Valfresco S1124

PDV za kamping najviše 5 posto!

13.01.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / PDV za kamping najviše 5 posto!
435sladoljev.jpg

Kako smo ušli u novu godinu i strateški godišnji planovi poslovanja moraju biti posve utvrđeni, nije uopće jasno što će biti s tekućim poslovnim bilancama. Stoga opravdanim smatramo zahtjeve da se stopa PDV-a prepolovi i za kamping turizam zbog njegovih specifičnosti odredi do najviše 5 posto – tako je prokomentirao novu financijsku poziciju kamping tajnik Hrvatske kamping udruge Jerko Sladoljev.

Kamping turizam je u 2005. godini ostvario 13,5 milijuna noćenja (0,5 % više nego u predhodnoj), a 1,8 milijuna turista -; kampista uglavnom dolazi iz pet evropskih emitivnih zemalja: Njemačke, Austrije, Italije, Nizozemske i Slovenije (oko 75 %). Sve ostale emitivne zemlje čine 25 posto, Hrvatska nažalost samo 1,5 posto kampista. Kamping donosi godišnje 600 milijuna eura od smještaja u kampovima, ne računajući multiplikativne efekte i potrošnju izvan kampova.

Prema riječima Jerka Sladoljeva, kamping je do ove godine bio najugroženiji segment turizma kad je u pitanju PDV, s obzirom na to da je ostali dio turizma koji velikim dijelom ima organizirane dolaske gostiju imao nultu stopu. Kamping u kojemu su 90 posto individualci koji ne koriste usluge turističkih posrednika, plaćao je PDV po maksimalnoj stopi od 22 % koji mu je doslovno bio najveći namet.

Međutim i u takvoj situaciji kampovi su bili profitabilniji od hotela i često spašavali turističke tvrtke, koje su imale mješovite smještajne kapacitete. No novim zakonom o turističkom zemljištu najviše su pogođeni kampovi, jer osim infrastrukture glavni smještajni kapacitet im je zemljište a ono je u stopostotnom vlasništvu države, koja će uvođenjem koncesija odgristi veliki dio kolača toj najprofitabilnijoj djelatnosti u turizmu. Iz razvoja novac će tako krenuti u državni proračun a hrvatski kamping "klipsat" će na začelju evropskog po razvijenosti.

Prijedlog Hrvatske kamping udruge bio je da se s državom kao vlasnikom zemljišta uđe u zajedništvo u kampovima, odnosno javno partnerstvo, što nije prošlo. Tako sav poslovni rizik ostaje na poslovnim subjektima, a državi će pritjecati čisti novac iz naslova koncesije, odnosno najamnine. Na sastanku u prosincu dio članova Udruge izjavio je da će, ukoliko poslovanje bude prema izdacima negativno, staviti ključ u bravu, zatvoriti kampove i sačekati bolja vremena za poslovanje. Najgorom pak varijantom ocijenili su onu ako bi se novi troškovi "prebili" na leđima potrošača, jer bi tada definitivno Hrvatska, bez obzira na velike priče o "najpoželjnijoj destinaciji", prema riječima vodećeg hrvatskog stručnjaka za kamping Jerka Sladoljeva, postala najnezanimljivija kamping destinacija u Europi!

(Kompletan članak je u današnjem Poslovnom dnevniku)

Agneza Urošević/Poslovni dnevnik 13.01.2006

Foto AMPress Pula

Galerija slika uz članak