Pandemija tjera nove trendove – u Francuskoj je ponovno otkrila seoski turizam, a što u Istri?
Selo je veliki pobjednik turističke sezone 2021. u Francuskoj. Sa stopom popunjenosti od 95% u srpnju i kolovozu, ova vrsta smještaja (seoske kuće , sobe za goste i kampovi na farmi) dosegla je iznimnu razinu 2018. godine, piše Jerko Sladoljev.
Smještaji u kućama na selu bilježe 35% više rezervacija nego prošle godine, a sezona 2022. izgleda po sadašnjim upitima još bolje .
Bez sumnje, smještaj na selu odredio je novi trend putovanja koji će se sigurno povećavati u narednoj godini . Samo kamping pokrajina Vendee praktično ima tri puta veći kapacitet od Hrvatske. Unutar te ponude samo smještaj na otvorenom (kampovi) u selima raspolaže s više od 50.000 jedinica.
Ovaj novi trend je pokrenulo je nekoliko čimbenika: potreba da se stanovnici grada vrate prirodi nakon mjeseca zatočeništva, kontekst koji osigurava zdravlje, entuzijazam Francuza za drugačiji način života, seoskoj idili i sve kvalitetnijim smještajem na selu. Ponuda najma (mobilne kućice) je izvrsno popunjena, a prazniji su tereni za šatore i kamp karavani koji nastavljaju opadati.
Kampisti u mobilnim kućicama sada produžuju boravak do početka školske godine. Nakon toga zamijenit će ih stariji i mladi parovi s djecom izvan škole. Također se povećala duljina boravka. Prosječno je ove godine 7,9 dana i odnosi se na visokokvalitetne najamnine. Profesionalci u kamping sektoru na selu sigurni su i za 2022. O tome svjedoči dobro popunjena već sada knjiga narudžbi proizvođača mobilnih kućica koji mahom idu na selo.
Francuzi su prije sezone radili puno na komunikaciji i promociji smještaja na selu i to se pokazalo sada kao idealno rješenje za mnoge Francuze koji ove godine nisu znali kamo otići. Veliki nedostatak stranih gostiju, posebno Engleza spasili su domaći gosti, te Nijemci, Nizozemci i Belgijanci. Ali čini se da Englezi ne mogu bez Francuske, pa se već sada bilježi odličan trend rezervacija za 2022.godinu.
Kampovi i hotelska industrija na otvorenom vraća se ulaganjima na selo
Prema dosadašnjim rezultatima vlasnici kampova na ruralnom području ne skrivaju svoje zadovoljstvo rezultatima: 77% kaže da su zadovoljni ljetnom sezonom a sa 67 do 79% popunjenosti kampova u predsezoni ( u srpnju i između 87 i 93% u kolovozu ) govori kako je pandemija promijenila navike kampista i „neo“ kampista i usmjerila ih na selo.
Sve u svemu Francuzi su bili oduvijek trendsetteri u kamping turizmu a ovo bi mogla biti uspješnica i za našu kamping ekonomiju, ako prihvatimo selo kao trend i alternativu prenatrpanoj i betoniranoj obali.
A kako je to kod nas ?
Pri otvaranju kamper-odmorišta veliku pomoć u svemu treba dati lokalna samouprava jer bi i njoj to trebalo biti u interesu. Nažalost, općine i gradovi u Istri ( uz izuzetak Motovuna) zasad nisu pretjerano pokazali interes za ubrzavanje donošenja prostorno-planske dokumentacije u kojoj bi trebala biti ucrtana i planirana odmorišta ili pak donošenje potrebnih dozvola za kampove u unutrašnjosti. Time bi se uostalom i smanjio trend „divljeg kampiranja“.
Godine 2009. Top Camping inicirao je Udrugu ruralnih kamper odmorišta i bilo je pedesetak zainteresiranih članova investitora koji su se nakon godinu – dvije mahom povukli zbog birokratskih okova pojedinih općina ,da bi se time nakon osam godina „rudarenja“ na terenu ugasila i udruga.
Procedura oko otvaranja odmorišta ne bi trebala biti tako komplicirana. Ako pogledamo, primjerice, Sloveniju i Italiju, gdje su se preko noći otvarala kamper odmorišta s mnogo fleksibilnijom klasifikacijom, pogotovo na agro dobrima, vinskim cestama i srednjovjekovnim gradićima, onda razloge treba tražiti u nama samima.
Svojevremeno je ministrica Dropulić zagovarala otvaranja kamper odmorišta bez ikakvih dodatnih procedura u sklopu agroturističkih domaćinstava . Po mojoj procjeni, u Istri se je već moglo otvoriti oko 20 do 30 takvih odmorišta i to upravo u središnjoj Istri. Ponuda sadržaja bi trebala na selu biti svakako bogatija , počevši od animacije za djecu pa sve do raznoraznih radionica s domaćinima , autohtonim domaćim proizvodima a cijena takvog smještaja trebala bi biti 20 do 30 posto niža u odnosu na one uz more.
Moram neskromno kazati da smo prije desetak godina bili veći vizionari i možda inventivniji od Francuza koji su danas zasluženo prvi u Europi u ponovnom otkrivanju sela s rekordno dobrim rezultatima , čak i boljim od morskih destinacija.
napisao Jerko Sladoljev