Ovog tjedna u POUP-u kazališna predstava, kino-predstave, radionice….
Kazalište
ponedjeljak, 29. 3., utorak, 30. 3. i srijeda, 31. 3. u 20.00
Kad-tad
filozofsko-ljubavna komedija
igraju: Suzana Rupenović i Dario Filipović
redatelji: Vesna Stilinović i David Belas
glazba: Barbara Munjas
scenografija: Eni Jekić
izrada scenografije: Ivan Pisak, Valter Černeka
oblikovanje svjetla: Ivan Pisak
ton: Lovro Čepelak
tehničar: Ivan Pisak
autori predstave: David Belas, Suzana Rupenović i Dario Filipović
Kad-tad predstava je koja je nastavala u produkciji Pučkog otvorenog učilišta Poreč te koja kroz komediju preispituje pojam sinkroniciteta i neobjašnjivih podudarnosti kojima svjedočimo u životu.
Priča o povezanosti i mogućem zaljubljivanju Helle Rupenske i Artura Kralja prati jedan tipičan dan u njihovim životima. Dan je to kada se njih dvoje sasvim slučajno upoznaju na tramvajskoj stanici čekajući sedmicu, posljednji tramvaj prije noćnih linija i početka novog dana.
Hella je profesorica koja istražuje pojam zla kroz književnost te piše autobiografski roman koji nikada neće objaviti. Artur je uspješan glumac u krizi identiteta što se očitava kroz vrludanje među svim likovima koje ikad odigrao u svojoj bogatoj karijeri. Treće lice je voditeljica radija Sinkro koja poput sveznajućeg pripovjedača čarobnog radija komentira događaje i daje impulse za daljnji razvoj priče.
Sve se isprepliće u na prvi pogled neobaveznom razgovoru dvoje stranaca. Hoće li se zaljubiti, prepoznati znakove? Ili će odgoditi ljubav za neku drugu priliku?
Ulaznice (50 kn) moguće je isključivo kupiti preko internetskog rezervacijskog sustava (www.rezervacije-poup.hr) ili na blagajni Učilišta.
Obrazovna djelatnost
Radionica izrade uskrsnih vjenčića
utorak, 30. 3. u 17.00
Imate od 10 do 15 godina, maštoviti ste i volite izrađivati dekoracije za svoj dom? Sviđa li vam se produljiti vijek starim predmetima i dati im novi izgled? Budite kreativni u Pučkom otvorenom učilištu Poreč!
Malo materijala iz prirode, puno boja i dobrog raspoloženja očekuje vas na radionici izrade uskrsnih vjenčića. Radionica je besplatna, a materijali za izradu čekat će vas u Učilištu.
Prijavite se putem poveznice https://forms.gle/vwQbf2YZZpNQVU3y7 i požurite jer je broj polaznika ograničen!
Kino
četvrtak, 1. 4., petak, 2. 4. i subota, 3. 4. u 18.00
Raya i posljednji zmaj – sinkronizirano na hrvatski
izvorno ime: Raya and the Last Dragon
redatelj: Don Hall, Carlos López Estrada
žanr: animirani
uloge: Tara Thaller, Krešimir Mikić, Noa Zelenko, Petra Svrtan, Barbara Nola
trajanje: 115 minuta
sadržaj: Davno, u čarobnom gradu Kumandra ljudi i zmajevi živjeli su zajedno u slozi. Ali kada su zle sile, poznate kao Druuni, postale prijetnja za sve, zmajevi su spasili čovječanstvo žrtvujući sebe Sada, 500 godina kasnije, ta ista su se čudovišta vratila i na ratnici Rayi je da pronađe posljednjeg zmaja kako bi zauvijek zaustavili Druune. Međutim, tijekom svog će putovanja Raya naučiti da joj za spas svijeta treba ipak nešto više od zmajeve magije – povjerenje i timski duh.
četvrtak, 1. 4., petak, 2. 4. i subota, 3. 4. u 20.00
Godzilla vs. Kong – kategorija 12
izvorno ime: Godzilla vs. Kong
redatelj: Adam Wingard
žanr: akcija, avantura
uloge: Alexander Skarsgard, Eiza González, Millie Bobby Brown
trajanje: 113 minuta
sadržaj: Mitski protivnici susreću se u spektakularnoj bitci koja traje kroz vjekove, a sudbina svijeta visi o koncu. Kong i njegovi zaštitnici kreću na opasno putovanje kako bi pronašli njegov pravi dom, a s njima je i Jia, mlada djevojčica bez roditelja s kojom je Kong stvorio jedinstvenu i moćnu vezu. Ali neočekivano se nađu na putu razjarene Godzille. Epski sukob dvaju titana, potaknut nevidljivim silama, samo je početak misterija koji leži duboko u srži Zemlje.
