Pljusak 27. i 28. rujna 2007.
No, od Vrsara, preko Funtane , benzinske crpke kod Zelene lagune, na raskrižju kod gradskog groblja, na raskrižju ulazne ceste u Poreč iz smjera Baderne, te raskrižja za ulaz u naselje Bolnica, te ispod Finide uz Špadiće, ispod rotora Gornji Špadići do rotora Kufci sve je plivalo, niz malih bazena uz i na cesti. Ogromne količine zemlje i pijeska na kolniku. Ništa bolja situacije nije bila na cesti uz porečke škole do autobusnog kolodvora, pa lijevo do dječjeg vrtića i ex Robne kuće ili desno do nove Pošte i INA benziske crpke. Plivali su podrumi i garaže u mnogim porečkim naseljima Bolnica, Veli Maj, Vranići, te u samom centru Poreča. Poplavilo je i zgradu renoviranog kazališta.
Dogodilo se, nije nam poznato iz kojeg razloga, da izgrađene prometnice sa oborinskom odvodnjom nisu odvodile vodu, već je ona ostajala na prometnicama, tekla niz padine, zadržavala se u dolinama ili prelijevala u donje dijelove kuća i poslovnih prostora. Dogodilo se da je kiša ispirala zemlju, a bujice sa viših dijelova terena nanosile su tu zemlju i pijesak i smeće, ponovno na prometnice ili u podrume građana.
Nakon ovog površnog i brzog pregleda događanja postavlja se pitanje da li je kapacitet tih odvodnih cijevi, šahtova, kanala i slično dobro projektiran, izveden, čišćen ( održavan) ?
Jedino je "Usluga" na svojim internet stranicama objavila da je radila u vrijeme ovih "nevolja", ispunpavajući vodu, čisteći prometnice i NAJAVILA inventuru sustava. Građani su očigledno znali koga zvati kada ih pogodi ovakva nevolja, jer ovo poduzeće ima sredstva s kojima može pomoći ( "gasiti požar" ), a brzina s kojom su rasčistili barem glavninu prometnica da građani mogu ujutro na posao govori da imaju i adekvatne djelatnike. Inventuru stanja treba učiniti svakako jer u Poreču ima dana kada padne i dvostruko više kiše, nego što je bilo u ovom slučaju.
Na kraju nekoliko zapažanja koja se ne odnose na odvodnju vode, već na zemlju na prometnicama: mnogi rubnjaci su ispod razine zemlje na zelenim površinama uz cestu, mnogi rubnjaci uz cestu su dobili cementne dodatke za ulaz i izlaz u kuće i dvorišta ili na "nelegalne staze i cestice", a ti dodaci su postali brane i čepovi koji su spriječili vodu da rubnim kanalom doteče do šahte i ulije se u nju. Treće zapažanje se odnosi na činjenicu da porečke ceste nitko ne pometa, čisti i pere već godinama, tako da su naslage zemlje, pijeska, stakla i smeća "nenormalno" bile velike prije ove kiše.
Na kraju jedno pitanje građanima: "Da li ste primjetili da je danas asfalt u Poreču imao drugu boju, nije sjajio od masnoće i prljavštine" ?
Naravno izražavamo i interes javnosti da dobije odgovor na pitanje: " Zašto se ovakve situacije ponavljaju za svake obilnije kiše u Poreču" ?
Odgovor naravno nije: kupite gumene čizme .
R.V.Aleksić