NEWS
VALFRESCO 1224 S

ODRŽANA 15. SJEDNICA OPĆINSKOG VIJEĆA OPĆINE VRSAR

04.04.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / ODRŽANA 15. SJEDNICA OPĆINSKOG VIJEĆA OPĆINE VRSAR
318vrsar_vi.jpg

Bruno Žiković (IDS) ukazao je na probleme koje stanarima prouzročuju dva otvorena gradilišta na Trgu Degrassi (općinska zgrada i jedna privatna zgrada), posebno što se tiče prometa i parkiranja. Posebne probleme radi izvođač radova na privatnoj zgradi.

Načelnik Franko Štifanić je odgovorio da se nesavjesnog izvođača već upozoravalo. Izvođač ima odobrenje za korištenje javne površine, no on koristi puno više od odobrenog i ukoliko se ne dovede u red, ukinut će mu se odobrenje.

Žiković je zatim ukazao na devastaciju parka i probleme u prometu na kraju ulice Rade Končara, kraj gradilišta hotela na području bivšeg odmarališta Zlatorog.

Načelnik je odgovorio da će se dodatno izvidjeti situacija sa parkom i tražiti dovođenje u prvobitno stanje (uz osiguranje pristupa hotelu), te da radovi po općinskoj odluci moraju stati do 15. svibnja.

Žiković je u ime vrsarskih ribara zatražio da se poprave reflektori koji osvjetljavaju vrsarski zvonik, koji je važan orijentir na moru.

Načelnik se zauzeo ispitati nadležnost (Općina ili Župni ured) i pobrinut se da se problem u svakom slučaju riješi.

Žiković je, na kraju, ukazao na problem »privatiziranja« parkirališta na javnim površinama na nekoliko lokacija u Vrsaru, a isto je pitanje kasnije ponovio i Adriano Ukušić (HDZ).

Načelnik je odgovorio da je upoznat s jednim takvim natpisom u ulici Rade Končara, koji će se dati ukloniti, dok će se niz problema u marini najvjerojatnije riješiti uspostavljanjem pješačke zone (po prijedlogu prometne studije), upravo na tom »problematičnom« prostoru.


Franko Radovčić (IDS) je postavio dva pitanja:

1. Što je s izgradnjom nove ambulante u Vrsaru?

2. Koji uvjeti nisu ispunjeni da bi se raspisali natječaji za poljoprivredno zemljište u vlasništvu države i Općine, na području Općine Vrsar?

Načelnik je odgovorio da, što se tiče ambulante, već duže vrijeme postoji potpisan ugovor između tvrtke doktora Caruzzija i Općine vezano za izgradnju zdravstvenog centra, sa nekoliko ambulanti i dodatnim zdravstvenim sadržajima. Detaljni plan uređenja također postoji od ranije, no bio je blokiran Uredbom o zaštitnom obalnom pojasu i izmjenama Zakona o prostornom uređenju. Upravo pred nekoliko dana je u općinsku upravu stigla suglasnost na taj plan, tako da dr. Caruzzi sad može predati zahtjev za izdavanje građevinske dozvole.

Što se tiče poljoprivrednog zemljišta, načelnik je istaknuo da je problem u nedostavljanju cijena od strane Porezne uprave. Općina je svoj dio u potpunosti odradila, dostavivši im materijale odmah nakon sjednice Općinskog vijeća na kojoj je raspisan natječaj bez cijena. Dobra je vijest da je Porezna uprava pristala na to da procjenu obavi ovlašteni vještak (kao što je već učinjeno u Općini Kaštelir-Labinci). Isto je tako pozitivna činjenica da se neće morati procjenjivati svaka parcela posebno, već će se procjene vršiti po većim »blokovima« zemljišta. To je što se tiče Državnog poljoprivrednog zemljišta, a cijena će biti ista i za zemljište u općinskom vlasništvu.


