NEWS
Advent 24 S

Osmani: »Riviera« nije kupljena sumnjivim novcem

21.11.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Osmani: »Riviera« nije kupljena sumnjivim novcem
852GO165175.jpg

Piše Goran PRODAN, Glas Istre 

Njemački, posebno hamburški mediji posljednjih mjeseci često spominju hotel »Riviera« u Poreču. Razlog nije u tome što će taj najstariji porečki hotel, koji je zatvoren već više od desetljeća i pol, doista biti obnovljen u rangu četiri zvjezdice, već je pozornost, istini za volju – negativnu, dobio u okviru novinarskih istraživanja o poslovima »klana Osmani«. Riječ je, kako se može razabrati iz više novinskih članaka i televizijskih priloga, o braći porijeklom s Kosova, koji se u Hamburgu bave raznim poslovima. Stekli su respektabilno bogatstvo, mjereno u desecima milijuna eura, ali kroz medije se provlače sumnje da su do njega došli i ilegalnim poslovima vezanim uz krijumčarenje oružja, drogu i prostituciju.

Hotel »Riviera« uglavnom se spominje u »epizodi« vezanoj uz jednu malu njemačku banku, Volksbank Lauenburg, čijim je kreditom ta nekretnina kupljena. Uz banku su vezane sumnje o rizičnim plasmanima kredita, za nju previsokih oko 110 milijuna eura u pet godina, od kojih djelić i u Poreč, a zbog kojih je došla u ozbiljne financijske probleme.

Novinar Felix Karsten s hamburške televizijske postaje Sipegel TV, koji je uoči prošloga vikenda potegao čak do Poreča pripremajući prilog o braći Osmani, dao nam je podatke po kojima njemačko državno odvjetništvo i policijski odjeli za organizirani kriminal istražuju njihove poslove s nekretninama. Posebno se spominju dva brata Osmani, Burim i Bashkim, te Hauke Hillmer koji je istarskoj javnosti poznat kao kupac porečkog hotela »Riviera«. Za Bashkima Osmanija naš je list proljetos objavio da je od lani direktor porečke tvrtke Sinje more preko koje je Hillmer kupio hotel »Riviera«.


Osmanijeve veze s Volksbank Lauenburgom

S obzirom da se Osmani i Hillmer istražuju u vezi s kreditom spomenute banke, pokušali smo provjeriti dio koji se odnosi na kupovinu hotela »Riviera«. Valja se u tome vratiti u 2002. godinu kada je, nakon više pokušaja, porečka hotelsko-turistička kompanija Riviera holding našla kupca za svoj najstariji i najzapušteniji hotel. Bio je to Hauke Hillmer, hamburški pravnik i poduzetnik, vlasnik tamošnje tvrtke za »razvoj projekata« Cantina Bau & Boden. S obzirom na to da je kupac morao biti pravna ili fizička osoba sa sjedištem u Hrvatskoj, ova Hillmerova tvrtka osnovala je drugo društvo – HGP Hamburger Planungsgesellschaft, koje je pak polovicom srpnja 2002. osnovalo trgovačko društvo Sinje more sa sjedištem u Poreču. Kupoprodajni ugovor sklopljen je između Riviera holdinga koji je zastupao predsjednik Uprave Franco Palma i tvrtki Sinje more d.o.o. i Cantina Bau & Boden Projektenentwicklung GmbH, koje je predstavljao direktor Hauke Hillmer.

Hotel s dvorištem na katastarskim česticama 204 i 205 k.o. Poreč, ukupnog tlocrta 3.362 četvorna metra, prodan je »u viđenom stanju« i izvan funkcije, za dva milijuna i 735 tisuća eura. Plaćanje je obavljeno preko povjereničkog računa kod Dresdner Bank Croatije d.d. iz Zagreba o čemu je sklopljen poseban ugovor.

Da je kredit dao Volksbank Lauenburg vidljivo je iz tereta koji su bili upisani na nekretnine na kojima je hotel »Riviera«. Ukupan iznos hipoteka penjao se do sedam milijuna eura. Te su hipoteke brisane iz zemljišne knjige, posljednja, uz iznosu od milijun eura, polovicom ovog ljeta. Od 22. listopada 2004. na te nekretnine upisano je založno pravo u korist Bashima Osmanija iz Zagreba, u iznosu od sedam milijuna eura, a temeljem sporazuma koji je on potpisao sa Sinjim morem, odnosno Hillmerom. Ovdje valja prenijeti i podatak objavljen prošloga mjeseca u hamburškom Abendblattu da je prije nekoliko godina Hillmer bio u predsjedništvu Volksbank Lauenburga te da je kroz razne poslove povezan s braćom Osmani.

