Otvaranje kamper odmorišta onemogućila birokracija, 10 milijuna eura odlazi ´u vjetar´
Deset milijuna eura godišnje ‘bacamo’ odričući se 10 do 20 tisuća noćenja koja nam nude vlasnici kamper vozila iz Europe koji žele, i dolaze, u Hrvatsku gdje ne nalaze ni minimalne uvjete za svoj kratkotrajni, uglavnom ‘divlji’ boravak u jednom odredištu, budući takvi gosti ne žele boraviti u kampovima, izravan je Jerko Sladoljev, savjetnik u Udruzi ruralnih kamper odmorišta, stručnjak za kamp turizam i veliki pobornik iskoraka ka otvaranju kamper odmorišta i povećanju brojčanog i financijskog učinka hrvatskog turizma.
Višegodišnja nastojanja desetak, petnaestak, investitora u kamper odmorišta s prostora Istre bile su želje ‘u vjetar’ budući procedura ishođenja ‘papira’ nije jednostavna koliko bi trebala biti obzirom da se, prema riječima Sladoljeva, isplati otvaranje nove ponude motoriziranim kamper turistima.
Opravdanosti zahtjeva za otvaranjem kamper odmorišta u Istri i Hrvatskoj, prema riječima Sladoljeva, govori i činjenica da u Njemačkoj, jakoj emitivnoj državi kada je u pitanju kamper turizam, radi 8.000 kamper odmorišta u kojima se tijekom godine prema podacima ADAC-a ostvari 100 milijuna noćenja budući Nijemci, i njihovi gosti, s kamper vozilima godišnje ‘putuju’ 270 dana.
U Hrvatskoj je otvoreno tek četiri kamper odmorišta od kojih se, prvo u Hrvatskoj, nalazi u Motovunu. U funkciji su još odmorišta u Baderni i Slavonskom Brodu te Biogradu na Moru.
O razlozima ‘bojkota’ i ‘otpora’ prema otvaranju kamper odmorišta u Istri i Hrvatskoj čulo se ponešto za okruglim stolom kojeg je pripremila porečka Udruga ruralnih kamper odmorišta.
Najveća prepreka otvaranju kamper odmorišta je nepostojanje hrabrosti lokalne samouprave da ubrza proceduru za izdavanje ‘papira’ potrebnih za otvaranje kamper odmorišta, veli Sladoljev. Prostorni planovi su zacrtani već prije 10 tak godina no tadašnji planeri nisu imali pojam o kamper odmorištima koja su danas u trendu i suvisla potreba turističkih destinacija budući se navika kamper turista promijenila.
‘Šuma’ propisa i zakonske regulative koje potpisuju razna ministarstva – turizma, graditeljstva, prostornog uređenja ,uz ‘podršku’ planova lokalnih samouprava prema navodima koji su se čuli za okruglom stolom u Poreču problem su koji otežava širenje mreže kamper odmorišta u Istri i Hrvatskoj.
Postoje kolizije propisa i tumačenja propisa od različitih ministarstava i ponekad su oni divergentni, smatra Damir Hrvatin, pročelnik upravnog odjela za prostorno planiranje Grada Poreča. No usprkos tome ne treba generalizirati. Poreč podržava kamper odmorišta rekao je Hrvatin, no postoji procedura koja se mora poštivati.
Na području Poreča jedan zahtjev za otvaranje kamper odmorišta ‘dobio’ je lokacijsku dozvolu dok je jedan zahtjev sa statusom dobivanja lokacijske dozvole dok je treći u razmatranju.
Prema najavi iz URKO-a, 40-tak članova Udruge potpisat će peticiju koja će biti upućena na adrese nadležnih Ministarstva i lokalnih samouprava a kojom će se tražiti usklađenje stavova oko potrebne dokumentacije i vremena za njezino ishođenje kako bi procedura otvaranja kamper odmorišta bila što kraća i jednostavnija.
(iPress)