NEWS

Populariziranje struke i zaštite spomenika

28.09.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Populariziranje struke i zaštite spomenika

 U petak, 29. rujna, u Zavičajnom muzeju Poreštine bit će održan prvi međunarodni Porečki skup arheologa koji zajedno organiziraju domaćin, Arheološki muzej Istre, pulski Filozofski fakultet i Konzervatorski odjel u Puli. Na konferenciji za novinare uoči skupa govorile su voditeljica porečkog muzeja Elena Uljančić Vekić, ravnateljica Arheološkog muzeja Istre Kristina Džin i pročelnica Konzervatorskog odjela Narcisa Bolšec Ferri.

– Ovaj projekt financiraju Grad Poreč i Ministarstvo kulture, a cilj mu je upoznavanje stručnjaka i šire javnosti s bogatim rezultatima posljednjih arheoloških istraživanja u Istri. Skup će se održavati bijenalno, odnosno izmjenjivat će se s već ranije pokrenutim Istarskim povijesnim bijenalom u Zavičajnom muzeju Poreštine.

– Na prvom skupu su predviđena izlaganja 14 domaćih i inozemnih stručnjaka, a jedan od glavnih ciljeva projekta je tiskanje zbornika s člancima o svim istraživanjima na lokalitetima o kojima će se govoriti na skupu, a nije manje važno niti to što će ovaj skup dati priliku i mladim istraživačima da izvijeste o svom radu, rekla je Uljančić-Vekić.

– Konzervatorski odjel je suorganizator skupa zato jer mu želimo dati na značaju, ali i zato što želimo na skupu vidjeti ne samo arheologe, nego i povjesničare umjetnosti uključene u arheološka istraživanja i zaštitare baštine. Zapravo, želimo sekularizirati rad koji mora postati popularniji nego što je sada, a zaštita spomenika nije posao samo stručnjaka, nego treba postati način života svih nas. Dakle, interes Konzervatorskog odjela ovdje je zaštita baštine i populariziranje struke, dodala je Bolšec Ferri. Naglasila je da porečki skup zapravo popunjava prazninu nastalu ispuštanjem sekcije »novitatis« na godišnjim skupštinama Hrvatskog arheološkog društva, u kojoj su se redovito mogli čuti svježi izvještaji s aktualnih istraživanja. »Jako je važno da barem Istra zadrži taj segment pregleda aktualnih istraživanja«, ističe ona.

Kristina Džin procijenila je da ovaj porečki skup ima budućnost, premda se u Istri održava nekoliko skupova koji se bave arheološkom strukom.

– Ovaj je poseban jer govori primijenjeno o struci. Naime, mi arheolozi s veseljem istražujemo i otkrivamo spomeničku baštinu, a tišti nas drugi dio posla koji se odnosi na zaštitu, odnosno prezentaciju i muzealizaciju, za koju najčešće nema niti dovoljno novaca ni razumijevanja. Ovi će skupovi biti pregled dvogodišnjeg rada arheologa, ali i razmjena iskustva u prezentaciji i muzealizaciji. Uostalom, u Istri se trenutno istražuju tri kapitalna rimska foruma: zaštitna istraživanja provode se na pulskom, sustavna na nezakcijskom i sustavno-zaštitna na porečkom, a istraživači nemaju trenutno forum na kojem bi o tome govoriti u krugu stručnjaka i šire. Mi rezultate istraživanja pulskog Foruma nećemo moći predstaviti hrvatskim arheolozima i zato porečkim skupom otvaramo mogućnost za ubuduće, rekla je Džin.

Na novinarsko pitanje hoće li u petak u Poreču biti predstavljena istraživanja pulskog Foruma, Bolšec Ferri i Džin rekle su da nemaju kompletiranu dokumentaciju, a prikaz su se obvezale pripremiti za simpozij Međunarodnog istraživačkog centra u Medulinu. Ovogodišnji će skup biti svojevrsna inventura, uvodni pregled dosadašnjih višegodišnjih istraživanja s nekoliko noviteta iz Oprtlja, Nezakcija, Vižule, Gurana i Pule.

Svečano otvaranje je u petak, 29. rujna, u 9.30 sati u salonu na drugom katu Zavičajnog muzeja, a predavanja na koja su dobrodošli svi znatiželjnici, bez obzira na struku, raspoređena su na čitav dan.

S. Matejčić, Glas Istre