NEWS
Valfresco S1124

Najava događanja iz POUP-a

poup-logo-v
23.10.2018. 17:52; ; Početna / Obavijesti / Najava događanja iz POUP-a

Likovna djelatnost

U Maloj galeriji u sklopu 8. Porečdoxa otvorena je izložba Homesick Denisa Butorca

Narodni trg 1
trajanje izložbe: do 27. 10. 2018.
radno vrijeme galerije: svakim danom 17.00 – 22.00

„Odrastao sam u Slavoniji, u sredini u kojoj su uzgoj i ubijanje životinja u prehrambene svrhe višestoljetna tradicija. Samim time, ne samo da je prihvatljivo, već je i očekivano da djeca od najranije dobi budu uključena u cjelokupan proces kako bi se stečene vještine iznova prenijele na nove naraštaje. Budući da sam odmalena odbijao sudjelovanje, često sam nailazio na nerazumijevanje i uvrede. Revoltiran uvriježenim mnijenjem kako sposobnost da se ubije životinja može biti protumačena i kao potvrda muškosti, nastojim prevladati strah i gađenje te u ulozi pasivnog promatrača, prvi put nakon dugog vremena, prisustvujem činu klanja. Svjedočim toj nametnutoj dužnosti, istovremeno i društvenom događanju u kojem domaćin i pomagači potrebu za međusobnim dokazivanjem temelje na poricanju emocija. Poput kakve inicijacije, aranžiram posljedice tog rituala muškosti kako bih konzervirao neugodne uspomene i kreirao nove, ali ujedno uspostavio i novi model povezivanja s obitelji i sredinom u kojoj sam odrastao.“  D. Butorac

Denis Butorac rođen je 1992. Diplomirao je na preddiplomskom studiju snimanja na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Trenutno pohađa diplomski studij na Katedri za fotografiju pri istom fakultetu. Dobitnik je dviju Rektorovih nagrada, a fotografije su mu bile izlagane na nekoliko skupnih izložbi. U rujnu 2018. predstavio se prvom samostalnom izložbom Homesick u sklopu 10. izdanja međunarodnog festivala Organ vida. U svom umjetničkom radu fotografiju koristi kao medij kojim istražuje teme poput identiteta, obitelji i tradicije, čime gradi vlastite narativne serije u kojima spaja dokumentarni i konceptualni rad.

 

U galeriji Zuccato otvorena je izbložba Konstrukcije Lorena Živkovića Kuljiša

Decumanus 34

trajanje izložbe: do 10. 11. 2018.

radno vrijeme galerije: radnim danom 10.00 – 12.00 i 17.00 – 20.00

Izložbom Konstrukcije predstavljeno je sedam radova koji čine presjek djelovanja kipara Lorena Živkovića Kuljiša u posljednjem desetljeću. Radovi se mogu dvostruko čitati i interpretirati – kronološki, u odnosu na vrijeme nastanka djela i začetka razvoja specifične misli, te sinkronijski, uzimajući u obzir kako svako njegovo djelo supostoji u nizu drugih pokrenutih procesa i razvija se kao dugoročni projekt u nadgradnji inicijalne ideje koju je potrebno istodobno prepoznati, iskusiti i kritički valorizirati. Stoga je ova samostalna izložba u galeriji Zuccato svojevrsni narativni okvir u kojemu možemo sva ta iskustva pojmiti istodobno. U doba potpunog zasićenja slikom, kada su se vizualni obrasci uvukli u gotovo sve sfere društva i kada je prepoznato da funkcioniraju neovisno o (verbalnim) procesima jezika, potrebno je izmijeniti i rekonstruirati zadane uloge, osobito u kontekstu vizualnih umjetnosti. Budući da, prema teoretičarima vizualnog obrata, slika utjelovljuje ikoničko iskustvo, odnosno prisustvo odsustva realne materije koje prikazuju, potrebno je istraživati daleko šira područja u kojima bi tradicionalne umjetničke vrste funkcionirale. Antropolog A. Gell i povjesničar umjetnosti W. J. T. Mitchell primjećuju i iznose teoriju kako je umjetnost sredstvo kojim čovjek alegorizira temeljna načela društvene organizacije. Polazeći od te pretpostavke, slikarstvo, kiparstvo, grafika i fotografija trebaju ispitati i izmijeniti zadanu povijesnu ulogu u skladu s aktualnom hiperprodukcijom slike. Ako slika ima život i ulogu nevezanu uz autora i određeno razdoblje, dosadašnje interpretacije koje nameću određeno značenje vezano isključivo uz određeno razdoblje treba ponovo propitati u odnosu na sadašnji kontekst. Upravo taj potencijal koristi Živković Kuljiš kako bi preispitao vlastitu ulogu akademskog kipara, kao i cjelokupni svijet današnje umjetnosti i društva koje ona alegorizira.

