OTVORENA 5. PHOTODISTORZIJA
U petak je u porečkoj galeriji Zuccato otvoreno peto izdanje izložbe fotografija Photodistorzija. Ove je godine podijeljena na tri dijela – skupnu izložbu 27 autora, izložbu studenata Visoke škole za primijenjene znanosti iz Ljubljane te samostalnu izložbu slovenskog umjetnika i profesora Rajka Bizjaka. O idejama vodiljama pričao nam je voditelj likovnog odjeljenja Pučkog otvorenog učilišta Poreč Sebastian Vojvoda.
– Digitalni umjetnički mediji zadnjih su godina doveli do toga da se tradicionalni pojam "slika" sve više razmatra kao procesuirani umjetnički model. Pojavljuju se novi termini, telematika, interakcija, generički procesi prikaza, i sve se više stremi objedinjavanju senzorskih sposobnosti, svojevrsnoj percepcijskoj fuziji koja vodi sinesteziji. To su ujedno ideje vodilje ovogodišnjeg koncepta, kaže nam Vojvoda, koji je bio pomalo zabrinut kako će posjetitelji prihvatiti Bizjakove "Kratke priče". Riječ je o kontroverznim radovima u kojima autor bilježi svoje intelektualne pozicije naspram intimnih odnosa, stava prema tijelu i seksualnosti. Divjak je u toj izložbi, primjerice, Immaculatu, koncept Mastaija- Ferrettija, točnije pape Pia IX. o Marijinom bezgrešnom začeću, iskoristio za poigravanje paradigmama lažnog katoličkog morala.
Osim toga, umjetnik je drugi svoj rad iskoristio kao parafrazu Krležinog djela "Moj obračun s njima" te se eksplicitnom falusno-simboličkom zahvalom "odužio" slovenskom ministarstvu kulture zato što godinama ignorira njegov rad. U svakom slučaju, Bizjak svojim opusom ruši mnoge tabue, iritirajući crkvene i državne moralne stražare, te su izloženi radovi zaista vrijedni pažnje. Prije otvorenja izložbe u porečkom kazalištu održan je koncert-performans Luminokinetika. Autori performansa su multimedijalni umjetnik Davor Sanvincenti i skladatelj Ivan Arnold, uz sudjelovanje članova Ansambla za postmodernu umjetnost, akademskog dirigenta Nevena Radakovića i orkestralnog glazbenika Milana Grbića. U otprilike sat vremena umjetnici su u audio-vizualnom projektu umrežili odnos i interakciju zvuka i slike te su se s tonovima klavira, violine i elektronske glazbe ispreplitali detalji prigodno programiranog videa, stvorivši tako ambijentalnu i gotovo pinkfloydovsku atmosferu u kazalištu. Projekt koji je premijerno izveden u veljači 2010. godine u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu lijepo se uklopio s ovogodišnjim postulatima Photodistorzije.
Usprkos ograničenim financijama, izložba i njen popratni sadržaj ispunili su sva očekivanja.
Iako nije bilo mogućnosti izlaganja na više lokacija i povezivanja većeg broja poznatih domaćih i stranih autora, radi se o iznimno kvalitetno organiziranom kulturno- umjetničkom događaju porečkog POU-a. Zainteresirani mogu izložbu posjetiti do 20. studenog. Projekt je ostvaren uz potporu Grada Poreča.
Tibor TOROMANOVIĆ, Glas Istre
Snimio Dejan ŠTIFANIĆ