Najava događanja iz porečkog POUP-a za ovaj tjedan
Glazbeno-scenska djelatnost
- Koncerti u Eufrazijani: petak, 7. 9. u 21.00
Zagreb Palette ansambl
- Katja Markotić, mezzosopran
- Krešimir Marmilić, violina
- Biserka Krčelić, harfa
- Matija Štajcar, violončelo
Posljednji, dvanaesti koncert bogate 57. sezone Koncerata u Eufrazijani dovodi Zagreb Palette ansambl, kvartet akademski obrazovanih glazbenika, jedinstven i osebujan po svom nesvakidašnjem sastavu. Ansambl glazbenika izuzetno bogatih iskustvom u izvođenju komorne glazbe predstavlja nov i originalan glazbeni izričaj te pruža pravo osvježenje na glazbenim podijima.
Temeljna zamisao i nit vodilja ansambla je iznalaženje novih mogućnosti glazbenih sadržaja s ciljem da pobudi što veću pažnju i zanimanje publike, a to nastoji učiniti prezentiranjem novih, zanimljivih izazova i edukativnih poruka, naročito kroz izvođenje manje poznatih i nedovoljno prisutnih hrvatskih skladatelja, no i svjetskih klasika.
Ulaznice za koncert u iznosu od 50 kuna dostupne su na ulazu u Eufrazijevu baziliku sat vremena prije početka koncerta. Za umirovljenike i djecu ispod 12 godina je ulaz besplatan.
Kino
četvrtak, 6. 9., petak, 7. 9. i subota, 8. 9. u 18.00
Ringe ringe raja – sinkronizirano
izvorno ime: Duck Duck Goose
redatelj: Christopher Jenkins
žanr: animacija
uloge: Boris Barberić, Daniel Dizdar, Mirela Videk
trajanje filma: 91 minuta
sadržaj filma: U novoj animiranoj komediji za cijelu obitelj susrećemo se s likom simpatičnog gusana po imenu Peng. Peng je umišljen, svojevoljni neženja, kojeg ne zanima tradicija njegove vrste ni obiteljske vrijednosti, a djeca su mu toliko odbojna da čak odbija predvoditi jato mlađih naraštaja u skoroj selidbi na jug.
četvrtak, 6. 9., petak, 7. 9. i subota, 8. 9. u 20.00
Meg: predator iz dubina – kategorija 12
izvorno ime: The Meg
redatelj: Jon Turteltaub
žanr: akcija, horor, znanstvena fantastika
uloge: Ruby Rose, Jason Statham, Rainn Wilson
trajanje filma: 113 minuta
sadržaj filma: Međunarodni podvodni centar, koji vode kineski znanstvenici, nađe se na udaru nepoznate opasnosti, a na dnu Marijanske brazde stoji uništena i onesposobljena podmornica. U toj situaciji dr. Zhang Suyin, vodeći oceanograf u centru, poziva u pomoć bivšeg pomorskog kapetana i stručnog ronioca Jonasa Taylora, koji tada ulazi u avanturu ravnoj samoubojstvu.
Likovna djelatnost
četvrtak, 6. 9. u 20.00
otvorenje izložbe Photo Graz selection II
galerija Zuccato, Decumanus 34
trajanje izložbe: 6. 9. – 30. 9. 2018.
radno vrijeme galerije: svakim danom od 10.00 do 12.00 i od 18.00 do 21.00 osim nedjelje i praznika.
Photo graz selection II predstavlja izbor 22 fotografa s posljednjeg izdanja fotografskog bijenala u Grazu. Fotografije prikazuju krajobraze, prirodu i ljude, kao i tragove koje oni ostavljaju svojim prisustvom. Svjedoče istinite priče i fiktivne vizualne svjetove te dokumentiraju društva i društvene promjene u svijetlu aktualnih događaja. Istražuju koncepte transznanosti, otkrivaju kontradikcije te se usredotočuju na percepciju i interpretaciju prostora i vremena. Uključujući fotografske eksperimente, fotomontažu, polaroid-fotografiju te trenutno rijetko korištenu tehniku kolodijskog procesa, ovaj izbor radova naglašava široku paletu tehničkih postupaka.
