PARALELNI SVIJET 1,8 milijuna postelja nudi se na crno
Stvarnost, naime, pokazuje da u Hrvatskoj postoji još "paralelnih" 1,8 milijuna postelja, i to u 350 tisuća vikend-kuća u vlasništvu hrvatskih građana te u još oko sto tisuća vikendica u vlasništvu stranaca.
Ako su u svakoj od njih samo četiri kreveta, dolazi se do brojke od 1,8 milijuna postelja koje nisu turistički valorizirane ni evidentirane, a uglavnom su u sezoni pune. Njihovi vlasnici po sadašnjim zakonima, i da hoće, uglavnom se ne mogu baviti legalnim iznajmljivanjem i veći dio toga prometa sad ostaje u sivoj zoni.
Izvan zakona
Kaže nam to Nedo Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja i turizma pri HGK, komentirajući nerazmjer stvarne slike gužvi u turističkim prostorima koje su mnogo veće od brojki koje pokazuju statistika i prijavljenost. Jasno je, naime, da nema vikendice ili kuće za odmor na Jadranu koja ljeti nije puna, ali se taj turistički promet nigdje ne prijavljuje.
– U Hrvatskoj obiteljski smještaj ne može po zakonu nuditi nitko tko ima kuću koja je evidentirana na firmu, jer se kao poslovni prostor nalazi u poslovnoj zoni i ne može se dobiti uvjete za iznajmljivanje. Isto tako ni stranci ne mogu iznajmljivati svoje kuće u Hrvatskoj ako nemaju registriran obrt ili tvrtku, pa golemi turistički promet u takvim objektima, kojih je jako puno, ostaje nelegalan.
Zato se zakoni moraju pojednostaviti tako da vlasnici kuća mogu iznajmljivati kuću uz posredovanje agencija, da na taj posao agencija plati porez, pristojbu, prirez i da taj dio kapaciteta bude legalno evidentiran.
Hrvatska je Kalifornija Europe i formalno imamo tržište od 700 milijuna ljudi kojima možemo nuditi ta dva milijuna postelja u obiteljskim objektima, ali to mora biti organizirano i zakonski regulirano. Ovako državi izmiče polovica turističkog prometa u obiteljskom smještaju – mišljenja je Pinezić.
Ružica Mikačić, Slobodna Dalmacija
U ‘Zimmer freiu´ godina za pamćenje
– Sezona je u obiteljskom smještaju u Hrvatskoj dobra, ona još traje, a kako nam vrijeme ide naruku, to su mnogi i bez velikih planova krenuli prema moru, tako da se i u rujnu očekuju dobri rezultati. Mislim da će privatni smještaj imati ove godine povećanje prometa koje će biti teško ponoviti! – kaže Pinezić.
Krevet za 10 eura
Prosjek cijena privatnog smještaja ove je godine 9 do 10 eura po osobi, dok se u "špici" sezone taj iznos penjao i do 30 eura po krevetu dnevno. Doručak u obiteljskom smještaju naplaćuje se od 5 do 9 eura, a luksuzni stanovi ili manje kuće iznajmljivali su se i do 500 eura dnevno za 4 do 6 osoba. Trenutačno se četverokrevetni apartman plaća od 60 do 90 eura dnevno.