Valfresco S1124

Nasilje na internetu kao „Vuk i sedam kozlića“

10.02.2015. 19:52; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Nasilje na internetu kao „Vuk i sedam kozlića“

Prvo obilježavanje Dana sigurnijeg interneta  koje je u Poreču provelo Društvo „Naša djeca“ pod okriljem projekta udruge Roda „Razmisli pa klikni“, učenici u OŠ Poreč i TOŠ Bernardo Parentin prihvatili su sa zanimanjem. U obje škole su neki učitelji/ce razgovarali s  djecom o toj temi, a neki su je otvorili i na roditeljskom sastanku.

Tajnicu DND-a Snježanu Lehman dvije su učiteljice pozvale da s djecom o sigurnom korištenju interneta razgovaraju u razredu,  neke su dovele čitave razrede,  a učenici viših razreda mahom su sami prilazili stolu. Onim najmlađima Lehman je temu približila kroz priču o vuku i sedam kozlića – djeca nerijetko naivno vjeruju u dobronamjernost onih s kojima dolaze u kontakt, pogotovo onih koje ne vide u stvarnom vremenu i prostoru, pa nije teško od pobijeljene vučje šape pomisliti da je to šapa mame-koze – ili, ako se netko koga ne poznamo predstavi kao 10-godišnjak na Facebooku ili viber grupi lako je nasjesti.  Doduše, porečka djeca rekla su nam da su ih roditelji upozorili na to da se dopisuju i virtualno druže samo s poznatima.

Djeca su drage volje sudjelovala u anonimnoj anketi, odnosno odgovorila na pitanje kome bi prijavili nasilje na internetu da na njega naiđu ili o njemu čuju od drugih.  Njih daleko najviše o tome bi razgovaralo s roditeljima, samo s mamom ili samo s tatom. Zanimljiv je bio odgovor djeteta koje bi najprije reklo mami, a ako bi postalo ozbiljnije onda i tati. Sljedeći kome bi se djeca obratila je policija, potom prijatelji, nerijetko su navodili prijatelje imenom i prezimenom, u jednom slučaju ime i razlog: zato jer je jak.  Kao osobe od povjerenja slijede učitelji/ce, razrednici/e ili ravnatelj. Nekolicina djece napisala je da bi se obratila nekome dobrom, nekoj starijoj osobi u koju imaju povjerenje, odnosno nekome bližnjem, a sedmoro djece izrijekom je napisalo samo djeda i baku. Jedno je dijete napisalo da bi to prijavilo hrabrom telefonu, a drugo je bilo iznimno maštovito i napisalo da bi o nasilju na internetu obavijestilo vlasnike Googla.  Odgovor jednog djeteta bio je vrlo rezolutan – nikome ne bi prijavio nasilje, jer za to postoji rješenje – ugasi kompjuter.

Pravu sliku stanja donijet će analiza ankete iz svih dijelova Hrvatske gdje je provođena u sklopu projekta udruge Roda, a što se Poreča tiče, djeca su nam odgovorima ukazala s kojom skupinom treba raditi da bi oni bili sigurni na internetu – to su prvenstveno roditelji, koji možda ne razumiju uvijek ili u dovoljnoj mjeri potrebu djece za internetom. A država se mora pobrinuti za edukaciju policije, koja očito ima veliko povjerenje u dječjoj populaciji.

Galerija slika uz članak