Izložba je organizirana u suradnji s ustanovom Kulturvermittlung Steiermark – Kunstpädagogisches Institut Graz te Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba.
izlažu: Jörg Auzinger, Peter Dittrich, Beba Fink, Nicole Greiner, Martin Hanus, Leon Höllhumer, Nina John, Heidrun Kocher-Kocher, Kevin Kolland, Moritz Lechner, Branko Lenart, Alois Loidl, Erika Petrić, Klaus Pichler, Robert Pichler, Franz Sattler, Maria Schnabl, Clara Stadler-Wolffersgrün, Ingrid Vien, Larissa Zauser, Klaus Dieter Zimmer, Zweintopf
kustosi: Max Aufischer, Gerhard Gross
U Istarskoj sabornici i Maloj galeriji otvoren je 58. Annale: Priroda, društvo i druge priče.
trajanje izložbe: do 15. 9.
radno vrijeme Istarske sabornice: svakim danom 10.00 – 22.00
radno vrijeme Male galerije: 10.00 – 12.00 i 19.00 – 22.00, osim nedjeljom i blagdanom
Najstarija skupna izložba suvremene umjetnosti u Hrvatskoj – porečki Annale, koja zadržava kontinuitet izlaganja od utemeljenja 1961. godine, ove godine nosi naziv Priroda, društvo i druge priče. Izložba okuplja radove suvremenih umjetnika koji tematiziraju prirodu kao mjesta fizičkog i mentalnog prostora te kao otisak društvenih, povijesnih, ideoloških, egzistencijalnih, kulturoloških, rodnih i drugih priča.
Annale ove godine okuplja 34 autora čiji su radovi podijeljeni u šest tematskih cjelina i prikazuje medijski raznorodna djela recentne umjetnosti koja problematiziraju prirodu kao javni prostor, kao prostor kolektivnog ili osobnog sjećanja, istražuje dijalektički i antagonistički odnos prirode i kulture, kao i posljedice narušene ravnoteže u najnovije doba.
„Nije nam cilj prikazati povijesni pregled bavljenja navedenom temom, već različite primjere recentnog stvaralaštva“, naglašava Nataša Ivančević, ovogodišnja izbornica Annala, povjesničarka umjetnosti, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, koja više od 20 godina radi u muzejskoj struci, te je dosad autorski osmislila i realizirala 60-ak izložbi suvremenih umjetnika.
Organizator Annala, Pučko otvoreno učilište Poreč, zahvaljuje Muzeju moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i Muzeju suvremene umjetnosti iz Zagreba na posudbi radova.
Na 58. Annalu izlažu: Maddalena Ambrosio, Zrinka Barbarić, Tomislav Brajnović, Jasenka Bulj, Marcus Doyle, Sebastijan Dračić, Vitar Drinković, Silvija Đolonga, FOKUS grupa, Isabelle Hayeur, Michal Iwanowski, Ivan Kožarić, Andrej Kurtin, Florence Lazar, Petra Orbanić i Marija Plečko, Zoran Pavelić, Marina Paulenko i Borko Vukosav, Kristina Pongrac, Igor Ruf, Sofija Silvia, Robertina Šebjanič, Bojan Šumonja i Marko Jakše, Ivan Tudek, Nora Turato, Nikola Ukić, Zlatan Vehabović, Sandra Vitaljić, Mirjana Vodopija, Silvio Vujičić i Sonja Vuk.
- Montraker, međunarodna studentska kiparska škola
trajanje škole: do 15. 9.
Montraker, međunarodna studentska kiparska škola u Vrsaru, ove je godine započela s radom 3. rujna i traje do 15. rujna 2018. Studenti s akademija iz Zagreba, Rijeke, Splita, Ljubljane i Venecije u petnaest će dana izraditi nove skulpture, napravljene na zadanu temu, koje će se postaviti u javni prostor.