Celeste Gerometta (IDS) i Adriano Ukušić (HDZ) iskazali su nezadovoljstvo zbog kasne dostave zapisnika s prethodnih sjednica Općinskog vijeća.

Predsjednik vijeća Franko Matukina i načelnik ispričali su se za nedostavljanje zapisnika sa zadnje sjednice i opravdali kašnjenje uistinu kratkim rokom proteklim od zadnje sjednice, dok je za inače istaknuto da će se potaknuti odgovorni da pokušaju taj posao obavljati ažurnije.


Gerometta je postavio pitanje o kriterijima po kojima su se određivali prioriteti u nedavnim rušenjima bespravne gradnje na području Općine Vrsar. Po njegovom je sudu percepcija javnosti ta da se rušilo ono što je najlakše, a ne ono što uistinu »strši«.

Slobodan Vugrinec, pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela, odgovorio je da bi to pitanje trebalo biti upućeno resornom ministarstvu, a ne Općini. Općinska uprava, po nalogu Poglavarstva, na temelju situacije na terenu, prijavljuje građevinskoj inspekciji sve zahvate u prostoru za koje ne postoji evidencija o dostavi projekta za obračun komunalnog doprinosa. Istaknuo je da bi bilo dobro da Općinsko vijeće uputi dopis Ministarstvu i građevinskoj inspekciji te zatraži pojašnjenja i informacije o tome kad se što ruši i po kojim kriterijima.

Na to se nadovezao načelnik s informacijom da je općinska uprava u zadnjih 5 godina uputila barem dvjestotinjak prijava za bespravnu gradnju. Što se tiče zadnjih rušenja, istaknuo je da Općina nije unaprijed dobila nikakvu informaciju. Prvo je rješenje o rušenju u Općini Vrsar izdano još 1997. godine, ali postupanja praktički nije bilo.


Mirna Antolović (Nezavisna) je pitala zašto komunalni redari nisu »proveli nalog do kraja« nakon završetka turističke sezone (već kad se ranije nije stiglo) u slučaju »bespravne gradnje« na Trsinama od strane Umičevića.

Pročelnik Vugrinec je odgovorio da se ne radi u konkretnom slučaju o bespravnoj gradnji, već o bespravnom zauzimanju javne površine; odluku o provođenju treba donijeti Općinsko poglavarstvo, budući da je ono donijelo zaključak o odgodi uklanjanja bespravno postavljenog objekta.

Ronald Šantić (HDZ), postavio je pitanje o skupljanju smeća od strane Usluge, odnosno o mogućnosti da se smeće sakuplja i dovozi ranije ujutro, kako bi se smanjio smrad i gužve.

Načelnik je odgovorio da Usluga ima svoj raspored, koji se ne odnosi samo na Vrsar, ali da vjeruje da je moguće postići dogovor i o promjeni termina, posebno ukoliko više građana ide s takvim upitom.

Šantić je zatim pitao o eventualnom nastavku građenja mosta za otok Sveti Juraj, da li postoje sve potrebne dozvole i slično.

Načelnik je istaknuo da je prva faza, »most-valobran«, izgrađena sa svim potrebnim dozvolama i to prvenstveno radi zaštite luke i marine, a ne radi premošćivanja. Budući da su radovi započeti, sve dozvole vrijede i dalje. Kad će se nastaviti gradnja? Veliko su pitanje financije: osim samog dovršetka mosta, velika bi sredstva zahtijevalo i samo uređenje otoka. Treba imati u vidu i privatno zemljište na otoku, koje bi vlasnici željeli prodati.

Bruno Žiković se, vezano za most, nadovezao s apelom da se saniraju nedovršeni radovi na jednoj strani, koji su potencijalno opasni za kupače.


Šantić, a kasnije i Ukušić, postavili su pitanje o tome da li je istekao mandat direktoru TZO Vrsar Slavenu Brajkoviću.

