NEWS
Advent 24 S

Nova porezna pravila: PDV na e-usluge naplaćivat će se u zemlji u kojoj živi potrošač

12.12.2014. 10:28; ; Početna / Gospodarstvo / Nova porezna pravila: PDV na e-usluge naplaćivat će se u zemlji u kojoj živi potrošač
2014-12-12_10h29_43

Nova europska pravila o porezu na dodanu vrijednost (PDV), koja stupaju na snagu 1. siječnja 2015., a kojima se želi spriječiti da se milijarde eura poreznih prihoda izgube u zakonskim rupama, dovela su neke tvrtke u tešku situaciju, pišu europski mediji.

Po pravilima, koja se odnose na telekomunikacije, radio-televizijsko emitiranje i tvrtke koje pružaju e-usluge, PDV će se naplaćivati u zemlji u kojoj sjedište ima potrošač a ne prodavač, piše EUobserver.

Po sadašnjim pravilima, PDV na e-knjige ili skidanje glazbe s interneta naplaćuje se u zemlji u kojoj tvrtka ima sjedište, što je omogućilo divovima kao što su Amazon i Apple da sjedišta osnuju u zemljama s niskim stopama PDV-a poput Luksemburga. Novi sustav omogućit će veliko povećanje prihoda nekim zemljama poput, primjerice, Velike Britanije, koja očekuje dodatnih 390 milijuna eura na godinu, no neke male tvrtke izgubile su se u složenim pravilima.

John McCarthy, glavni direktor Taxama, tvrtke koja pomaže drugim tvrtkama da se snađu u tim promjenama, kaže da je među tvrtkama zavladala “sveopća zbrka” i “nevjerica”. Pravila nalažu tvrtkama naplatu PDV-a ondje gdje živi potrošač. No stope PDV-a u EU-u jako se razlikuju.

Tvrtke se mogu prijaviti nacionalnoj kontakt točki za registraciju PDV-a – tako mogu izbjeći da moraju prijavljivati PDV-a za svaku državu članicu u kojoj imaju klijente.

No odredbe o potrebnim informacijama su složene. Da bi se utvrdilo gdje se neki potrošač nalazi – ponekad to nije jasno jer se plaćati može putem PayPala – tvrtka treba dva dokaza kao što su broj kreditne kartice i adresa. Te informacije tvrtka mora također čuvati do deset godina, a to postavlja i pitanje sigurnosti i zaštite podataka.

Male tvrtke (od kojih su neke do sada bile izuzete od PDV-a) postat će od siječnja prvi put obveznici PDV-a. Pravila pogađaju niz prodavača od proizvođača igračaka do proizvođača aplikacija, e-izdavača i čak onih koji prodaju obrasce za pletenje ili upute za izradu nakita.

“To je za tvrtke posve nov proces. Pomalo je zastrašujuće”, ističe McCarthy. “Prodavači e-usluga često nemaju mnogo informacija o svojim kupcima. Do sada su štoviše pokušavali ne prikupljati te informacije jer je to zapreka prodaji”, rekao je, govoreći o obvezi utvrđivanja sjedišta kupaca.

Tu su i odredbe o izdavanju računa koje se razlikuju od zemlje do zemlje, redovitim revizijama i kvartalnim povratima poreza.

Književnica Juliet McKenna kaže da će nova pravila smanjiti njezina primanja. Pisci poput nje, kaže, traže i druge izvore prihode osim Amazona kako bi prodali svoje knjige.

“Jedan od glavnih izvora prihoda je neovisno izdavaštvo. Ali ako to sada mora ići preko Amazona ili neke druge treće strane koja može ispuniti ta nove odredbe, to odmah skida 30 posto našeg profita.”

Rosie Slosek, savjetnica za prijave poreza za slobodna zanimanja u Velikoj Britaniji, kaže da na male digitalne tvrtke poput njene pada “administrativni teret primjeren korporacijama”.

Taxamo bilježi “golemo povećanje prometa u zadnja tri tjedna” jer ljudi počinju shvaćati implikacije novih pravila. Dijelom je to zato što su konačne pojedinosti novog sustava PDV-a dogovorene tek početkom ove godine. Nacionalne porezne vlasti uz to nemaju dovoljno interesa da skreću pozornost na nova pravila jer će dodatni porezni prihodi odlaziti u druge zemlje.

Europska komisija ističe da će novi sustav osigurati pravedniju distribuciju prihoda, a središnja kontaktna točka za registraciju PDV-a tvrtkama će pojednostaviti proces.

Iako su nova pravila dogovorena prije nego su mikro e-usluge postale toliko popularne, dužnosnici EK ističu da je otada uloženo mnogo truda u informiranje poslovne zajednice o predstojećim promjenama.

Najveći gubitnik od promjene sustava bit će Luksemburg – oko 70 posto prihoda od PDV-a po njegovim vlastitim procjenama.

S druge strane, neki smatraju da pravila ne idu dovoljno daleko. Gerhard Huemer iz Ueapmea, koji zastupa male tvrtke, zadovoljan je novim zakonom jer uvodi jednaka pravila za sve, velike i male tvrtke, koje ne mogu tako lako premještati svoja sjedišta u zemlje s niskim porezima.

Napominje ipak da velika većina malih tvrtki koje zastupa njegova organizacija nisu zahvaćene novim pravilima, a on smatra da bi ona trebala biti proširena i na druge sektore kao što je građevinarstvo.

(Hina)