NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Polančec "priprema teren" za povećanje PDV-a

09.02.2009. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Polančec "priprema teren" za povećanje PDV-a
146polancec.jpg

Potpredsjednik Vlade Damir Polančec, gostujući na Hrvatskom radiju, na pitanje o uvođenju poreza na imovinu, najavio je mogućnost da Hrvatska dio potrebnih prihoda za financiranje državnih rashoda osigura povećanjem PDV-a. 

"Mislim da mi moramo dugoročno razmišljati o promjeni PDV-a naviše i znam da to nije lijepo i ugodno čuti", ustvrdio je Polančec. Polančec najavu većeg PDV-a stavlja u kontekst antirecesijskih mjera jer se eventualno rasterećenje gospodarstva kroz niže doprinose za mirovinski sustav može po njegovu mišljenju nadomjestiti PDV-om koji je neutralan porez. Polančec ističe da odluka Velike Britanije o smanjenju PDV-a neće pomoći u borbi s recesijom. 

"Velike ekonomije poput britanske moraju poticati potrošnju u vrijeme recesije, no Hrvatska ne bi imala koristi od poticanja potrošnje jer je mi uglavnom financiramo kreditima koji su trenutačno teško dostupni i nemamo dovoljno vlastitih proizvoda koje možemo ponuditi tržištu", komentira viši PDV kao antirecesijsku mjeru ugledni ekonomist Damir Novotny. Novotny se u načelu slaže s idejom o povećanju poreznih prihoda na račun potrošnje, no zagovara primjenu njemačkog modela.

"U Njemačkoj je dodatnim oporezivanjem luksuznih automobila osiguran novi prihod proračunu, što nije najbolje dočekano kod automobilske industrije, no istodobno je smanjen i porez na dohodak. Tako i u Hrvatskoj treba povećati porez na luksuzne proizvode, a smanjiti na osnovne potrepštine poput hrane. Jednako smanjenje trebaju doživjeti i porez na dohodak i porez na dobit, koji su previsoki za privlačenje stranih investicija", tvrdi Novotny.

Za razliku od Polančeca, koji želi veću jedinstvenu stopu PDV-a, Novotny upozorava da bi se prihodi proračunu dali osigurati uvođenjem npr. treće stope PDV-a za proizvode koji nisu nužni za svakodnevni život, a posebno postoji velik prostor u povećanju trošarina na cigarete, pivo i automobile, koje su u državama Europske unije znatno više.

Inzistiranje na smanjenju PDV-a u Europi više nije aktualno kao prošlih godina, tvrdi Novotny. "Porez na imovinu aktualna vlast nije uvodila zbog svog biračkog tijela, no to je apsolutna nužnost jer ga imaju sve države u Europi. Porez na kapitalnu dobit više nije aktualan, no porez na imovinu, i to onu koja nije u funkciji potrošnje već služi za špekulativnu dobit na nekretninama, treba što prije uvesti", zaključuje Novotny, piše Business.hr

Print Friendly, PDF & Email