Načelnik se pozvao na nenadležnost i rekao da informaciju treba provjeriti, dok je predsjednik Općinskog vijeća Franko Matukina (koji je ujedno i predsjednik TZO Vrsar) rekao da će se informacija provjeriti i dostaviti vijećniku Ukušiću (koji je to tražio) u pisanom obliku. Nadodao je i da će se raspisati natječaj, kao i uvijek do sad.


Posljednje Šantićevo pitanje odnosilo se na prezentaciju razvojne vizije Maistre za Vrsar, odnosno »što ćemo dozvoliti Maistri i gdje vidimo naš interes kao Općina«.

Načelnik je odgovorio da je to njihova (Maistrina) vizija razvoja, te da su svi vijećnici, kao i on, to prvi put vidjeli. Ono što Općinsko vijeće prihvati kao poželjno i razvojno za Vrsar, to će ući u planove, a tek nakon toga će se moći ići u realizaciju.

Slični je odgovor načelnik dao i vijećnici Antolović.


Boris Juričević (SDP) zatražio je informaciju o nastavku uređenja polivalentnog igrališta kraj vrtića (koševi, linije, možda color-set) i uređenju igrališta za odbojku na pijesku na Gradskoj plaži (ograđivanje, zaštita, sprečavanje velikog rasipanja pijeska s igrališta i slično).

Načelnik je odgovorio da će se linije na polivalentnom igralištu svakako ucrtati, dok je postavljanje color-seta financijski značajan zahvat; izvjesnija je varijanta da se color-set postavi na novo polivalentno igralište koje će se graditi kraj nove škole, u budućoj sportsko-rekreacijskoj zoni Montraker. Vezano za igralište za odbojku na pijesku, istaknuto je da se redovito nadodaje pijesak a i da se razmišlja o dodatnom uređenju, uz napomenu da kod gradnje zidića treba paziti na sigurnost igrača – korisnika igrališta.


Adriano Ukušić (HDZ) je postavio pitanje o ingerencijama komunalnih redara, smatrajući da se oni mogu i ukinuti, ukoliko nemaju nikakvih ovlasti.

Načelnik je odgovorio da su ingerencije komunalnih redara propisane Zakonom, isto kao i kazne koje općinska uprava može razrezati, a čiji je maksimalni iznos 200 kuna!

Pitao je Ukušić zatim kakva je situacija u upravi Montrakera, a Štifanić mu je odgovorio da je izabrana nova predsjednica uprave, gospođa Nataša Radin Trifunović.


Slijedeće se pitanje odnosilo na situaciju s Radnom zonom »Neon«.

Načelnik Štifanić je istaknuo da je u tijeku rješavanje imovinsko-pravnih pitanja s Hrvatskim šumama, vezanih za dio jedne parcele na trasi buduće ceste. Postoji zakonska mogućnost da se Hrvatske šume i dobrovoljno odreknu tog zemljišta. Projekt prometnice je u visokoj fazi izrade, a problem još stvaraju neke kote zbog problematične konfiguracije terena; da bi se to kvalitetno snimilo, treba temeljito očistiti, mjestimice čak doslovno »samljeti« teren. Skupljaju se ponude za taj posao, za koji se očekuje da bi sam mogao koštati stotinjak tisuća kuna. Uglavnom: Usluga je dovršila projekt kanalizacije, cestu rješava Općina, HEP ima neke svoje zahtjeve, Vodovod kaže da ima dovoljno kapaciteta.

Ukušić je predložio da se nabavi jedan dijalizator na nivou Poreštine koji bi bio u porečkom Domu zdravlja i koji bi olakšao život domaćim bolesnicima a u sezoni i turistima koji imaju tu potrebu.

Načelnik je konstatirao da je ideja plemenita, ali da je realizacija poprilično teška i složena, iz niza razloga: zahtjev bi trebala formulirati neka zdravstvena ustanova, trebaju se osigurati sredstva, pogodan prostor, djelatnici, a situaciju otežava i činjenica da porečki Dom zdravlja već poodavno nema pravnu osobnost već je samo ispostava Istarskih domova zdravlja.