– Ja sam bio partner s Hillmerom u poslu oko obnove hotela »Riviera«. U tu investiciju uključio sam se nakon što je on kupio hotel. Kasnije sam svojim novcem preuzeo hipoteku Volksbanka i saldirao kredit koji je dao Sinjem moru. Također, od prije nekoliko godina više nemam baš nikakvih kreditnih veza s tom bankom, a sada nisam više ni u poslovima s Hillmerom. Tvrdim da je u ovim poslovima u Poreču sve čisto k´o suza, rekao mi je jučer u telefonskom razgovoru Bashkim Osmani.


»Iza« napisa srpska i njemačka obavještajna služba?!

Što se tiče sumnji i optužbi u njemačkim medijima Bashkim Osmani kaže da je riječ o prljavoj kampanji iza koje stoje zavist zbog poslovnih uspjeha stranaca kao što su on i njegova braća u Njemačkoj. Smatra da »iza« stoje srpska i njemačka obavještajna služba zbog njihovih veza s albanskim vlastima na Kosovu. Rekao mi je da je savjetnik kosovske vlade za kulturu, sport i turizam, ali da na Kosovu nije bio 25 godina. Ima hrvatsko državljanstvo, veli da je u ranoj mladosti živio u Istri, studirao je pak u Zagrebu, posluje širom Evrope, govori šest jezika, pohvalio se potpisanom novinaru, prvom s kojim je, kaže, razgovarao o ovim temama.

– Nas je četvero braće i svi smo relativno uspješni u našim poslovima i to mnogima smeta. No, govorit ću samo za sebe. U Njemačkoj sam podignuo niz tužbi protiv novina i novinara i ishodio zabrane pisanja jer je riječ o klevetama i neistinama. Volio bih vidjeti jedan jedini dokaz da su te optužbe za krijumčarenje oružja, prostituciju, droge i ostale kriminalne radnje koje se spominju, utemeljene. To su, ponavljam, sve izmišljotine, ustvrdio je Osmani.

S obzirom da Porečane prvenstveno zanima što će i kada biti s obnovom hotela »Riviera«, koji je godinama apsolutno ruglo porečke rive, Osmanija sam više pitao o toj investiciji.

– Istina je da je sve to išlo presporo dok je posao vodio Hillmer. Otkad sam ga preuzeo, stvarno nastojim da se sve predradnje što prije dovrše i da konačno krenemo u uređenje hotela. Lokacijsku dozvolu imamo, predali smo zahtjev za građevinskom, a ovih dana trebali bismo predati još dio dokumenata koji nedostaje. Sada sve poslove vodimo s hrvatskim tvrtkama i hrvatskim stručnjacima, pa ćemo tako i građevinske radove i opremanje povjeriti ovdašnjim firmama. Imamo načelne pristanke banaka koje će nas u tome pratiti i uvjeren sam da ćemo taj posao dovesti do kraja, kazao je Osmani. Iz naših smo izvora saznali da je do konca prošloga tjedna nadležnom državnom uredu iz Sinjeg mora stigao samo zahtjev za izdavanjem građevinske dozvole. Navodno bi ovih dana trebali biti predani prateći dokumenti, od projekata do raznih suglasnosti.


Ferati uključen u posao, ali ga »i dalje vodi Osmani«

Naposljetku valja reći da je Sinje more početkom prošlog mjeseca formalno promijenilo vlasnika. U sudskom registru kao jedini osnivač sada je upisan Idriz Ferati iz Poreča. Osmani je potvrdio da su u poslovnom odnosu, ali više od toga nam nije htio reći. Podrobnije o toj poslovnoj vezi nije jučer bio raspoložen govoriti nam ni Idriz Ferati. Kazao je da je uključen u taj posao, ali da ga i dalje vodi Osmani. Ferati je inače porečki ugostitelj. »Vlasnik sam buffeta-pizzerije ´Holiday´ u starom gradu, a imamo i neke ugostiteljske objekte u Vrsaru«, rekao mi je šturo u telefonskom razgovoru. Zanimljivo je da je njegov porečki lokal tek 30-ak metara od hotela »Riviera« i s pogledom na nj, pa sam u šali primijetio da je posebno zainteresiran da taj pogled konačno ne bude tako ružan.

Inače, aktualne informacije o vlasništvu i upravljanju Sinjim morem daju za pravo uličnim glasinama koje su već 2002. pronosile da su hotel »Riviera« kupili porečki Albanci uz pomoć sunarodnjaka u Njemačkoj. Na to dakako ne treba gledati pežorativno niti nacionalni predznak smije biti poslovno diskriminirajući. Bitno je da poslovi budu čisti i da se »Riviera«, makar i pod novim imenom »Palazzo«, što prije i u što većem sjaju vrati u funkciju za koju je 1910. podignuta.