Porečki institut za poljoprivredu u MITOMED projektu
Porečki Institut za poljoprivredu i turizam uključen je u EU projekt MITOMED (Models of Integrated Tourism in Mediterranean), čiji je opći cilj promicanje integriranog modela upravljanja pomorskim i obalnim turizmom na Mediteranu unapređenjem kvalitete podataka, informacija, proizvoda i usluga te politika koje se odnose na sektor turizma, koji se planira postići korištenjem sustava pokazatelja za održivi turizam.
Projekt vrijedan 570 tisuća eura, u kojemu Odjel za turizam istarske županije sudjeluje kao savjetodavno tijelo, na današnjoj su konferenciji za novinare predstavili ravnatelj Instituta Dean Ban, koordinatorica MITOMED-a za Institut, viša znanstvena suradnica Kristina Brščić te županijski pročelnik za turizam Branko Curić. Provođenje projekta započelo je 1. srpnja i traje do 30. lipnja 2015.
Početni je sastanak zakazan slijedećeg tjedna u Francuskoj, a porečki će institut biti domaćin prve radionice u rujnu. Vodeći je partner Regija Toscana, odnosno njenOdjelom za turizam, promociju i razvoj, dok su ostali pšartneri, uz Institut, toskanski CNR-IBIMET, Univerzitet Girona iz Katalonije u Španjolskoj, ANETEL iz Cipra i NECSTouR – udruženje tridesetak europskih regija među kojima je 13 iz Mediterana.
– S ostalim ćemo partnerima analizirati niz podataka, utvrditi nedostatke i prednosti te na temelju zajednički razvijene metodologije izraditi Akcijski plan za pomorski i obalni turizam na Mediteranu koji će Istarska županija moći implementirati u svoje dokumente i primijeniti. U planu je, dakle, razvijanje sustava indikatora, kojim ćemo osigurati pouzdani zajednički radni okvir za poboljšanje znanja o pomorskom i obalnom turizmu, odnosno poboljšanje deset prioritetnih pitanja među kojima su korištenje prirodnih resursa, posebice vode, zatim potrošnja energije, gospodarenje otpadom, kvaliteta života stanovništva i turista, kvaliteta rada, očuvanje kulturne i okolišne baštine, očuvanje prepoznatljivosti odredišta, povećanje potražnje i ponude geografski i sezonski te promet i mobilnost.
Projekt se financira u sklopu europskog MED programa čija je generalna orijentacija poboljšanje konkurentnosti područja Mediterana u cilju promicanja, razvoja i zapošljavanja za nadolazeće generacije te promicanje teritorijalne kohezije i zaštite okoliša prema načelima održivog razvoja.
Podržava EU Agendu za održivi i konkurentni europski turizam i integriranu pomorsku politiku kreiranjem dostupnog sustava podataka, kojim će doprinijeti kvalitetnom donošenju odluka i poboljšanju upravljanja turizmom na Mediteranu.
Iz EU fonda za regionalni razvoj dolazi 78 posto ukupne vrijednosti MITOMED-a, a Institut raspolaže s 80 tisuća eura od čega sufinancira 15 posto, objasnila je Brščić.
(K. FLEGAR, Glas Istre)