Ukušić i Bruno Žiković su predložili da upravo Općina Vrsar bude inicijator, a Žiković je spomenuo mogućnost da se dijalizator predvidi u okviru budućeg zdravstvenog centra.


Ukušić je zapitao što je s njegovim zahtjevom (kao obrtnika) za subvencioniranje kamata, te zašto nije dobio nikakav odgovor, a načelnik mu je odgovorio da je njegov predmet nedavno prebačen u Općinu Funtana, budući da je tamo sjedište njegovog obrta.


Posljednje Ukušićevo pitanje odnosilo se na formiranje drugog nogometnog kluba u Vrsaru, uz opasku da se u NK »Vrsaru« plaćaju igrači izvana, dok »domaći dečki« sjede na klupi, a sad se formira drugi klub koji će se također financirati.

Načelnik je odgovorio da su sportski klubovi udruge građana, te da se građani mogu slobodno udruživati. Općinsko vijeće može odlučiti da podrži ili ne podrži jednu takvu udrugu, financijski i na druge načine. U konkretnom slučaju, dečki koji su formirali NK »Montraker« su se prethodno javili u Općinu i njihove se namjere čine vrlo dobrima.


Vijećnica Mirna Antolović (Nezavisna) apelirala je da se napravi jedno dječje igralište, na što je načelnik odgovorio da je trebala predložiti amandman kod izrade Proračuna, dok trenutno nema predviđenih sredstava.


Pitala je zatim da li se priprema eko-akcija, posebno u svrhu pripreme turističke sezone, a načelnik je istaknuo da su pripreme u tijeku te da je postignut dogovor s Lovačkim društvom koje je zaduženo da signalizira eventualne kritične punktove u šumama, posebno na novopripojenom području.


Vijećnica Antolović je, zatim, kao predsjednica Odbora za suradnju s općinama, gradovima i međunarodnu suradnju, pitala zašto nije pozvana da sudjeluje u delegaciji koja je službeno posjetila talijansku Općinu Mirano.

Načelnik joj je odgovorio da je upoznat s činjenicom da je ona predsjednica tog Odbora kojeg, međutim, nije nijednom sazvala u gotovo dvije godine koliko joj traje mandat, te da je posjet u Miranu prvenstveno bio susret sindikata umirovljenika, a da se usput iskoristila prigoda za uspostavljanje prvog kontakta s predstavnicima te općine.


Vesnu Turković (SDP) zanimalo je što je s kontejnerima za krupni otpad, kada će se i gdje postaviti, te da li je i otok Longa uključen u ovogodišnju eko-akciju.

Načelnik je odgovorio da su neki kontejneri već postavljeni, još će ih biti postavljeno uskoro, a obavijesti će biti javno izvješene. Longa je uključena u ovu eko-akcija, i u programu je TZO-a, a bit će uključene i Hrvatske šume, odnosno vršit će se pošumljavanje.

Nakon ovog iscrpnog aktualnog sata, jednoglasno je usvojen slijedeći Dnevni red, po kojem se dalje radilo:


1. Donošenje Godišnje obračuna proračuna i prihvaćanje financijskih izvješća Općine Vrsar za 2006. godinu,

2. Izvješće o izvršenju Programa komunalnih potreba na području Općine Vrsar za 2006. godinu,

3. Donošenje Odluke o utvrđivanju visine iznosa zakupnine za poslovne prostore,

4. Utvrđivanje prijedloga Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti (prvo čitanje),

5. Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o autotaksi prijevozu i prijevozu cestovnim vlakom,

6. Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o određivanju visine i načina plaćanja komunalnog doprinosa.

Ad. 1)


Pročelnik Vugrinec je obrazložio prijedlog Godišnjeg obračuna proračuna Općine Vrsar za 2006. godinu.

