Obilježavanje Dana sigurnijeg Interneta
Danas (utorak, 10. veljače) DND Poreč prvi puta aktivno sudjeluje u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta i to kao suradnik u projektu „Razmisli pa klikni“ kojega provodi udruga RODA uz financijsku potporu Ministarstva socijalne politike i mladih.
Tim povodom će u Osnovnoj školi Poreč i u Talijanskoj osnovnoj školi Bernardo Parentin u vrijeme velikog odmora biti podijeljeni letci koji upozoravaju na opasnosti interneta i daju upute kako se ponašati da bi korištenje bilo sigurnije. Bit će postavljena kutija u koju će učenici moći anonimno ubaciti svoje odgovorena na pitanje kome bi prijavili nasilje na internetu,a roditeljima je ponuđeno popunjavanje internetske ankete. U školskim će knjižnicama biti ostavljene brošurice koje mogu koristiti učenici, nastavnici, ali i roditelji kako utjecati na stvaranje sigurnijeg interneta, kao i bonton virtualnog ponašanja.
Dan sigurnijeg interneta ustanovila je Insafe virtualna europska mreža sačinjena od nacionalnih centara u zemljama članicama EU (uključujući i Hrvatsku), a pod pokroviteljstvom Europske komisije. Sada je u obilježavanje DSI uključeno 113 zemalja iz čitavog svijeta, sa svih kontinenata, a podupire ga niz institucija i industrija uključujući Vijeće Europe, IBM, Microsoft, Vodafone… Na web stranici www.safeinternet.org mogu se saznati detalji o tome kako ustnove i pojedinci diljem svijeta pokušavaju utjecati na sigurno korištenje interneta za djecu i mlade, a o hrvatskim iskustvima detalji se mogu pronaći na www.safeinternet.hr
Ove godine se naglasak sa sigurnosti prenosi na kvalitetu, pa se DSI obilježava pod geslom „Stvorimo zajedno bolji internet“. Osnovna ideja je usvojiti pozitivne sadržaje i pristupe, a ukloniti negativne.
Djeca mogu utjecati na afirmiranje dobrog načina i sadržaja tako da se prema onima s kojima komuniciraju u virtualnom prostoru odnose blago i s poštovanjem, tako da štite vlastiti ugled, kao i ugled drugih korisnika. Djeca mogu pomoći da se uklone negativni sadržaji i prakse tako da stanu uz one koji su oštećeni, da budu potpora onima koji su pogođeni problematičnim sadržajima, da se zauzmu protiv cyberbullinga (internetskog nasilja), te da prijave svaki neprimjeren ili nelegalan sadržaj ili ponašanje s kojim se sretnu u virtualnom prostoru. Djecu trebamo ohrabriti da u budućnosti budu odgovorni građani digitalne ere i da već sada sudjeluju u raspravama o tome kakvim pravilima i zakonima treba regulirati virtualni prostor.
Roditelji i odgajatelji mogu također utjecati na kvalitetu ako otvoreno i iskrenu razgovaraju s djecom o onom dijelu njihovog života koji se odvija u virtualnom prostoru, pomoći im u slučajevima koji ih zbunjuju ili plaše. Negativne sadržaje i prakse mogu pomoći ukloniti samo ako budno paze i podržavaju online aktivnosti svoje djece, primjerene njihovoj dobi i ako sami daju primjer svojim ponašanjem, odnosno prijavljuju neprimjerene i negativne sadržaje.
Donositelji odluka i političari također imaju važnu ulogu u stvaranju sigurnijeg i boljeg interneta, jer su dužni stvoriti kulturu u kojoj je moguće takvo djelovanje. Jedan od konkretnih načina je omogućavanje da djeca u školi uče o sigurnom korištenju interneta.
Ciljevi projekta „Razmisli pa klikni“ u kojem DND Poreč surađuje su:
– informirati i educirati roditelje kako prepoznati nasilna ponašanja i kako postupati u situacijama kad je dijete žrtva nasilja ili nasilnik
– pružiti djeci znanja i svijest koja im je potrebna da bi prepoznali i izbjegli opasne radnje i situacije na internetu i reagirali na odgovarajući način;
-ojačati komunikaciju djece i roditelja kako bi se u rizičnim situacijama djeca obratila roditeljima za savjet i pomoć, te jačanje roditeljskih kompetencija kako bi na takve zahtjeve mogli ispravno odgovoriti;
– proširiti i ojačati suradnju institucija, organizacija i stručnjaka koji se bave zaštitom djece s ciljem povećanja sigurnosti djece na internetu.
U današnje vrijeme djeca i mladi odrastaju u svijetu koji se u mnogočemu razlikuje od onog koji poznaju njihovi roditelji i odrasli. Za mnogu djecu i mlade internet i elektronički uređaji su pozitivni, produktivni i kreativni mediji u razvoju vlastitog identiteta. Internet djeci i mladima čini svijet dostupnim jednim klikom, čineći mnoge zadatke i aktivnosti lakšima, uključujući i druženje i održavanje kontakata s vršnjacima, stvarajući dojam bogatog društvenog života i povezanosti sa svijetom.
Internet može biti prijateljsko i mjesto puno mogućnosti za djecu. Uz pomoć interneta, djeca danas mogu lako i brzo doći do mnogih informacija i znanja, mogu se umrežavati, pa čak i mijenjati svijet, ukoliko imaju sjajne ideje i žele preuzeti inicijative.
Ali s brojnim prednostima, internet nosi i brojne prilike za zlouporabu. Djeca se, zbog nedostatka iskustva, znanja i vještina komunikacije, zbog svoje otvorenosti i naivnosti, na internetu susreću i s mnogim izazovima i osobama (odraslima ili djecom) koje im mogu ili žele nauditi, pa se navedene prednosti interneta mogu lako iskoristiti na njihovu štetu. Da bi na vrijeme prepoznali potencijalno opasne situacije i adekvatno se zaštitili od izlaganja zlonamjernim i neprimjerenim sadržajima i osobama, i odrasli i djeca trebaju dobro poznavati opasnosti interneta i znati kako ih izbjeći i kome se obratiti za pomoć ukoliko postanu žrtvom.
Što učiniti ako dijete doživljava internetsko nasilje?
Savjetujte djetetu da zaustavi svaku daljnju komunikaciju s nasilnikom, pomozite mu da spremi (snimi) poruke ili druge sadržaje koje prima, kao dokaz, da nakon toga blokira nasilnika i zaustavi svako daljnje primanje nasilnih sadržaja i prijavite slučaj školi, roditeljima nasilnika i policiji (u nekim slučajevima).
Službene stranice Dana sigurnijeg interneta u Hrvatskoj drži Centar za sigurniji Internet www.sigurnijiinternet.hr koji čini nekoliko strateških partnera okupljenih oko zajedničkog cilja – sigurnijeg interneta za djecu.
Četiri vrste rizika/opasnosti za djecu na internetu
1. Cyberbullying
2. Izloženost neprimjerenim sadržajima (uključujući i reklamama)
3. Način ponašanja na društvenim mrežama
4. Predatori (ne samo seksualni)
dodatno prema nekim stranicama:
5. Sexting
6. Gaming
7. YouTube (emitiranje sebe i života)