NEWS
VALFRESCO 1224 S

Neuspio pokušaj osnivanja poslijeizborne koalicije IDS-a i HSU-a u Poreču

27.02.2009. 00:00; ; Početna / Politika / Neuspio pokušaj osnivanja poslijeizborne koalicije IDS-a i HSU-a u Poreču
177sedmak.jpg

Središnjica HSU-a odbila je dati suglasnost na prijedlog poslijeizbornog sporazuma koji su dogovorile dvije stranačke gradske organizacije koje koalicijski obnašaju vlast u Poreču – Istarski demokratski sabor i Hrvatska stranka umirovljenika. Predsjednik porečkih HSUovaca Marino Sedmak potvrdio nam je informaciju.
– Predsjedništvo HSU-a sastalo se u utorak navečer i dobili smo iz središnjice usmeno objašnjenje odbijanja suglasnosti, a nakon toga sam dobio e-mail u kojem stoji da smo jedini u Hrvatskoj koji prije izbora pokušavamo potpisati poslijeizbornu koaliciju i da to ide na štetu stranci. Mi to tako ne vidimo. Izradili smo dio zajedničkog programa i tim sporazumom osigurali maksimalnu prednost našoj stranci ispred ostalih mogućih poslijeizbornih partnera, bez obzira na rezultat izbora. Središnjica od nas očekuje da imamo svog kandidata za gradonačelnika, ali mi ne želimo osvajanje vlasti, mi smo u godinama kada želimo participirati u vlasti da bismo iskustvom pridonijeli kvalitetnijem životu svih naših sugrađana. Ali, činjenicu da nismo dobili suglasnost mi ćemo poštovati, premda mislim da takav stav središnjice ne poboljšava nego narušava poziciju HSU-a u Poreču, rekao nam je Sedmak.
Pitali smo šefa stranke Silvana Hrelju je li na pomolu razmimoilaženje gradske organizacije sa središnjicom stranke, kao krajem 2007. godine, nakon parlamentarnih izbora.
– Nema nikakvog razmimoilaženja. Istina je da im je uskraćena suglasnost, kao što će biti uskraćena svakom ogranku koji prije izbora bude htio potpisivati poslijeizborne sporazume. Dakle, nije im uskraćena suglasnost zato što se dogovaraju s IDS-om, nego se radi o načelu. Poslijeizborne koalicije dogovaraju se poslije izbora, nakon što se vidi tko je i koliko mandata osvojio. Ovo što je porečka gradska organizacija namjeravala učiniti štetno je za njih i za stranku. Ako su dvije stranke tri godine uspješno surađivale na vlasti, trebale bi tu suradnju okruniti zajedničkim izlaskom na izbore. U ovom slučaju nas tjeraju da kao manje vrijedni izađemo sami na izbore, a da se usput kite i našim uspjesima, rekao je Hrelja.
– Na tragu dosadašnje dobre suradnje u obnašanju izvršne vlasti u posljednjih dvije i pol godine predsjedništva IDS-a i HSU-a dogovorila su poslijeizbornu koaliciju. Tekst sporazuma su prihvatile obje podružnice. U njemu je stajalo da predsjednika Gradskog vijeća daje IDS ako dobije više od 50 posto vijećničkih mandata, a ako se to ne dogodi, a zajedno budemo imali više od 50 posto, onda predsjednika daje HSU. Isto tako smo dogovorili da stranke idu na izbore samostalno, a da HSU podrži kandidata IDS-a za gradonačelnika u sljedećem mandatu. Napisali smo i program, ali tako usuglašen tekst središnjica HSU-a u Zagrebu nije prihvatila. Nije nam jasno kako HSU u ostalim dijelovima Hrvatske izlazi u koaliciji s HSP-om, HDZ-om i ostalim strankama, a u Poreču ne dozvoljavaju poslijeizbornu koaliciju s IDS-om. U dogovoru s predstavnicima HSU-a preispitat ćemo ostale mogućnosti potpisivanja takvog ili sličnog sporazuma, koji bi osigurao stabilnu koaliciju u sljedećem mandatu gradske vlasti, rekao nam je prvi porečki IDS-ovac Edo Kos.
Na pitanje da precizira »ostale mogućnosti potpisivanja sporazurna«, Kos odgovara: »Navodno je glavna zamjerka središnjice HSU-a to što se nismo odlučili na prijeizbornu koaliciju. O tome ćemo još razgovarati na tijelima obje stranačke gradske organizacije sljedećeg tiedna«.
IDS je i ranije aranžmane sa SDP-om u pravilu postavljao kao poslijeizborne, a potpisivani su prije izbora. Prema onome što Kos govori, ne radi se ni o kakvom marginaliziranju koalicijskih partnera. već o unutarstranačkim aspiracijama. Naime, IDS ima dovoljno ambicioznih članova koji žele na listu i to ne na bilo koje mjesto. A tu su i predstavnici talijanske nacionalne zajednice, koji računaju na mjesto na IDS-ovoj listi koje će im osigurati vijećnički mandat, a pažnju treba obratiti i na proporcionalnu zastupljenost mladih i žena. Listu nije lako složiti, pogotovo ako je k tome i koalicijska. Ali, sljedećeg tjedna, kada bi predsjedništva gradskih organizacija trebala donijeti odluku što nakon uskraćivanja suglasnosti na sporazum, možda će se ipak dogoditi presedan. Možda će neke skupine unutar IDS-a morati odustati od ambicija da bi se složila lista s HSU-om. Ili će više žrtvovati HSU, koji je u prosincu 2007. godine najavio mogućnost drugačijih rješenja pred lokalne izbore.
Podsjetimo, nakon parlamentarnih izbora HSU-ov prvak Silvano Hrelja bio je prvi stranački saborski zastupnik koji je potpisao koalicijski sporazum sa Sanaderovim HDZ-om. Tada su porečki HSU-ovci taj potez svoga predsjednika javno ocijenili kapitulacijom i činom koji je »protivan političkoj opredijeljenosti stranačke baze u Istri«. Izrazili su, kako je rekao tadašnji predsjednik Ivan Sladonja, »određeni neposluh«, a kao alternativnu formu za lokalne izbore spominjana je mogućnost da se kandidiraju kao građanska lista ili da se priklone nekoj stranci. Dakle, sve su mogućnost zapravo otvorene od trenutka kada je središnjica uskratila suglasnost gradskoj organizaciji koja dobro surađuje u obnašanju vlasti, a koja je već prije pokazala da joj stranačka stega nije najvažnija stvar u političkom djelovanju.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

Galerija slika uz članak