Nekad siromašna Slovačka, služi kao uzor Hrvatskoj
Slovačka je devedesetih bila siromašna, siva i jeftina zemlja, a mnogi hrvatski građani sjećaju se da su u Bratislavi mogli pojesti kompletan ručak za dvije njemačke marke, u restoranima koji su neodoljivo podsjećali na Hrvatsku sedamdesetih.
Tek 2003. godine ta se zemlja sa 5,4 milijuna stanovnika svojim BDP-om približila hrvatskome – naš je iznosio nepunih 30 milijardi eura, a njihov 29,5 milijardi eura. Godinu dan kasnije Hrvatska je bila na 35,7, a Slovačka na 38,5 milijardi eura. Još značajnije, Slovačka je Hrvatsku u BDP-u prema kupovnoj moći pretekla još 1998. godine, kad su bili na 52,1 posto prosjeka EU, a mi na 51,7 posto, javlja Jutarnji list.
Potrošnja stalno raste
Za razliku od Hrvatske, udio potrošnje slovačke središnje države u BDP-u proteklog se desetljeća konstantno smanjuje, a lani je iznosio 19,7 posto, što je točno dvostruko manje nego 2000. Godine. S druge strane, potrošnja hrvatske države stalno raste, bez obzira raste li, ili pada nacionalni dohodak. Ove godine hrvatska središnja država, na rashodnoj strani guta oko 36 posto BDP-a koji će, uz očekivani pad od pet posto u odnosu na 2008., iznositi oko 45 milijardi eura.
Dakle, dio tajne njihovog uspjeha je i u tim omjerima, jer Slovaci na središnji proračun troše petinu, a Hrvati više od trećine nacionalnog dohotka.
Porezna stopa 19 posto
Kad govorimo o omjerima, zanimljivo je istaknuti da oko 5,4 milijuna Slovaka hrani manje od milijun umirovljenika, a 4,4 milijuna Hrvata hrani 1,2 milijuna umirovljenika.
Uz to, malobrojniji Hrvati hrane dva člana Vlade više, tri ministarstva više te dva i pol puta više državnih tajnika nego što je to slučaj u Slovačkoj.
Mogli bi im zavidjeti? Međutim, u Slovačkoj upravo traje žestoka rasprava o tome kako država previše troši, proračun je prevelik i u tijeku je njegovo drastično rezanje. Što je još zanimljivije, Slovaci taj proračun pune jedinstvenom poreznom stopom od 19 posto.
Prema svim pokazateljima, Slovačka danas definitivno više nije siva zemlja, iako je hrvatskim građanima i danas jeftinije pojesti ručak u nekom od restorana u Bratislavi nego u samom centru Zagreba.
Isti ti pokazatelji, govore da Hrvatska ide suprotnim putem od zemalja u kojima je donedavna bila znatna teža situacija nego kod nas.
Izvor: MojPosao.net