučer održali čelnici porečkog HNS-a Željko Bubičić, Željko Lovrić i Jusuf Šehanović želeći ukazati na neke bitne probleme koji se ljeti javljaju u gradu.
– Dolaskom turista u naše područje ostvaruje se određeni priljev novca, ali se kvari kvaliteta življenja na našem području te se opterećuje komunalni sustav. Smatramo da je prvenstveno važno voditi računa o kvaliteti života građana. Jedan od važnih čimbenika kvalitete života je materijalni standard koji građani postižu kao poduzetnici, od kojih većina ostvaruje prihode kroz ugostiteljske usluge, pri čemu imaju velike konkurente u tvrtkama kao što su Valamar i Plava laguna. Smatramo da je jedan od načina na koji Grad treba djelovati putem Turističke zajednice, kako bi se promovirali privatni iznajmljivači i ugostitelji. Jedan od kompromisa i znak dobre volje tvrtki bilo bi davanje sportskih terena, dvorana i bazena na korištenje građanima zimi, rekao je Željko Bubičić, predsjednik porečke podružnice HNS-a.
S druge strane potrebno je što prije urediti biciklističku stazu između Tara i Poreča, kazao je Bubičić, koji se nada da će se sve više građana voziti biciklima, pa najvažnijom smatra izgradnju biciklističke staze i nogostupa od Varvari od Poreča,
– Isto tako povoljne uvjete pa čak i besplatno mjesto potrebno je na najboljim lokacijama dati našim građanima koji će na štandovima promovirati bilo koji autohtoni istarski proizvod. Poreč postaje prepoznatljiv po štandovima, i moramo imati »Ponte Rosso«, ali ne na rivi, već na drugom prikladnijem mjestu. Tu je i problem manifestacija. Poreč gubi identitet, treba poraditi na porečkom brendu. Neophodna je manifestacija koja bi se odvijala u predsezoni i koja će napuniti i hotele. Porečki delfin i Street Art Festival takve su pozitivne manifestacije, dok smatramo da Poreč 24 sata treba ukinuti, istaknuo je Lovrić, potpredsjednik podružnice.
Šehanović, član izvršnog odbora podružnice, naglasio je potrebu za hitnim spašavanjem poljoprivrednih obiteljskih gospodarstava i pojedinih kategorija stanovništva u Istri.
– Poljoprivredna proizvodnja u Istri zasniva se na obiteljskim gospodarstvima, a istarska se vlast stalno hvali da je za primjer u Hrvatskoj kako ih se sustavno pomaže u razvoju. Sada je ta tvrdnja na kušnji. Naime, istarska poljoprivredna gospodarstva, ako ih se želi spasiti, a time i autohtone proizvode, trebaju hitnu i konkretnu pomoć. Ovogodišnja suša gotovo je uništila ljetinu i zbog toga obiteljska gospodarstva nisu sposobna započeti novi ciklus proizvodnje. Nedostajat će im novca za nabavu sjemena, sadnica, energenata, gnojiva, zaštitnih sredstva i sl. Njima neće pomoći evidentiranje šteta. Mi se zalažemo da, ako su općinska, gradska i županijska vlast istinski u službi stanovnika, trebaju odmah reagirati i preko AZRRI-ja, MIH-a i ostalih udruga nadoknaditi štetu, ne čekajući poteze centralne vlasti u tom pogledu. Podjela naknade štete ne smije biti prema stranačkoj pripadnosti i porijeklu članova obiteljskih gospodarstava, istaknuo je Šehanović.
V.Habereiter, Glas Istre