Likovna djelatnost
U galeriji Zuccato otvorena je skupna izložba Slovenski grafičari iz Italije u suradnji s Međunarodnim grafičkim centrom iz Ljubljane i Veleposlanstvom Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj.
autori: Avgust Černigoj, Bogdan Grom, Matjaž Hmeljak, Zora Koren Skerk, Marjan Kravos, Anton Zoran Mušič, Klavdij Palčič, Claudia Raza, Jan Sedmak, Lojze Spacal, Franco Vecchiet, Edvard Zajec, Ivan Žerjal
kustos: Denis Volk
trajanje izložbe: do 30. 4. 2021.
radno vrijeme galerije: svakim danom 10.00 – 12.00 i 16.00 – 20.00, osim nedjeljom i državnim blagdanima
Ulaz slobodan.
Izložba slovenskih grafičara u Italiji pregled je grafičkog stvaranja umjetnica i umjetnika koji izviru iz talijanskog prostora ili su u njemu stvarali. Djela prikazana na izložbi vremenski sežu unazad sve do razdoblja između dvaju ratova.
Izložba također predstavlja grafičarke i grafičare koji su surađivali s Međunarodnim grafičkim likovnim centrom iz Ljubljane (MGLC), kao sudjelovatelji i pobjednici Međunarodnog grafičkog bijenala, koji MGLC organizira još od 1955. godine, a u svijetu slovi kao jedan od najvažnijih i najuglednijih grafičkih bijenala. Neki od izloženih umjetnika uvršteni su u grafičke zbirke MGLC-a, neki su stvarali u njegovim grafičkim ateljeima, stoga mnogo izloženih radova dolazi iz te ustanove. Izbor umjetnika iz Italije, koji je sužen samo na one slovenske narodnosti, dopunjen je još s nekim mlađim umjetnicima koji su važni grafički stvaraoci tog prostora.
Izložbu su podržali: MGLC – Međunarodni grafički likovni centar, Ljubljana; Veleposlanstvo Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj, Zagreb; Ministarstvo kulture Republike Slovenije; Ured Vlade Republike Slovenije za Slovence u inozemstvu; Kulturno društvo za umjetnost KON.
U Maloj galeriji otvorena je izložba U pokretu – o putujućim trgovcima kroz, i u Istri, etnografska izložba u suradnji s Etnografskim muzejom Istre / Museo etnografico dell’Istria
Narodni trg 1
trajanje izložbe: do 3. 4. 2021.
radno vrijeme galerije: svakim danom 16.00 – 20.00, osim nedjeljom i blagdanima
autorice izložbe: Mirjana Margetić, muzejska savjetnica pedagoginja i kustosica
Nikolina Rusac, dokumentaristica i kustosica
likovni postav: Tina Erman Popović
Izložba ukazuje na pojave iz svijeta trgovine u pokretu koja se odvijala na području Istre i bliže okolice u 20. stoljeću, s naglaskom na ruralne sredine. Nekadašnja trgovina u najvećoj mjeri odvijala se – u pokretu. Trgovci i obrtnici koji su nudili robu i proizvode morali su biti znatno pokretljiviji ne bi li našli put do kupaca. Time su trgovanje održavali živim i istovremeno olakšavali život ljudima u malim sredinama gdje nije bilo dućana ili je prometna povezanost bila loša.
Četiri su glavne tematske cjeline ove izložbe. U prvoj cjelini naglasak se stavlja na trgovinu u pokretu – kako se i gdje kretalo te tko je i što sve prodavao. Sljedeća cjelina odnosi se na sajmove kao neizostavna mjesta odvijanja trgovine i sa značajnom društvenom ulogom. Unatoč patrijarhalnom sustavu, žene su u domeni trgovine nerijetko imale vrlo važnu i odlučujuću ulogu, o čemu je riječ u cjelini o ženskoj strani trgovine. Posljednja tema odnosi se na ilegalnu trgovinu, koja je, iako kao tajna, oduvijek bila prisutna u svakodnevnom životu žitelja Istre.