ODRŽANA PREZENTACIJA BRIJUNI RIVIJERE: PULO MOJA, PRIJEĐI NA DRUGOGA… (Regional)
piše: Sanja Šariri, Regional
Nažalost, svi oni koji su mislili da će na tematskoj sjednici saznati nešto više, očito su se prevarili. Naime u svom 45 minutnom izlaganju gradskim vijećnicima, Veljko Ostojić direktor Brijuni Rivijere d.o.o., osim nekoliko fotografija u boji i tek općih naznaka o viziji i obuhvatu projekta, zapravo nije ulazio ni u kakve detalje o tome kako će projekt izgledati "na terenu". To je u najmanju ruku začudno, naročito imajući na umu da je ovo trebala biti prezentacija pred osobama koje su već sutradan trebale donošenjem pulskog Prostornog plana odlučiti i o budućem razvoju pulske obale koja je u najatraktivnijim i (još) neizgrađenim dijelovima uključena upravo u – Brijuni Rivijeru.
SLIKOVNICA ZA VIJEĆNIKE
Naime, opozicijski vijećnici su projektu zamjerili netransparentnost, ali i nestručnost. Primjedbe su upućene šturosti prezentacije, tvrtka je nazvana "fantomskom" i "bypassom", a materijal podijeljen vijećnicima nazvan je "slikovnicom". Osim toga, istaknuto je da, iako se mega turistički projekt namjerava ostvariti putem masovne gradnje na najatraktivnijim dijelovima pulske obale, Grad Pula ni na koji način ne sudjeluje u upravljanju ovim trgovačkim društvom jer ne posjeduje nikakav vlasnički udjel u njemu.
Mnogo više nego je rečeno na prezentaciji, vijećnici, a i šira javnost, već su saznali iz raznih istarskim medija pa se postavlja pitanje zašto je ovakva sjednica uopće održana? Očekivalo se više konkretnijih i ozbiljnijih informacija, a primjerice vijećnica Janjanin je ovom projektu zamjerila i koketiranje s "održivim razvojem" jer za projekt još nije izrađena cjelovita prostorno-programska studija koja tek treba odgovoriti na pitanje je li projekt u skladu s tim europskim načelom.
Na navedene primjedbe oporbe neočekivanom mladenačkom energijom i žarom obrušio se vijećnik IDS-a Valter Drandić, dojučerašnji gradonačelnik Pule, ali i višegodišnji član Nadzornog odbora Brijuni Rivijere. U svom žestokom izlaganju je više puta postavio pitanje želi li Pula kočiti nešto na što je država već dala suglasnost te neka se preispita želi li se grad uključiti u taj projekt ili ne, kada se zna da je na tom području država u većem dijelu vlasnik zemljišta te, na koncu, tamo može raditi što hoće… Nakon niza fatalističkih vizija o tome kakva će sudba zadesiti Pulu ako se ne prihvati vizija koju nudi Brijuni Rivijera, svoje je izlaganje zaključio riječima: "Spreman sam raspravljati, ali ne na način da se govori o fantomstvu i netransparentnosti… mogli biste reći da to netko donosi kao policija, dići ruke i ne sudjelovati… a to ćemo i napraviti jer mislim da smo u pravu"…. što je mnogo reklo o svrsishodnosti održane prezentacije.
PUNA JE PULSKA OBALA
Ostaje činjenica da je, iako je više puta istaknuto da nisu u međusobnoj vezi, ovaj projekt koji se građanima jugozapadne Istre zapravo nudi kao jedini mogući, itekako usko povezan s upravo donesenim Prostornim planom grada Pule koji je svojim stupanjem na snagu "rezervirao" područje Hidrobaze, Puntižele, Valelunge, Sv. Katarine, Monumenta, uvale Zonki i Muzila za ekskluzivnu turističku gradnju koja će obuhvaćati desetke hotela, marine i stotine vila. Osim toga, planira se gradnja i rezidencijalnih apartmana koji su "namijenjeni najimućnijim stanovnicima Grada Pule", a svaka sličnost s čuvenim Tuđmanovim projektom o 200 najbogatijih obitelji je više nego frapantna…
TKO TO PLAĆA?
Sjednicu je dodatno zahuktao i vijećnik ISDF-a Bruno Langer koji je vrlo otvoreno pitao da li će infrastruktura koju će projekt trebati na teritoriju grada Pule biti financiran sredstvima poreznih obveznika. Odgovor koji je dao direktor Ostojić vrlo je lijepo oslikao ono što se Puljanima sprema: "Tko će financirati izgradnju infrastrukture je određeno zakonom, tamo gdje su privatne investicije, tako će to financirati privatnici". Vrlo jasno, ako se ima na umu da je veći dio pulske obale u obuhvatu projekta u vlasništvu države i grada…
(NE)SEZONSKA RADNA SNAGA
Zanimljivo je bilo čuti i izlaganje Bruna Bulića, predsjednika Sindikata Istre i Kvarnera, koji je izrazio svoju zabrinutost glede budućih zaposlenika te trajanja turističke sezone u planiranim objektima. Naime, Sindikat nikako ne može podržati projekt koji nudi isključivo sezonsku zaposlenost te se traži gradnja objekata koji će raditi tijekom cijele godine. One koji to ne znaju učiniti, uputio je da se ugledaju na susjednu Sloveniju i njezine hotele uz obalu. Istaknuo je da svim budućim investitorima imperativ treba biti da objekti budu otvoreni 12 mjeseci godišnje, ali i izrada elaborata koji mora sadržavati broj planiranih radnika kao i njihovu strukturu.
RIVIJERA SVIMA, A NE SAMO NJIMA
Iako će na svekolik način odrediti budući razvoj na sjevernim i južnim dijelovima Pule uz more, zapravo je žalosno utvrditi da je ovaj projekt "jedini" koji je ponuđen Puljanima kao razvojna strategija i pravac koji ćemo uhvatiti u budućnosti.
Od strane vlasti i njoj podređene struke je gotovo nezapaženo prošla inicijativa mladih pulskih arhitekata zaslužnih za osmišljavanje projekta "Katarina 06" kojim su predvidjeli cjeloviti razvoj pulskog zaljeva i širenje urbanog tkiva grada na to područje. Turistička, ali i stambena zona, marina, ali i sportske lučice. Osim toga, tu su muzej suvremene umjetnosti, trgovine, restorani, kafići, ribarska tržnica, sportski tereni, obrtnički centar, centar za mlade i šetalište, sve je to nešto što bi "moglo biti", ali očito neće, jer za to nema – političke volje. Pita li itko građane Pule što žele? Žele li samo i isključivo turističke komplekse ili ipak žele i nešto – za sebe i svoje potrebe?