Ne može se ignorirati 6.500 potpisa Istrana (ili možda ipak može ?)
Zahtjev za raspisivanjem referenduma potkrijepljen sa 6.500 potpisa jučer je Josip Anton Rupnik u ime inicijatora – Demokratskog saveza zelenih – Zeleni, Ekop Istre, Plavog foruma, Odbora za referendum i Eko Kvarnera predao Antonu Perušku, predsjedniku Skupštine Istarske županije, u prostorima Županije u Pazinu. Riječ je o peticiji protiv izgradnje tvornice kamene vune Rockwoola u Pićnu te prljave industrije koja šteti ljudskom zdravlju i okolišu.
Zatraženo je da Županijska skupština donese odluku o raspisivanju referenduma pri čemu se pozivaju na zakonske propise koji reguliraju to pravo građana, članak 49. županijskog Statuta i Arhušku konvenciju koja je donesena u istoimenom danskom gradu i koja omogućava građanima da se bore za pravo na život u čistom okolišu. Peruško je, uz Rupnika, primio i druge predstavnike inicijatora potpisivanja peticije među kojima su bili Bruno Poropat iz Odbora za referendum, Gordana Ferenčić, predsjednica Županijske organizacije Zelenih, i Kristina Đurović, predstavnica mještana Pićna. »Slažete li se da se na prostoru Istarske županije na poljoprivrednom zemljištu gradi tvornica kamene vune ili njoj slična tvornica, koja šteti ljudskom zdravlju, nanosi štetu okolišu i obezvređuje imovinu?« – tako bi, prema potpisnicima peticije, trebalo glasiti referendumsko pitanje.
Rupnik je zahvalio gradskim vlastima Pule, Umaga, Labina, Rovinja i Poreča te trgovačkom lancu Mercator što su im omogućili korištenje prostora za potpisivanje peticije. Spomenuo je i prijave Ministarstvu zaštite okoliša i Državnom odvjetništvu jer neki podaci građanima uopće nisu bili dostupni. – Danas stavljamo na kušnju demokraciju u Istri, izjavio je Poropat i podsjetio na neodržani referendum o plominskim termoelektranama kada je skupljeno 25 tisuća potpisa i na prije dvije godine prikupljena 12.862 potpisa za spas istarskog priobalja. Vjeruje da će Županijska skupština omogućiti građanima da kažu kakav okoliš žele, da Rockwool obustavi radove i da ostave okoliš u onakvom stanju kakvo je bilo prije dobivanja građevinske dozvole.
Poropat je istaknuo da je u procesu dobivanja građevinske dozvole bilo niz anomalija, kao i da je prvo trebalo mijenjati Županijski prostorni plan pa tek onda onaj općine Pićan zbog povećanja gospodarske zone. – Ne znam čiji su to bili interesi. Nema viših interesa od interesa građana, bio je jasan Poropat. Ako se u roku od mjesec dana od Županije ne dobije odgovor na zahtjev za raspisivanje referenduma, podnijet ćemo ustavnu tužbu jer za referendum o istarskom priobalju nikada nije dobiven odgovor, najavio je. Đurović je rekla da su peticiju potpisali mještani Pićna s nadom da mogu utjecati na razvoj svog kraja dok to nisu učinili oni koji su nadu izgubili.
– Ne mogu ignorirati 6.500 potpisa građana ove županije. Ja sam županijski vijećnik i kao predsjednik Skupštine sam prvi među jednakima i ne mogu izvan procedure. Ne želim prejudicirati bilo kakav tijek postupka, rekao je Peruško. Pročitao je članak 49. Statuta Istarske županije i članak 4. Zakona o referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti, područne (regionalne) i lokalne samouprave. Najavio je daljnji hodogram aktivnosti pa odmah, kaže, pisanim putem šalje dokumentaciju u županijski Odjel za lokalnu samoupravu s time da oni sami ili u suradnji sa Središnjim uredom za državnu upravu utvrde odnosi li se referendumsko pitanje na odluke iz samoupravnog djelokruga Županije i može li se on raspisati. Kada se dobije očitovanje i ako je u nadležnosti Županije, potrebno je još očitovanje Poglavarstva koje bi predložilo odluku o sjednici Županijske skupštine.
U cijelosti ću poštivati proceduru, ponovio je u više navrata Peruško. Dodao je da je kao predsjednik Skupštine i kao građanin životno zainteresiran za sudbinu ovog projekta, upravo radi očuvanja okoliša i zdravlja. Govoreći o učinjenom na projektu »Rockwool«, spomenuo je javni uvid u studiju zaštite okoliša iz listopada 2005. godine. – Gdje smo tada bili?, pitao je Peruško te spomenuo da je Međunarodna agencija za istraživanje raka kamenu vunu stavila na listu od 516 tvari koje se ne mogu klasificirati da su kancerogene za ljude. – U cijelosti ću poštivati proceduru i brinut ću se da ovaj postupak završi što je moguće brže, najavio je. Poropatu je rekao da je referendumsko pitanje bilo dvojbeno jer su u isti koš strpali rasprodaju istarskog priobalja i projekt »Brijuni rivijera«.
Selvina Benić, Glas Istre
Propisi o referendumu
Donošenje, opozivanje ili djelomično opozivanje propisa iz samoupravnog djelokruga Istarske županije podvrgava se referendumu ako to zatraži najmanje 5.000 birača ili polovica općinskih i gradskih vijeća Županije. Referendumu ne podliježu propisi u svezi s porezom i proračunom Istarske županije. Pravo glasa na referendumu imaju svi birači Istarske županije. Provodi se u skladu s Odlukom o raspisivanju referenduma Skupštine Istarske županije (članak 49. Statuta Istarske županije).
Lokalni referendum može raspisati predstavničko tijelo jedinica lokalne samouprave i predstavničko tijelo jedinica područne (regionalne) samouprave. Predstavničko tijelo iz stavka 1. ovog članka može pod uvjetima propisanim Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i statutu raspisati referendum o pitanju iz svoga samoupravnog djelokruga o kojem predstavničko tijelo ima pravo donositi akte (članak 4. Zakona o referendumu).