Valfresco S1124

Pokraj Tara stvara se područje za nove hotele i zabavne sadržaje

11.02.2013. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Pokraj Tara stvara se područje za nove hotele i zabavne sadržaje
962upu-tar1.jpg

Pred tridesetak građana u petak navečer je, u sklopu javne rasprave u općinskoj vijećnici održano javno izlaganje prijedloga urbanističkog plana uredenja građevinskog područja ugostiteljsko-turističke namjene Brda. Uz predstavnicu izrađivača plana Jasminku Pilar Katavić iz zagrebačke tvrtke Urbanistica, plan je okupljenima izložila i pročelnica Marija Zupančič.
Predloženi plan obuhvaća površinu od četrdeset hektara, smještenu zapadno od Tara, uz cestu Tar – Lanterna, omeđenu Stancijom Blek na sjeveru i uvalom Santa Marina na jugu, koji se dijelom nalazi unutar zaštićenog obalnog područja. Riječ je o uglavnom neizgrađenom području, koju čine maslinici, šume i druge poljoprivredne površine.

Bez stambene namjene
Financiranje izrade Općina je ugovorila s tvrtkom Labinci d.o.o. iz Umaga. Zupančič je okupljene podsjetila kako se predloženi UPU odnosi na jedan dio šireg područja, županijskim planom određenog kao turističko razvojno područje (TRP) Lanterna ukupne površine oko četiristo hektara, koji čine zone Brda, Santa Marina, Stancija Blek i Lanterna. Prema TRP-u kapacitet ovog područja je 20.500 postelja, od čega 18 i pol tisuća otpada na već postojeće turističko područje Lanter na, a dvije tisuće na preostale tri zone, Pilar Katavić u izlaganju o UPU-u rekla je kako najveći dio plana, oko 22 hektara, čini područje predviđeno za ugostiteljsko turističke namjene, kapaciteta do 500 postelja, te istaknula kako nije moguća poslovna, niti stambena namjena.

Maksimalno 120 postelja po hektaru
– Ostvarenje kontakta s obalom je veza s područjem Santa Marina, smještajni kapaciteti predviđeni su u zapadnom dijelu uz buduću cestu prema obalnom području, dok je u istočnom dijelu, uz županijsku cestu predviđeno formiranje centra s pratećim sadržajima. Predviđeno je očuvanje postojećih maslinika i šume u izvornoj funkciji, rekla je Pilar Katavić. Dodala je kako je unutar plana predviđeno pet zona gdje se mogu graditi smještajni kapaciteti, hoteli i depandanse i vile čija je gustoća korištenja najmanje 50 do najviše 120 ležajeva po hektaru. Uvjetima gradnje definirana je maksimalna izgrađenost pojedine čestice od 30 posto i maksimalna iskorištenost od 80 posto. Najviša ukupna visina osnovne građevine za hotele je 13 metara odnosno četiri etaže, te za depandanse i vile devet metra ili dvije nadzemne etaže. Najmanje 40 posto građevne čestice mora biti uređeno kao park ili prirodno zelenilo, te građevine moraju imati osiguran potreban broj parkirnih površina na čestici. Što se pratećih sadržaja tiče, oni su predviđeni u obliku etno i eko parka, adrenalinskog parka, zabavnog centra, zone sportske i rekreacijske namjene i zelene tržnice, a predviđena su i četiri javna parkirališta.
Građani na plan nisu imali primjedbi, bilo je tek dva pitanja vezano za prenamjenu površina iz zelene u sportsko-rekreacijske namjene, te upit vezano za smještajne kapacitete izvan obuhvata plana.
Pročelnica je sve zabilježila i uputila okupljene da svoje primjedbe i prijedloge s imenom i prezimenom daju upisom u knjigu kraj plana izloženog u općinskoj vijećnici koji se može pogledati radnim danom, dostave poštom na adresu općine ili mailom na [email protected], najkasnije do 28. veljače, zadnjeg dana javne rasprave.

V. HABEREITER, Glas Istre

Galerija slika uz članak