Pazite na kazne: Za branje gljiva potrebna vam je dozvola
JESEN je vrijeme gljiva. Prije nego se s košarom uputite prema obližnjoj šumi u potrazi za ukusnim plodovima, provjerite znate li dovoljno o zakonskom reguliranju branja gljiva.
Hrvatske šume, kroz svoje izvedenice Uprave šuma i Šumarije primjenjuju Zakon o šumama koji u jednom dijelu govori o „Osnovama gospodarenja" gdje se nalazi i poglavlje koji govori o sporednim šumskim plodovima u koje spadaju i gljive.
Na snazi je također i Pravilnik o zaštiti gljiva koji je donijela Državna uprava za zaštitu prirode, a u kojemu je regulirano tko, kada, gdje i u kojim količinama smije brati gljive. Pravilnik uključuje i popis zaštićenih vrsta gljiva koje se ne smiju brati osim u znanstveno istraživačke svrhe.
Dnevna dozvola za branje 25 kuna, tjedna 125 kn, mjesečna 250 kn
Članak 5. Pravilnika propisuje da svaka građanska ili pravna osoba mora od organizacijske jedinice (šumarije) Hrvatskih šuma ishoditi dozvolu ili ugovorom regulirati mogućnost korištenja šumskih plodova.
Pojedini sakupljač za osobne potrebe smije skupiti najviše 2 kg nadzemnih gljiva dnevno i 0,1 kg podzemnih vrsta gljiva, stoji u članku 22. Pravilnika o zaštiti gljiva. Također se naglašava da cijena gljiva stoji 5 kn/kg i naplaćuje se po izdavanju dozvole na blagajni šumarije.
S obzirom da je sezona branja počela, kontrole u šumama su pojačane. Kazne su od tisuću kuna pa naviše. Ako razmišljate o vikend branju gljiva, možda vam se najviše isplati dnevna dozvola koja stoji 25 kuna. Ako ste pasionirani berač, razmislite o tjednoj dozvoli koja stoji 125 kuna ili mjesečnoj od 250 kuna. Više se isplate nego kazne, u svakom slučaju. (Antina Bratić, index.hr)
Pripremite se: ulaskom u EU trebati će Vama (i nama) hrpa papira, dozvola i sličnih bedastoća koje zapravo samo omogućuju mega birokratskom aparatu (dakle neproizvodnom dijelu društva) Unije i Države osigurane prihode od kazni, taksi, dozvola i koječega sličnoga.
Na žalost, sve smo bliže tom datumu.