Patricia Počanić (iz predgovora)

Loren Živković Kuljiš rođen je 28. veljače 1973. u Splitu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1997. godine, a 2002. godinu proveo je na studijskom boravku u San Franciscu u SAD-u. Na California College of Arts and Crafts (CCAC) pohađao je nastavu iz crno-bijele fotografije, a u radionici kovina The Crucible u Berkeleyu završio tečaj tradicionalnog kovanja. Grupno izlaže od 1996., a samostalno 1997. godine. Od tada je izlagao na 21 samostalnoj i 26 skupnih izložbi. Dobitnik je tri nagrade, a radovi mu se nalaze u fundusima Galerije umjetnina u Splitu i Gliptoteke Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Od 1997. godine član  HULU-a Split, a od 2002. do 2006. godine bio je članom HZSU-a.

 

Obrazovna djelatnost 

Obrazovna djelatnost Pučkog otvorenog učilišta Poreč obavještava sve zainteresirane da su u tijeku upisi na verificirane tečajeve stranih jezika, programe osposobljavanja i kreativne radionice.

Tečajevi za ačunovostveno-knjigovodstvenog referenta, dadilju, njegovatelja, maslinara te verificirani tečajevi stranih jezika samo su neki od obrazovnih programa koje možete pohađati u Pučkom otvorenom učilištu Poreč.

Za informacije i prijave potrebno se javiti na broj telefona (052) 887 – 216, a više informacija može se pronaći na internetskoj stranici www.poup.hr.

 

Tečaj krojenja i šivanja 

Oduvijek maštate o tome kako biste voljeli nositi odjeću koja je djelo vaših ruku? Kreativni ste i želite pokazati svoje vještine? Imate ormar pun odjeće s kojom ne znate što biste?

Dođite u Pučko otvoreno učilište Poreč na tečaj krojenja i šivanja i zavirite u svijet igle, konca i šarenih tkanina!

Tečaj traje 30 sati i pruža znanja i vještine o osnovama korištenja šivaćeg stroja, izrade jednostavnijih odjevnih predmeta (suknje i košulje), popravaka odjeće, krojenja iz Burde i modifikacijama kroja prema vlastitim mjerama te izrade patentnog zatvarača, rukava, okovratnika na osnovi kojih je moguće dalje napredovati samostalnim radom.

Moguće je i nastaviti s obukom nastavkom sa sljedećom, naprednom razinom tečaja u trajanju od 30 sati koji obuhvaća izradu hlača, džepova, promjenu patentnog zatvarača te krojenja i šivanja sakoa ili jakni. Tečaj je opremljen modernim šivaćim strojevima za svakog polaznika, a može se učiti i na vlastitom stroju za šivanje.

Bez obzira jeste li početnik ili već imate iskustva u šivanju, na tečaju možete uz stručno i kvalitetno vodstvo te uz individualan pristup napraviti sve što poželite. U vedroj i opuštenoj atmosferi uživat ćete u svojim kreacijama i novootkrivenoj vještini.

Na tečaj je potrebno donijeti materijal za izradu željenog odjevnog predmeta.

Tečaj počinje u ponedjeljak, 1. listopada 2018. i traje do utorka, 16. listopada 2018., a predavanja i praktični rad održavat će se tri puta tjedno: ponedjeljkom, utorkom i četvrtkom od 16.30 do 20.00 u Pučkom otvorenom učilištu Poreč.

Voditeljica tečaja je Sofija Apostolovski, dizajnerica odjeće i tekstila (Merlin – Udruga za promicanje kreativnosti).

Cijena tečaja: 1100 kn (30 sati) s PDV-om.

Izradite svoju vlastitu odjeću koja će biti odraz Vaše kreativnosti i osobnosti. Neka bude jedinstvena kao i Vi.

Za informacije i prijave javite se na broj telefona (052) 887–216 ili putem e-pošte [email protected].

 

Nagrada sv. Mauro

Izvještavamo da je 23. listopada ove godine na Oglasnoj ploči Grada Poreča-Parenzo objavljen Poziv za predlaganje kandidata za dodjelu Nagrade sv. Mauro osobama koje su u kulturi i drugim sferama djelovanja naše Ustanove, na području grada Poreča-Parenzo svojim radom dale doprinos od istaknutog značaja za žitelje ovog kraja ili rezultati njihovog rada čine trajne kulturne vrijednosti.

 

Prijedlozi s obrazloženjem mogu se dostaviti do 9. studenoga 2018. na adresu: Pučko otvoreno učilište Poreč, Povjerenstvo za Nagradu sv. Mauro, Narodni trg 1, Poreč.