NEWS
Valfresco S1124

OBRTNICI DEMANTIRALI NAPISE VEZANE ZA PREKORAČENJE TROŠKOVNIKA PRI GRADNJI OBRTNIČKOG DOMA

06.04.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / OBRTNICI DEMANTIRALI NAPISE VEZANE ZA PREKORAČENJE TROŠKOVNIKA PRI GRADNJI OBRTNIČKOG DOMA
820GO189144.jpg

Dobro sam proučio svoja prava i obveze te društveni ugovor i nisam uočio nikakve malverzacije, već veliki trud ovih ljudi, koji su za malo novca radili za boljitak svih nas. Ako se kasnije utvrdi da je i bilo grešaka, dogodile su se isključivo iz neznanja, nikako namjerno, rekao je Đino Matošević, predsjednik Nadzornog odbora.

»Želimo dati kompletan uvid u troškove gradnje obrtničkog doma budući da smo svi prozvani u nedavnom članku Glasa Istre. Na Domu obrtnika radili smo volonterski i sve je bilo transparentno. Ne tražimo milost, ali ne želimo ni da nas se napada. Prvo smo udruženje koje će imati vlastiti dom, na čemu nam zavidi i Hrvatska obrtnička komora«, kazao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare predsjednik porečkog Udruženja obrtnika Aldo Ukanović. Dodao je da će, prema nedavno potpisanom aneksu ugovora, obrtničko zdanje u Centru V biti gotovo 11. travnja te istaknuo da je riječ o najjeftinijoj gradnji u Hrvatskoj, čija je cijena četvornog metra puno niža od one subvencioniranih stanova.

Oreste Cossetto je, prema vlastitim riječima, na projektu bio angažiran kao vanjski suradnik-koordinator, za što je na osnovi ugovora o djelu dobivao mjesečnu neto naknadu od 1.700 kuna.

– Moj posao bio je priprema cjelokupne dokumentacije, a potom i organizacija i usklađivanje raznih sudionika. Nisam bio ovlašten ništa potpisivati, kao ni kontrolirati troškovnik i projektnu dokumentaciju jer za to nisam kompetentan. Projekt je bio prilično zahtjevan i nije bilo jednostavno koordinirati Udruženje obrtnika, Grad i banku. Zadovoljni smo kvalitetom radova, a pohvale se mogu čuti i na račun arhitektonskih rješenja. Ono čime nismo zadovoljni je prekoračenje roka gradnje, rekao je Cossetto.

Na projektiranje je otišlo 18,64 eura po četvornom metru građevine, dok je na kompletni nadzor otpao 1,1 posto ukupne investicije. Obje brojke niže su od tržišnih, iznio je Cossetto, usput se ispričavši za nedolazak projektanta na presicu. Reference odabranog projektanta čini 28 gospodarskih objekata i 20 obiteljskih kuća koje je gradio na Poreštini, kazao je, što dovoljno svjedoči o korektnosti obavljenog posla.

– Nadzorni odbor sastao se šest puta, odradivši osim toga i dvadesetak operativnih sastanaka. Dobro sam proučio svoja prava i obveze te društveni ugovor i nisam uočio nikakve malverzacije, već veliki trud ovih ljudi, koji su za malo novca radili za boljitak svih nas. Ako se kasnije utvrdi da je i bilo grešaka, dogodile su se isključivo iz neznanja, nikako namjerno, rekao je Đino Matošević, predsjednik Nadzornog odbora.

Valentin Žužić, direktor doma u izgradnji, objasnio je da prema zakonu nije postojala obveza raspisivanja javnog natječaja.

– Odlučili smo se za pozivni natječaj da bismo poslove u što većoj mjeri dali domaćim izvođačima i domaćim kooperantima, a pozivnim smo natječajem uštedjeli na vremenu, rekao je Žužić. Za urbanističko-arhitektonska rješenja stigle su tri ponude te je izabran zagrebački Nemet, za gradnju je među osam kandidata komisija odabrala buzetski Grading kuk, a za nadzor je najpovoljnija ponuda bila ona porečkog Istra inženjeringa. Opremanje interijera povjereno je riječkoj, a kuglane ljubljanskoj tvrtki. Uvjeti ugovaranja poslova bili su jednaki za sve, a izvođače je birao Nadzorni odbor, rekao je Žužić.

Glavni nadzorni inženjer Dino Ružić kazao je da će se točan iznos eventualnog prekoračenja znati kad radovi budu gotovi. Osnovni razlog poskupljenja zemljanih radova bilo je ukopavanje građevine jer je njena planirana visina premašivala dopuštenu DPU-om za oko jedan metar. Problemi su nastali i na plinskoj kotlovnici, za sporna protupožarna vrata Ružić je naveo da ih je ugrađeno ukupno šest, dimenzija većih od 2,5 put 2,5 metara, dok je kanalizacija rađena po projektu, s jedinom razlikom u dubini iskopa.

Na pitanje novinara kako je moguće da je ugrađeno 107 vrata, a troškovnik je predvidio tek 50, Ukanović je odgovorio da preostalih 57 vrata je bilo planirano, ali u drugoj fazi.

Projektantska procjena cijene obrtničkog doma iznosila je oko 20 milijuna kuna, bez zemljišta i komunalnog doprinosa. Dosad je potrošeno 19,7 milijuna, u što je uključeno i 1,26 milijuna vantroškovničkih radova te milijun i pol očekivanih dodatnih troškova, iznijeli su predstavnici obrtnika. Vrijednost zemljišta i komunalnog doprinosa s kojima je Grad sudjelovao u projektu ukupno iznosi oko 6,3 milijuna kuna, što se poklapa s vrijednošću četverostazne kuglane u podrumu koju će Grad Poreč zauzvrat dobiti od obrtnika, kazali su predstavnici Udruženja obrtnika.

M.Dodić, Glas Istre