Valfresco S1124

Održan Okrugli stol na temu "Sezonsko zapošljavanje učenika"

25.05.2010. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Održan Okrugli stol na temu "Sezonsko zapošljavanje učenika"
301Zapos2010001.jpg

U ponedjeljak 24.05.2010. u 13,00 sati u prostoru Doma obrtnika Poreč, održan je Okrugli stol na temu „Sezonsko zapošljavanje učenika". Na skupu su bili prisutni predsjednik i tajnik Udruženja obrtnika Poreč, g. Vojinović i g. Velenik, predstavnica gradskog poduzeća „Usluga" d.o.o., gdja. Vjera Mušković, zamjenica gradonačelnika Nataša Basanić Čuš, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Vesna Kordić, stručni suradnici i predstavnici učenika porečkih srednjih škola Mate Balote i Antona Štifanića, ravnatelji srednjih škola gđa. Vesna Baranašić i gosp. Krešimir Bronić, te predstavnici Fonda Zdravi grad Poreč i Povjerenstva „Zajedno protiv ovisnosti".
Prisutne je pozdravila zamjenica gradonačelnika, Nataša Basanić Čuš naglasivši da je inicijativa mladih u organizaciji ovog okruglog stola kao početak suradnje i razgovora na temu sezonskog zapošljavanja mladih za Grad Poreč izuzetno važna jer grad podržava svoje obrtnike i ustanove, a podržava i svoje mlade. Naglasila je da je nastojanje da se ostvari dobra komunikacija i dijalog između poslodavaca u zajednici i zainteresiranih mladih ljudi od obostrane koristi, kako za mlade tako i za poslodavce.
Porečki srednjoškolci ističu sezonsko zapošljavanje učenika kao važno područje interesa mladih. Mladi su ove godine odlučili „Festival" nadopuniti novom, njima značajnom temom, te tako označiti početak procesa komunikacije s poslodavcima na temu sezonskog zapošljavanja učenika. Poticanje ove komunikacije ima za cilj razvijati sustav informiranja o mogućnostima zapošljavanja učenika tijekom školskih praznika na primjerenim poslovima, u skladu sa zakonom, u različitim vremenskim intervalima (duljim i kraćim), povezivanje mladih s relevantnim gospodarskim i drugim institucijama u zajednici.

Kako bi što bolje procijenili potrebe i probleme u ovom segmentu, porečki učenici su proveli tematsku anketu o dosadašnjim prednostima i nedostacima sezonskog zapošljavanja učenika. O rezultatima ankete, kao i o mogućnostima i prednostima ovakvog zapošljavanja, željeli su informirati buduće poslodavce – obrtnike, poduzetnike, škole u okviru kojih djeluju učenički servisi, te predstavnike Grada Poreča. Anketom su obuhvatili 90 učenika srednjih škola Poreča od čega 45 ženskih i 45 muških ispitanika, koji su već bili sezonski zaposleni. Većina ispitanika (68%) ima pozitivna iskustva vezana uz dosadašnje zapošljavanje, 79% ih je zadovoljno rokom isplate plaće, a 57% ispitanika se ima namjeru i ove sezone ponovno zaposliti. Od teškoća, vezanih uz sezonsko zapošljavanje, koje mladi navode, dolaze do izražaja one koje se odnose na neredovite isplate poslodavaca u nereguliranim međusobnim odnosima, i/ili kašnjenje učeničkih servisa, nemogućnost odabira poslova koje bi mladi željeli raditi, nemogućnost obavljanja povremenih poslova (u trajanju od 15-30) dana, te ponekad niske naknade.

Nakon prezentacije dobivenih rezultata ankete u diskusiju su se vrlo aktivno uključili gotovo svi sudionici okruglog stola. Mladi su u razgovoru naglasili kako im je iznimno važno da mogu raditi povremeno, da uglavnom znaju koje bi poslove željeli obavljati (konobar, čuvanje djece, hostese, kuhar, sportski i turistički djelatnici, pružali bi informatičke usluge i sl.) te da bi možda i oni sami i poslodavci trebali biti još bolje informirani o korištenju učeničkih servisa.
Pročelnica Kordić mlade je informirala o zapošljavanju saobraćajaca u ljetnim mjesecima te ih pozvala da se pravovremeno prijave Gradu Poreču. Gospodin Velenik je mlade uputio na web stranice obrtničke komore na koje mogu poslati upit o poslu koji traže, a gdje mogu i pronaći informacije o poslovima koje obrtnici potražuju. Također je mladima poslao poruku da je u vremenu u kojem živimo važno da budu zainteresirani i fleksibilni, da ne budu nužno vezani isključivo uz jedan izbor posla te da svaku priliku za rad gledaju kao mogućnost za učenje i stjecanje novih znanja koja im u životu mogu zatrebati. G. Vojinović je upozorio na to da mladi, isto tako, moraju imati realna očekivanja u odnosu na visine naknada te jasan uvid u poslove koje uopće mogu obavljati jer najčešće kod zapošljavanja nemaju kvalifikaciju. Također je upozorio da obrtnici u ulozi poslodavaca moraju voditi računa i o vremenskom ograničenju u okviru kojega u večernjim satima mladi uopće smiju raditi u ugostiteljskom poslu. Gđa. Vjera Mušković iz gradskog poduzeća „Usluga" informirala je mlade o sezonskom zapošljavanju u njihovu poduzeću, uglavnom na parkiralištu kao i o praksi poduzeća „Usluga" da mladima daje mogućnost rada u određenom periodu koji im osigurava i rad i odmor tijekom ljeta te ujedno većem broju djece daju mogućnost da rade. Tako mladi u ljetnim mjesecima s „Uslugom" sklapaju ugovor o radu na mjesec dana.

Nakon prezentacije rezultata ankete i diskusije prihvaćeni su sljedeći zaključci:

I. Svi su sudionici suglasni da je ovaj okrugli stol dobar početak procesa dugoročne suradnje na temu sezonskog zapošljavanja mladih;
II. Potrebno je kreirati politiku sezonskog zapošljavanja učenika u okviru koje treba:
• osigurati mladima partnerski odnos sa poslodavcima uz poštovanje zakonske regulative
• razviti sustav kojim će se regulirati status sezonski zaposlenih učenika (lista poslova, visina naknada, radno vrijeme, brza i efikasna komunikacija i razmjena informacija i dr.)
III. Stvoriti uvjete za implementaciju modela zapošljavanja u praksi (kroz osnaživanje učeničkih servisa).

Povjerenstvo „Zajedno protiv ovisnosti" Grada Poreča
Zdravi grad Poreč

Galerija slika uz članak