Kiparsku su školu 1991. osmislili Drago Orlić, tada direktor Narodnog sveučilišta Poreč, i Josip Dimnić, akademski slikar s iskustvom vođenja međunarodnog kiparskog simpozija u Dubrovi kraj Labina. Zahvaljujući tomu su studenti dobili mjesto gdje su se mogli okušati u obradi velikih komada kamena. Kroz vrijeme je i nekoliko profesora ostavilo Vrsaru svoje radove, poput Mire Vuce, Josipa Dimnića, Nikole Džaje, Želimira Hladnika, Ratka Petrića, Bedija Ibrahima, Dušana Tršara, Jozefa Jankovića, Massima Arzillija i Metoda Frlica. Od 2013. organizira se i fotonatječaj s temom skulptura nastalih u Montrakeru. Tri se najbolje fotografije nagrađuju, a uz otvorenje kiparske škole upriliči se i izložba fotografija pristiglih na natječaj.
Suorganizatori Montrakera su Pučko otvoreno učilište Poreč, Općina Vrsar i Turistička zajednica Općine Vrsar, Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka, Akademija likovnih umjetnosti Zagreb i Umjetnička akademija Split. U organizaciji pomaže lokalna tvrtka Maistra, koja se brine za smještaj i prehranu sudionika, tvrtka Kamen Pazin donira blokove kamena, dok postavljanje izrađenih skulptura pomaže komunalno poduzeće Montraker iz Vrsara. Međunarodna studentska kiparska škola potpomognuta je i sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske te svi suorganizatori i pokrovitelji programa omogućavaju mladim umjetnicima međunarodne radionice ovog karaktera koje, osobito danas, uvelike nedostaju u ovoj regiji i ujedno daju studentima prostor i materijal za ostvarenje svojih djela.
Obrazovna djelatnost
Tečajevi, programi i radionice
Započinju upisi na verificirane tečajeve stranih jezika, programe osposobljavanja i kreativne radionice. Obrazovni programi koji se mogu pohađati u Pučkom otvorenom učilištu Poreč uključuju tečajeve stranih jezika te tečajeve za računovostveno-knjigovodstvenog referenta, dadilju, njegovatelja i maslinara.
Za prijave je potrebno javiti se na broj telefona (052) 887–216, a dodatne informacije mogu se dobiti i na internetskoj stranici www.poup.hr.
Glazbena škola
Započinju upisi u pripremni tečaj učenika prvih i drugih razreda osnovne škole za upise u glazbenu školu, u koji se mogu upisati djeca od 7 do 9 godina.
Samostalno otkrivanje svijeta glazbe i zbližavanje s glazbenom umjetnošću različitim aktivnostima od izrazite je važnosti u početnom učenju i poučavanju glazbe. Utjecaj glazbe na razvoj djeteta od velike je važnosti, naročito kod tjelesnih i intelektualnih sposobnosti, što olakšava i pomaže pri učenju i pisanju.
Cilj tečaja je pobuditi djetetov interes za glazbu, razvijati želju za uključivanjem u glazbene aktivnosti – pjevanje, sviranje i slušanje glazbe, obogatiti emocionalni doživljaj glazbe, razvijati glazbeni sluh i pamćenje te njegovati i kultivirati glasovne mogućnosti s težnjom za intonativno čistim pjevanjem uz pravilno disanje i jasno izgovaranje teksta. Polaznicima će biti omogućeno upoznavanje sa svim instrumentima uz organiziran posjet koncertima u Umjetničkoj školi Poreč.
Upisi traju do 14. rujna, nastava započinje u listopadu i održava se dvaput tjedno po 45 minuta u popodnevnim terminima nakon škole.
Informacije možete dobiti putem e-pošte [email protected] ili na broju telefona (052) 887–216.
Glazbeni vrtić
Predškolarci od 6 godina starosti koji žele pjevati, svirati, plesati, crtati i rasti uz glazbu mogu se upisati u glazbeni vrtić. Glazbeni vrtić traje jednu školsku godinu i nastava se održava dva puta tjedno po 45 minuta. Djeca uče pjesmice, koriste ritmičke instrumente i melodijske udaraljke koje obogaćuju glazbeno iskustvo i djeluju na razvoj fine motorike, glazbene memorije, sluha i ritma, uz igru i priču kao osnovna motivacijska sredstva. Nastava počinje u popodnevnim terminima u listopadu.
Više informacija može se dobiti na broju telefona (052) 887–216 ili putem e-pošte [email protected].