Proračun je donesen na sjednici Općinskog vijeća Održanoj 22.12.2005. godine i iznosio je 28.336.600,00 kuna. Tijekom 2006. godine donijeta su dva rebalansa Proračuna.

Prve Izmjene i dopune Proračuna donijete su 19.06.2006. godine, temeljem kojih je Proračun uvećan za iznos od 3.593.550,00 kuna ili 12,68%, tj. na visinu od 31.930.150,00 kuna.

Druge Izmjene i dopune Proračuna donijete su 09.12.2006. godine, temeljem kojih je Proračun umanjen za iznos od 5.861.380,00 kuna ili 18,36%, tj. na visinu od 26.068.770,00 kuna.

Ukupni su prihodi na kraju iznosili 22.865.016,84 kune a višak prihoda iz prethodnih godina 3.474.989,71 kunu, što znači da su ukupno raspoloživa sredstva u 2006. godini iznosila 26.340.006,55 kuna.

Ukupni su rashodi iznosili 20.752.031,01 kunu a izdaci za financijsku imovinu i otplatu zajmova 1.203.581,80 kuna, što znači da su ukupno raspoređena sredstva iznosila 21.955.612,81 kunu a neutrošena sredstva 4.384.393,74 kune.

Vugrinec je istaknuo glavne razloge tolikog smanjenja Proračuna nakon drugog rebalansa: stalo se s prodajom nekretnina, nakon osnivanja Općine Funtana; dobilo se manje sredstava od planiranog od turističkih zajednica; koncem 2005. godine blokirana je nova katastarska izmjera, a cijelo se vrijeme računalo da će se nastaviti, budući da su se stalno dobivala obećanja od nadležnih državnih tijela – neodvijanje nove katastarske izmjere je izravno prouzročilo veliki manjak planiranih prihoda od prodaje zemljišta (poglavito okućnica), a i od sufinanciranja izmjere od strane građana; na kraju, istaknuo je da je i komunalni doprinos bio značajno manji od ostvarenog u 2005. godini.

Smatrao je da je važno istaknuti i strukturu neutrošenih sredstava od 4,38 milijuna kuna, koji se uglavnom odnose na namjenska sredstva, koja nisu mogla biti realizirana zbog kasnog donošenja PPU-a Općine Vrsar, a koji se najvećim dijelom odnose na izgradnju kanalizacije i oborinske odvodnje u Radnoj zoni Neon i sanaciju odlagališta otpada Košambra.


Na rashodovnoj je strani gotovo sve realizirano u planiranim relacijama, odnosno nije bilo prekoračenja pozicija, što je i najvažnije kad govorimo o proračunskim rashodima. Jedina su iznimka bila sredstva za prostorno-plansku dokumentaciju, koja su ostala nerealizirana također zbog kašnjenja donošenja

PPU-a.


Godišnji obračun proračuna i prihvaćanje financijskih izvješća Općine Vrsar za 2006. godinu doneseni su jednoglasno.

Ad. 2)


Načelnik i pročelnik su ukratko obrazložili i prijedlog Izvješća o izvršenju Programa komunalnih potreba na području Općine Vrsar za 2006. godinu, koji se sastoji od:

1. Izvješća o izvršenju programa održavanja komunalne infrastrukture na području Općine Vrsar u 2006. godini,

2. Izvješća o izvršenju programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području Općine Vrsar u 2006. godini, te

3. Izvješća o izvršenju programa ostalih kapitalnih ulaganja .

Ukupno planirani utrošak sredstava bio je 14.124.835 kuna, dok je realizirano 10.683.071 kune. Najveći dio velike razlike između planiranog i realiziranog odnosi se na sanaciju Košambre (projekt čiji se problemi vuku već nekoliko godina) koji nije realiziran, te na izgradnju fekalne i oborinske kanalizacije u Radnoj zoni Neon, koju je bilo nemoguće realizirati zbog kašnjenja u donošenju Prostornog plana Općine.

