Navali narode na drvene čaplje i originalne turske tepihe – pisalo je u Glasu Istre (i) 26. kolovoza 1981.
Malo iz Glasa Istre na dan 26.8.1981. – prenosi Zvjezdan STRAHINJA, Glas Istre
Miss toplesa
Na natjecanju Miss toplesa za kolovoz u Poreču prva je nagrada pripala Zagrepčanki Romani Keresteš. Prvom je pratiljom proglašena Brigitte Gerlach iz Frankfurta, a drugom Zdenka Zic iz Maribora. Prvonagrađene djevojke golih grudi dobile su, uz nagradu od 5.000 dinara, i sedam dana pansiona za dvije osobe, dva dana krstarenja jahtom, izlete u Veneciju i San Marino, karte za skijanje, jedrenje, jahanje, suvenire? Domaće su natjecateljice bile u manjini u odnosu na ljepotice iz Njemačke, Austrije, Italije, Nizozemske i Švedske, ali su svejedno polučile bolji uspjeh pred internacionalnim žirijem i nekoliko tisuća gostiju International kluba u Poreču.
Dok su kontinentalci i turistički radnici na zapadnoj obali Istre trljali ruke, na jugu su se žalili na ne baš dobru sezonu. Primjer nalazimo u tekstu o malom auto-kamp-karavaningu Runke kod Premanture u kojem je koncem kolovoza boravilo oko 400 posjetitelja, mahom Slovenaca. Dnevni ljetni rekord
iznosio mu je 1.317 osoba, a nikako nisu mogli dostići popunjenost maksimalnog kapaciteta od 2.200 osoba. U Puli su pak novinari kritizirali uređenost izloga, a u anketi su sugovornici iz Koprivnice, Zagreba, Novog Sada i Pule zaključili da su izlozi “uglavnom neprivlačni”.
– Mene je neugodno iznenadilo nekoliko zaista neurednih izloga, rekao je jedan ispitanik.
– U Puli ima nekoliko lijepo dekoriranih izloga (?), no ima i onih koji su zaista užasni, rekao je drugi. Kao svijetle primjere istaknuli su izloge Robne kuće, Rijekatekstila, prodavaonice “Rukotvorine” i prodavaonice cipela “Beograd”.
Porečki suveniri
Na kritici novinara u Poreču su se našli suveniri koji se prodaju u 20 privatnih i devet društvenih trgovina pred kojima uvijek vlada gužva turista.
“Prodaje se sve i svašta: počevši od nikad iskorijenjenih drvenih čaplji do skupocjenih ‘originalnih’ turskih tepiha i oružja. Ima i lijepih izvornih suvenira, ali se oni najčešće mogu naći samo u nekim prodavaonicama u društvenom sektoru”, pisao je novinar i tekst popratio fotografijom porečke ulice preplavljene ćilimima.
“Cjenka se naveliko, dosta je i galame, a na kraju su svi zadovoljni – i prodavač jer je dobro prošao i kupac uvjeren da je dobro prošao!”, riječi su kojima završava tekst.
Poduzeće Puljanka u kontekstu pulskih izloga nisu spominjali, ali jesu pod foto-bilješku o završenoj lošoj berbi bresaka u Medulinskoj ulici.
“Ukupni urod iznosi 53 vagona bresaka, što je za 55 posto manje od prošlogodišnjeg. Na ovogodišnji slab urod najviše je utjecao proljetni mraz koji je oštetio veliki broj bresaka upravo kad su bile u cvatu”, napisali su reporteri. S druge strane dobro je išlo modnoj trikotaži Arena, još jednom pulskom poduzeću koje je ugašeno.
“Ove godine će prihodi od izvoza trikotaže doseći 100 milijuna dinara, 40 posto od ukupnog prihoda kolektiva, dok su 1978. činili svega 12 posto”, objavljeno je u Glasu Istre. U SAD, SR Njemačku, Englesku, Libiju, Irak, SSSR, Čehoslovačku i Istočnu Njemačku izvezeno je 146 tisuća komada muške, ženske i dječje odjeće i realizirano je više od 1,6 milijuna dolara, što je 75 posto više nego u godini prije.