Od dnevnih svjetala više štete nego koristi
Takvu odluku temelji na studiji austrijskog instituta koja je pokazala da upaljena svjetla danju nisu povećala sigurnost prometa, što je prije dvije godine bio glavni razlog za njihovo uvođenje. Upravo suprotno – vozači su ustvrdili da zbog upaljenih svjetala mnogo teže primjećuju pješake, motocikliste i bicikliste. Studija dokazuje da automobili s upaljenim svjetlima mnogo više onečišćuju okoliš.
Hrvatska od 2004. godine također propisuje obvezu upaljenih svjetala na vozilima tijekom dana. U Europi pak nema jasnog pravila – neke zemlje imaju stroge zabrane, neke nemaju, a neke imaju selektivne odredbe, pa su svjetla, primjerice, obvezna samo u zimskom razdoblju ili na određenoj vrsti cesta.
I postojeće su studije kontradiktorne te neke, poput austrijske, tvrde da ta mjera nema učinak na sigurnost. Neke druge, poput one norveškog instituta, pokazuju da se zbog upaljenih svjetala smanjuje broj nesreća od 2,5 do 7,5 posto. Željko Marušić s Fakulteta prometnih znanosti od početka je zagovarao da i Hrvatska samo selektivno uvede mjeru obveznih svjetala.
"Predlažem uvođenje selektivne mjere: danju treba voziti s upaljenim svjetlima, osim u gradu i na desnom traku autoceste. Naime, vožnja je s upaljenim svjetlima danju nedvojbeno korisna na cestama s dvosmjernim prometom, odnosno na cestama na kojima ima manje pješaka i biciklista, a više automobila", smatra Marušić.