U raspravi je vijećnik Ukušić (HDZ) istaknuo da su, po njemu, sredstva za održavanje Gradske plaže prevelika (125.000 kuna godišnje), i misli da bi ih za ovu godinu trebalo smanjiti.

Komunalni referent Anton Prekalj iznio je podatak da se Gradska plaža prostire na površini od 9 hektara te da se najveći dio te površine treba kositi, što uz čišćenje plaže (plaćanje radnice i materijala) predstavlja najveći dio troškova za održavanje plaže, te da je u protekloj godini pročišćena i šumica iznad same plaže.


Izvješće o izvršenju Programa komunalnih potreba na području Općine Vrsar za 2006. godinu doneseno je jednoglasno.

Ad. 3)


Odluka o utvrđivanju visine zakupnine kod sklapanja Ugovora neposrednom pogodbom sa zakupcima poslovnih prostora koje je Općinsko poglavarstvo uputilo na usvajanje Općinskom vijeću također je donesena jednoglasno.

Načelnik je u obrazloženju istaknuo da je izmjenama Zakona o zakupu poslovnih prostora, uvedena mogućnost neposredne pogodbe sa »starim« (aktualnim) zakupcima poslovnih prostora, vezano za produženje ugovora o zakupu. Općina Vrsar je tu mogućnost ugradila u svoju Odluku te se treba donijeti odluka o sklapanju novih ugovora sa takvim zakupcima (u Vrsaru ih trenutno ima pet). Problematično je bilo pitanje određivanja cijene zakupa, sad kad nema tržišnog faktora koji je nužno dolazio do izražaja kroz javne natječaje. Prikupljeni su podaci koji omogućuju korekciju aktualnih cijena zakupa, formiranih 2002. godine. Podaci su analizirani (inflacija, rast prosječnih plaća i slično), i odlučeno je da se ide s prijedlogom umjerenog povećanja cijena zakupa od 12% i postizanjem, na taj način, cijena koje su realnije s obzirom na situaciju na tržištu a opet prihvatljive u svojoj socijalnoj komponenti (zapošljavanje i samozapošljavanje stanovnika Općine Vrsar i slično).

Ad. 4)


Prošle je godine Sabor donio novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, koji donosi određene novine, posebno vezano za radno vrijeme ugostiteljskih objekata. Općina Vrsar treba svoju Odluku o ugostiteljskoj djelatnosti uskladiti sa Zakonom. Zbog važnosti tematike i uvijek prisutnog problema što boljeg usklađivanja potreba ugostitelja i turista za noćnim radom i zabavom te želja građana za noćnim mirom, prijedlog Odluke koji je utvrdilo Općinsko poglavarstvo upućeno je Općinskom vijeću na prvo čitanje, nakon čega će biti organizirana javna rasprava, a prijedlog Odluke će biti poslan i u Ured za gospodarstvo, kako bi i ta služba mogla dati svoje primjedbe. Bitno je da se tematika sagleda sa što je moguće više različitih aspekata, kako bi se na kraju donijela čim kvalitetnija odluka koja će biti uspješno provediva i efikasna – istaknuo je pročelnik Vugrinec u uvodnom dijelu, prezentiravši prijedlog Odluke.


U raspravi su vijećnici postavili niz pitanja i dali niz prijedloga poglavito vezanih za pokušaj revitalizacije noćnog života u Vrsaru. Načelnik i predsjednik vijeća su predložili da se prijedlozi dostave u pisanom obliku, kako bi se mogli uzeti u obzir nakon javne rasprave, pri sastavljanju konačnog prijedloga Odluke.

Ad. 5) i Ad. 6)


Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o autotaksi prijevozu i prijevozu cestovnim vlakom, kao i Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o određivanju visine i načina plaćanja komunalnog doprinosa jednoglasno su donesene u obliku kakvom ih je utvrdilo Općinsko poglavarstvo, bez rasprave

Marin Grgeta,

referent za društvene djelatnosti i informiranje