Nepostojeće uštede
Steve Ballmer posjetio je Zagreb. MZOŠ je tako prigodno sa samim velikim šefom Microsofta (na odlasku) potpisao ugovor o suradnji težak, kako novine tvrde, 12.5 milijuna dolara. A taj broj ne stoji. Jer, kako se kasnije ispostavilo, riječ je o A2 licenčnom modelu za akademske ustanove i akademske građane, koji dozvoljava besplatnu upotrebu O365 paketa. Besplatnu. Svima koji ljubazno zamole i dio su edukacijskog miljea. Pola milijuna akademika i akademičića u Hrvatskoj zapravo je uhvaćeno u jednu poprilično neugodnu poziciju: imaju pravo koristiti O365 aplikacije ali samo kroz web browser i dok su spojeni na Internet, i nemaju pravo besplatno instalirati Office na svoje računalo. Što je u odnosu na dosadašnja prava zaista “s konja na magarca”.
Piše: Radoslav Dejanović za monitor.hr
Steve Ballmer posjetio je Zagreb. Bio je, uistinu, prije toga u Beogradu, no to se već manje spominjalo. Nitko se nije upitao zašto je prvo otišao u komšiluk (neugodan odgovor: zato što Microsoft sa Srbijom vjerojatno ima ozbiljnije planove negoli s Hrvatskom, ali za to smo sami krivi), a od domaćeg se eventa napravila velika priča.
Spomenulo se tako kako je MZOŠ s Microsoftom dogovorio besplatno korištenje najnovije buduće, nadolazeće i uoblačene verzije MS Officea: Office 365. Za one koji su manje pazili na satovima informatike, riječ je o pravoj novoj viziji Office paketa, o rješenju koje koristi Microsoftov oblak i još neke zgodne napredne stvari. Za razliku od “klasičnog” Office paketa kakav je primjerice MS Office 2013, O365 je pretplatnički model intenzivno vezan uz Internet i usluge u oblaku, od jednostavnog pisanja dopisa do potpunog ekvivalenta MS Office/MS Exchange kombinacije.
Microsoft intenzivno gura O365 već preko godinu dana, što je rezultiralo zauzimanjem relativno uspješne pozicije (drugo mjesto, iza Google Appsa) na još uvijek skučenom tržištu oblačnih uredskih rješenja (otprilike 8% cjelokupne “mase” uredskih paketa), a tržišna su predviđanja kako će udio on-line uredskih paketa u odnosu na off-line pakete u budućnosti samo rasti.
No, vratimo se mi nama. MZOŠ je tako prigodno sa samim velikim šefom Microsofta (na odlasku) potpisao ugovor o suradnji težak, kako novine tvrde, 12.5 milijuna dolara: tako Večernji list pod naslovom Steve Ballmer investira u Hrvatsku piše ovo: “Microsoft će studentima i profesorima dati besplatno na uporabu sustav Office 365, vrijedan 12,5 milijuna dolara”.
Ima tu poprilično skakanja na zaključke i pomalo pretenciozno napisanog teksta. Ponajprije, izjaviti kako će Ballmer osobno investirati u Hrvatsku jednako je kao i kazati kako je Bandić svojim rukama i iz svog džepa sagradio one kontroverzne fontane.
Zatim, otkud je izašla informacija o 12.5 milijuna dolara? Jer, to nije prenio samo Večernji, o tome su pisale i druge agencije, novine i portali koji su tu vijest objavili. Netko je negdje morao izaći s konkretnim brojem.
A taj broj ne stoji.
Jer, kako se kasnije ispostavilo, riječ je o A2 licenčnom modelu za akademske ustanove i akademske građane, pa pogledajmo o kakvoj je licenci riječ…
Ono što prvo upada u oči je da A2 model dozvoljava besplatnu upotrebu O365 paketa. Besplatnu. Svima koji ljubazno zamole i dio su edukacijskog miljea.
O kakvim onda milijunima dolara pričamo, ako bilo koji nastavnik ili profesor, školarac ili student bilo gdje na svijetu ima pravo dobiti taj uredski alat besplatno? Jer čak i da Ballmer nije došao u Hrvatsku i nije s ministrom Jovanovićem potpisao nikakav papir, opet bi hrvatski akademski građani imali pravo po A2 modelu dobiti O365 besplatno.
Je li Microsoft poklonio Hrvatskoj softvera u vrijednosti 12.5 milijuna dolara? Nije, jer je samo dao ono što ionako po svijetu besplatno dijeli.
Je li Hrvatska uštedjela 12.5 milijuna dolara jer je nagovorila Microsoft da joj pokloni nešto što inače prodaje za konkretne novce? I ovdje je odgovor negativan.
Nitko nikome nije ništa platio, niti je itko ikome išta dao na lijepe oči. Sve dok MZOŠ ne stavi taj ugovor na svoje web stranice kako bi svaki građanin lijepo i transparentno mogao pročitati sadržaj ugovora i pronaći na što se točno odnosi tih famoznih 12.5 milijuna kuna, smatrat ću (a i čitatelji bi možda trebali) kako je riječ o najobičnijoj PR smicalici čiji je cilj zadobiti jeftine političke bodove na potemkinovom e-selu.
No, pogledajmo dalje što je to pola milijuna akademskih građana i građančića Hrvatske dobilo A2 licencom: po njoj, imaju pravo na korištenje uredskih web aplikacija u oblaku, e-mail adresu s 50GB prostora i spam/malware filterom, web konferencije, intranet stranice, integraciju u Active Directory, te telefonsku, odnosno web podršku za kritične probleme.
Pogledajmo zatim i na što nemaju prava: nemaju pravo na desktop verzije softvera (tj. ne mogu instalirati MS Office na vlastito računalo), nitko im ne garantira da će O365 biti dostupan 99.9% vremena, nema glasovnih poziva i drugih naprednih usluga koje, ruku na srce, 99.9% njih vjerojatno ne bi nikad niti koristilo.